2013 Futures Qualifying Great Britain F8

Share This...

Great Britain F8 Qualifying
March 18-24, 2013

Q-First Round
(1)(WC)George Morgan (GBR) bye
(WC)Isaac Stoute (GBR) d. Matthew Hingley (GBR) 6-2 6-1
Nicholas Jones (GBR) d. Pelle Briffoz (BEL) 6-4 6-3
(14)Alexander Jhun (GBR) bye
(2)Toby Martin (GBR) bye
Alex Silcock (AUS) d. Jonathan Binding (GBR) 6-0 7-6(3)
Sander Gille (BEL) bye
(13)Scott Clayton (GBR) bye
(3)Matthieu Roy (FRA) bye
Clay Crawford (GBR) d. Matteo Rigamonti (ITA) 6-2 6-2
Christopher Gardiner (GBR) bye
(16)Adam Thornton-Brown (GBR) bye
(4)Daniel Glancy (IRL) bye
Bruce Strachan (GBR) d. Philip Sikman (GBR) 6-4 6-2
Mithun Prathilal Raman (GBR) bye
(9)Myles Orton (GBR) bye
(5)Jonas Merckx (BEL) bye
Jack Findel-Hawkins (GBR) d. Marshall Tutu (GBR) 6-1 6-2
Sam Hutt (GBR) bye
(11)Imran Aswat (GBR) bye
(6)Oliver Hudson (GBR) bye
David Porter (GBR) d. Samuel Archer (GBR) 6-3 6-2
Samuel Sutton (GBR) bye
(15)Florian Barth (GER) bye
(7)Scott Griekspoor (NED) bye
Alexandre David (FRA) d. Chris Anguelov (BUL) 7-6(4) 6-4
Jathan Malik (GBR) bye
(12)Neal Skupski (GBR) bye
(8)(WC)George Coupland (GBR) bye
Robin Moy (FRA) d. Jack Oswald (GBR) 3-6 6-3 6-3
Sizya Ernest Kivanda (GBR) bye
(10)Igor Tubic (SWE) bye

Q-Second Round
(1)(WC)George Morgan (GBR) d. (WC)Isaac Stoute (GBR) 6-3 6-2
(14)Alexander Jhun (GBR) d. Nicholas Jones (GBR) 6-4 6-1
(2)Toby Martin (GBR) d. Alex Silcock (AUS) 6-2 6-2
Sander Gille (BEL) d. (13)Scott Clayton (GBR) 6-4 3-6 7-6(7)
Clay Crawford (GBR) d. (3)Matthieu Roy (FRA) 6-3 6-2
(16)Adam Thornton-Brown (GBR) d. Christopher Gardiner (GBR) 6-1 6-2
(4)Daniel Glancy (IRL) d. Bruce Strachan (GBR) 6-4 6-2
(9)Myles Orton (GBR) d. Mithun Prathilal Raman (GBR) 6-0 6-0
(5)Jonas Merckx (BEL) d. Jack Findel-Hawkins (GBR) 7-6(2) 7-5
Sam Hutt (GBR) d. (11)Imran Aswat (GBR) 6-3 6-4
(6)Oliver Hudson (GBR) d. David Porter (GBR) 5-7 6-2 6-2
(15)Florian Barth (GER) d. Samuel Sutton (GBR) 6-4 6-2
(7)Scott Griekspoor (NED) d. Alexandre David (FRA) 6-2 6-1
Jathan Malik (GBR) d. (12)Neal Skupski (GBR) 6-4 7-5
(8)(WC)George Coupland (GBR) d. Robin Moy (FRA) 6-0 6-1
(10)Igor Tubic (SWE) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 6-3 6-0

Qualifying Round
(1)(WC)George Morgan (GBR) d. (14)Alexander Jhun (GBR) 6-1 6-4
(2)Toby Martin (GBR) d. Sander Gille (BEL) 6-3 6-7(4) 7-6(5)
Clay Crawford (GBR) d. (16)Adam Thornton-Brown (GBR) 7-6(4) 6-2
(4)Daniel Glancy (IRL) d. (9)Myles Orton (GBR) 6-2 6-7(5) 6-4
Sam Hutt (GBR) d. (5)Jonas Merckx (BEL) 3-6 6-4 7-5
(15)Florian Barth (GER) d. (6)Oliver Hudson (GBR) 7-6(9) 6-3
(7)Scott Griekspoor (NED) d. Jathan Malik (GBR) 6-3 6-4
(8)George Coupland (GBR) d. (10)Igor Tubic (SWE) 6-3 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments