2013 Futures Qualifying Great Britain F10

Share This...

Great Britain F10 Qualifying
April 29 – May 5, 2013

Q-First Round
(1)Thomas Grinberg (FRA) bye
Christopher Gardiner (GBR) d. Bruno Argudo-Toro (ESP) 6-4 6-4
Evan Hoyt (GBR) d. Juan Beaus-Barquin (ESP) 6-1 6-3
Joshua Page (GBR) bye
(2)Maxime Tchoutakian (FRA) bye
Robin Almeida (FRA) d. Alex Silcock (AUS) 6-2 6-4
Alexandru Danes (FRA) d. Jordan Mcculloch (GBR) 6-2 2-6 6-3
Joseph Gill (GBR) bye
(3)James Ireland (GBR) bye
Matthew Hingley (GBR) d. Ameer Buksh (GBR) 6-3 6-1
Lewis Thompson (GBR) d. Jack Oswald (GBR) 6-0 6-2
Luke Power (GBR) bye
(4)Robert Carter (GBR) bye
Piotr Grynkowski (POL) d. Jack Paterson (GBR) 6-3 6-1
Samuel Sutton (GBR) d. Robin Moy (FRA) 6-3 6-3
Jonny O’Mara (GBR) bye
(5)Borna Coric (CRO) bye
Cameron Norrie (NZL) d. Arthur Mitard (FRA) 6-2 4-6 6-4
Aaron Banasik (GBR) d. Bruce Strachan (GBR) 6-4 6-7(6) 6-3
Jordan Young (GBR) bye
(6)Imran Aswat (GBR) bye
Calum Gee (GBR) d. Rens Bouwmans (NED) 6-3 6-3
Addison Graham (GBR) d. Michael Bishop (USA) 6-2 6-2
Euan Mcintosh (GBR) bye
(7)Jarryd Bant (GBR) bye
Isaac Stoute (GBR) d. Scott Duncan (GBR) 6-2 6-2
Nicholas Jones (GBR) bye
(10)Jathan Malik (GBR) bye
(8)Morten Ritslaid (EST) bye
Samm Butler (GBR) d. Graeme Dyce (GBR) 6-3 6-2
Ryan Peniston (GBR) d. Allan Mcclure (GBR) 6-2 6-0
(9)Scott Clayton (GBR) bye

Q-Second Round
(1)Thomas Grinberg (FRA) d. Christopher Gardiner (GBR) 6-0 6-2
Evan Hoyt (GBR) d. Joshua Page (GBR) 6-3 6-1
(2)Maxime Tchoutakian (FRA) d. Robin Almeida (FRA) 6-1 6-2
Alexandru Danes (FRA) d. Joseph Gill (GBR) 6-3 6-0
(3)James Ireland (GBR) d. Matthew Hingley (GBR) 6-4 6-3
Lewis Thompson (GBR) d. Luke Power (GBR) 6-4 6-3
(4)Robert Carter (GBR) d. Piotr Grynkowski (POL) 6-0 6-2
Jonny O’Mara (GBR) d. Samuel Sutton (GBR) 6-0 6-2
(5)Borna Coric (CRO) d. Cameron Norrie (NZL) 2-6 6-3 6-1
Aaron Banasik (GBR) d. Jordan Young (GBR) 6-4 6-4
(6)Imran Aswat (GBR) d. Calum Gee (GBR) 6-3 6-2
Euan Mcintosh (GBR) d. Addison Graham (GBR) 6-0 6-0
(7)Jarryd Bant (GBR) d. Isaac Stoute (GBR) 7-6(3) 2-6 6-4
(10)Jathan Malik (GBR) d. Nicholas Jones (GBR) 6-1 6-2
(8)Morten Ritslaid (EST) d. Samm Butler (GBR) 6-7(4) 6-1 6-3
(9)Scott Clayton (GBR) d. Ryan Peniston (GBR) 6-4 6-2

Qualifying Round
(1)Thomas Grinberg (FRA) d. Evan Hoyt (GBR) 4-6 7-6(0) 6-2
(2)Maxime Tchoutakian (FRA) d. Alexandru Danes (FRA) 4-6 7-5 6-4
(3)James Ireland (GBR) d. Lewis Thompson (GBR) 6-4 6-4
Jonny O’Mara (GBR) d. (4)Robert Carter (GBR) 7-5 6-1
(5)Borna Coric (CRO) d. Aaron Banasik (GBR) 6-0 6-3
(6)Imran Aswat (GBR) d. Euan Mcintosh (GBR) 4-6 6-1 6-1
(10)Jathan Malik (GBR) d. (7)Jarryd Bant (GBR) 6-3 6-4
(8)Morten Ritslaid (EST) d. (9)Scott Clayton (GBR) 6-2 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.