2013 Futures Qualifying Germany F5

Share This...

Germany F5 Qualifying
June 10-16, 2013

Q-First Round
(1)(WC)Maximilian Dinslaken (GER) bye
Piotr Grynkowski (POL) bye
Tim Focht (GER) bye
(10)Lukas Ruepke (GER) bye
(2)Jan Kuncik (CZE) bye
Albert Wagner (GER) d. Victor Simagin (RUS) w/o
Magnus Michaelis (GER) bye
(14)Alexey Nesterov (KAZ) bye
(3)Simon Ede (AUS) bye
Moritz Kandt (GER) bye
Anton Pavlov (EST) d. Christian Hesz (GER) 6-4 6-2
(13)Scott Puodziunas (AUS) bye
(4)Tom Schonenberg (GER) bye
Richie Thomas Korpatsch (GER) bye
Louis Donczyk (POL) bye
(12)Florian Fallert (GER) bye
(5)Franck Pepe (FRA) bye
Maximilian Boewer-Stelter (GER) bye
Lukas Storck (GER) d. Alexander Hager (GER) 6-2 6-2
(11)Christoph Negritu (GER) bye
(6)Alexander Ritschard (SUI) bye
(WC)Maximillian Scheiter (GER) d. Thorben Michaelis (GER) 2-6 7-6(5) 6-4
Anton Svistunov (RUS) bye
(15)Philipp Dittmer (GER) bye
(7)Yan Sabanin (RUS) bye
Constantin Christ (GER) bye
Shotaro Goto (JPN) bye
(9)Sebastian Sachs (GER) bye
(8)Mats Moraing (GER) bye
Mehdi Abid (TUN) d. Jonas Denker (GER) 6-2 6-0
Rens Bouwmans (NED) bye
(16)Leon Schutt (GER) bye

Q-Second Round
Piotr Grynkowski (POL) d. (1)(WC)Maximilian Dinslaken (GER) 6-3 1-6 6-3
(10)Lukas Ruepke (GER) d. Tim Focht (GER) 6-3 6-2
Albert Wagner (GER) d. (2)Jan Kuncik (CZE) 6-1 6-4
(14)Alexey Nesterov (KAZ) d. Magnus Michaelis (GER) 6-1 6-0
(3)Simon Ede (AUS) d. Moritz Kandt (GER) 6-3 7-6(7)
(13)Scott Puodziunas (AUS) d. Anton Pavlov (EST) 5-7 6-1 7-6(3)
(4)Tom Schonenberg (GER) d. Richie Thomas Korpatsch (GER) 6-1 6-1
(12)Florian Fallert (GER) d. Louis Donczyk (POL) 6-0 7-6(3)
(5)Franck Pepe (FRA) d. Maximilian Boewer-Stelter (GER) 6-4 6-1
(11)Christoph Negritu (GER) d. Lukas Storck (GER) 6-4 5-7 6-1
(6)Alexander Ritschard (SUI) d. (WC)Maximillian Scheiter (GER) 7-5 6-1
(15)Philipp Dittmer (GER) d. Anton Svistunov (RUS) 6-3 6-2
Constantin Christ (GER) d. (7)Yan Sabanin (RUS) w/o
(9)Sebastian Sachs (GER) d. Shotaro Goto (JPN) 6-7(4) 6-4 6-2
(8)Mats Moraing (GER) d. Mehdi Abid (TUN) 6-1 6-3
(16)Leon Schutt (GER) d. Rens Bouwmans (NED) 6-2 6-1

Qualifying Round
(10)Lukas Ruepke (GER) d. Piotr Grynkowski (POL) 6-2 6-7(5) 6-4
Albert Wagner (GER) d. (14)Alexey Nesterov (KAZ) 6-2 6-0
(3)Simon Ede (AUS) d. (13)Scott Puodziunas (AUS) 6-4 7-6(3)
(4)Tom Schonenberg (GER) d. (12)Florian Fallert (GER) 6-3 6-3
(5)Franck Pepe (FRA) d. (11)Christoph Negritu (GER) 6-1 ret.
(6)Alexander Ritschard (SUI) d. (15)Philipp Dittmer (GER) 6-4 6-1
Constantin Christ (GER) d. (9)Sebastian Sachs (GER) 7-5 7-6(8)
(16)Leon Schutt (GER) d. (8)Mats Moraing (GER) 7-5 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.