2013 Futures Qualifying Germany F4

Share This...

Germany F4 Qualifying
January 28-February 3, 2013

Q-First Round
(1)Alessandro Petrone (ITA) bye
(WC)Ilya Ivashka (BLR) d. (WC)Cedric Grueneberg (GER) 6-2 7-5
David Pel (NED) d. Elmar Ejupovic (GER) 6-1 7-5
(14)Pirmin Haenle (GER) bye
(2)Bastian Trinker (AUT) bye
Lucas Szewczyk (FRA) d. Daniel Baumann (GER) 6-4 6-2
Denis Kapric (GER) d. (WC)Luis Erlenbusch (GER) 6-1 6-1
(12)Daniel Uhlig (GER) bye
(3)Sami Reinwein (GER) bye
Eros Siringo (ITA) d. (WC)Vincent Thierry Schneider (GER) 6-2 6-3
Harry Meehan (GBR) d. Bobbie De Goeijen (NED) 4-6 7-5 6-4
(13)Tom Schonenberg (GER) bye
(4)Giacomo Oradini (ITA) bye
Tomas Papik (CZE) d. Igor Zubov (RUS) 6-4 6-4
Christian Hirschmueller (GER) d. Saso Bende (SLO) 6-2 6-3
(16)Matthieu Vierin (ITA) bye
(5)Andreas Vinciguerra (SWE) bye
Mateusz Szmigiel (POL) d. Adriano Quinti (GER) 6-4 6-3
Jannis Kahlke (GER) d. Jacob Adaktusson (SWE) 5-7 6-1 7-6(10)
(10)Bjorn Propst (AUT) bye
(6)Kimmer Coppejans (BEL) bye
Frank Wintermantel (GER) d. Nils Brinkman (GER) 7-5 6-4
Alexander Mannapov (GER) d. Sander Arends (NED) 7-6(3) 3-6 6-3
(11)Teri Groll (FRA) bye
(7)Marvin Netuschil (GER) bye
(WC)Julian Gast (GER) d. Anton Svistunov (RUS) 6-3 7-5
Yannick Offermans (GER) d. Andre Straka (GER) 7-5 6-1
(9)Matthieu Roy (FRA) bye
(8)Yann Marti (SUI) bye
Adam Majchrowicz (POL) d. (WC)Maxim Renke (GER) 7-5 6-3
(WC)Jannik Giesse (GER) d. Djordje Djokovic (SRB) 6-4 6-1
(15)Oscar Otte (GER) bye

Q-Second Round
(WC)Ilya Ivashka (BLR) d. (1)Alessandro Petrone (ITA) 3-6 7-6(10) 6-1
David Pel (NED) d. (14)Pirmin Haenle (GER) 7-6(5) 2-6 6-0
Lucas Szewczyk (FRA) d. (2)Bastian Trinker (AUT) 6-4 6-4
(12)Daniel Uhlig (GER) d. Denis Kapric (GER) 7-6(4) 6-4
(3)Sami Reinwein (GER) d. Eros Siringo (ITA) 6-3 6-2
(13)Tom Schonenberg (GER) d. Harry Meehan (GBR) 6-3 6-7(7) 6-3
(4)Giacomo Oradini (ITA) d. Tomas Papik (CZE) 6-0 7-6(3)
Christian Hirschmueller (GER) d. (16)Matthieu Vierin (ITA) 6-4 6-1
(5)Andreas Vinciguerra (SWE) d. Mateusz Szmigiel (POL) 6-1 6-3
Jannis Kahlke (GER) d. (10)Bjorn Propst (AUT) 7-6(4) 7-5
Frank Wintermantel (GER) d. (6)Kimmer Coppejans (BEL) 4-6 6-3 7-6(2)
(11)Teri Groll (FRA) d. Alexander Mannapov (GER) 6-4 6-2
(WC)Julian Gast (GER) d. (7)Marvin Netuschil (GER) 7-6(4) 3-6 6-3
(9)Matthieu Roy (FRA) d. Yannick Offermans (GER) 1-6 6-4 6-3
(8)Yann Marti (SUI) d. Adam Majchrowicz (POL) 7-6(4) 6-3
(15)Oscar Otte (GER) d. (WC)Jannik Giesse (GER) 6-1 6-1

Qualifying Round
David Pel (NED) d. (WC)Ilya Ivashka (BLR) 6-2 1-6 6-1
Lucas Szewczyk (FRA) d. (12)Daniel Uhlig (GER) 7-6(3) 7-6(5)
(13)Tom Schonenberg (GER) d. (3)Sami Reinwein (GER) 6-3 3-6 7-6(2)
Christian Hirschmueller (GER) d. (4)Giacomo Oradini (ITA) 6-1 7-6(4)
(5)Andreas Vinciguerra (SWE) d. Jannis Kahlke (GER) 3-6 6-1 6-4
(11)Teri Groll (FRA) d. Frank Wintermantel (GER) 6-4 6-2
(9)Matthieu Roy (FRA) d. (WC)Julian Gast (GER) 6-3 2-6 6-4
(15)Oscar Otte (GER) d. (8)Yann Marti (SUI) 6-0 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments