2013 Futures Qualifying Germany F1

Share This...

Germany F1 Qualifying
January 7-13, 2013

Q-First Round
(1)Peter Torebko (GER) bye
Hendrik Jebens (GER) d. Murphey Parker (USA) 6-4 6-2
Jannis Kahlke (GER) d. Oliver Mrose (SUI) 6-1 2-6 6-4
(9)Gregoire Jacq (FRA) bye
(2)Alban Meuffels (NED) bye
Alexander Mannapov (GER) d. Maximilian Kolleritsch (GER) 5-7 7-6(3) 6-3
Denis Kapric (GER) d. Andrei Soltoianu (MDA) 6-3 6-0
(13)Eros Siringo (ITA) bye
(3)Philip Davydenko (RUS) bye
Dominik Boehler (GER) d. David Sidbon (FRA) 6-4 7-6(5)
Yannick Zuern (GER) d. Michael-Ray Pallares-Gonzalez (DOM) 6-4 6-4
(15)Sebastian Wagner (GER) bye
(4)Bjorn Propst (AUT) bye
Luca Gelhardt (GER) d. Yannick Offermans (GER) 6-2 4-6 6-3
Boris Melamed (GER) d. Marcel Waloch (AUT) 4-6 6-1 6-1
(16)Harry Meehan (GBR) bye
(5)Alexander Satschko (GER) bye
David Pel (NED) d. Georgios Emanuel (GRE) 6-1 6-3
Jessy Kalambay (SUI) d. Delf Gohlke (GER) 6-4 6-1
(14)Christoph Negritu (GER) bye
(6)Lennart Zynga (GER) bye
Wojciech Lutkowski (POL) d. Jan Oliver Sadlowski (GER) 4-6 6-3 6-3
Jannis Liniger (SUI) d. Michael Feucht (GER) 6-4 6-2
(10)Bastian Wagner (GER) bye
(7)Daniel Uhlig (GER) bye
Maxi Pongratz (AUT) d. Andre Straka (GER) 6-2 6-4
Johann Willems (GER) d. Ante Marincic (CRO) 6-4 7-6(1)
(12)Kirill Dmitriev (RUS) bye
(8)Oscar Otte (GER) bye
Ugo Nastasi (FRA) d. Nils Brinkman (GER) 6-4 6-4
Moritz Dettinger (GER) d. Kamil Kaleta (POL) 6-2 6-4
(11)Franjo Raspudic (BIH) bye

Q-Second Round
(1)(WC)Peter Torebko (GER) d. Hendrik Jebens (GER) 7-6(8) 3-6 6-3
Jannis Kahlke (GER) d. (9)Gregoire Jacq (FRA) 6-4 3-6 6-2
(2)Alban Meuffels (NED) d. Alexander Mannapov (GER) 7-5 6-1
Denis Kapric (GER) d. (13)Eros Siringo (ITA) 7-5 6-2
(3)Philip Davydenko (RUS) d. (WC)Dominik Boehler (GER) 6-4 6-2
(WC)Yannick Zuern (GER) d. (15)Sebastian Wagner (GER) 7-5 7-6(4)
(4)Bjorn Propst (AUT) d. Luca Gelhardt (GER) 5-0 ret.
(16)Harry Meehan (GBR) d. Boris Melamed (GER) 7-6(4) 6-1
(5)Alexander Satschko (GER) d. David Pel (NED) 2-6 6-4 6-3
(14)Christoph Negritu (GER) d. Jessy Kalambay (SUI) 6-4 5-7 6-3
(6)Lennart Zynga (GER) d. Wojciech Lutkowski (POL) 6-4 6-3
(10)Bastian Wagner (GER) d. Jannis Liniger (SUI) 4-6 6-3 6-4
(7)Daniel Uhlig (GER) d. Maxi Pongratz (AUT) 6-2 6-4
(12)Kirill Dmitriev (RUS) d. Johann Willems (GER) 7-6(4) 7-6(4)
(8)Oscar Otte (GER) d. Ugo Nastasi (FRA) 6-2 6-2
(11)Franjo Raspudic (BIH) d. Moritz Dettinger (GER) 6-4 6-1

Qualifying Round
(1)(WC)Peter Torebko (GER) d. Jannis Kahlke (GER) 6-3 3-6 6-2
(2)Alban Meuffels (NED) d. Denis Kapric (GER) 3-6 6-1 6-4
(WC)Yannick Zuern (GER) d. (3)Philip Davydenko (RUS) 6-2 6-4
(4)Bjorn Propst (AUT) d. (16)Harry Meehan (GBR) 4-6 6-1 6-4
(5)Alexander Satschko (GER) d. (14)Christoph Negritu (GER) 3-6 7-5 6-1
(6)Lennart Zynga (GER) d. (10)Bastian Wagner (GER) 6-2 6-0
(7)Daniel Uhlig (GER) d. (12)Kirill Dmitriev (RUS) 7-5 7-6(2)
(8)Oscar Otte (GER) d. (11)Franjo Raspudic (BIH) 1-6 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments