2013 Futures Qualifying Croatia F5

Share This...

Croatia F5 Qualifying
March 18-24, 2013

Q-First Round
(1)Alexander Lazov (BUL) bye
Tommaso Lago (ITA) d. Alessio Giannuzzi (ITA) 6-1 6-2
David Sidbon (FRA) d. Andrea Grazioso (ITA) 6-2 6-4
Daniele Capecchi (ITA) d. Dragos Iarmil Torge (ROU) 6-1 6-1
Pietro Rondoni (ITA) d. Arthur Rinderknech (FRA) 6-1 6-4
Dominik Suc (CZE) d. Ivan Blazevic (CRO) 6-1 6-2
Daniel Eger (AUT) d. Bernd Kossler (AUT) 6-4 6-3
(9)Hugo Dellien (BOL) d. Lukas Marsoun (CZE) 6-4 3-6 6-2
(2)Nikola Cacic (SRB) bye
Marko Lazic (SLO) d. Jan Simon (SVK) 6-3 0-6 6-3
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Ambros Morbitzer (AUT) 6-2 6-4
Vasil Shandarov (BUL) d. Matej Leljak (SLO) 7-5 6-4
Matej Sabanov (CRO) d. Marco Di Maro (ITA) 6-1 6-1
(WC)Alexey Kondulukov (RUS) d. Fabio Tonello (ITA) 6-1 6-7(7) 6-2
Davide Melchiorre (ITA) d. Nejc Lemic (SLO) 6-4 6-3
(14)Felipe Rios (CHI) d. Killian Davanzo (SUI) 6-0 6-0
(3)Nikolaus Moser (AUT) bye
Johannes Schretter (AUT) d. Lorenzo Sonego (ITA) 2-6 6-1 6-1
Jessy Kalambay (SUI) d. Edi Steficar (CRO) 6-1 6-0
Lorenzo Papasidero (ITA) d. Mathis Di Maio (FRA) 6-3 6-2
Tilen Zitnik (SLO) d. Dragos Cristian Mirtea (ROU) 4-6 7-5 7-5
(WC)Ioan Farcas (ROU) d. Marko Becht (CRO) 6-2 6-0
Fabio Mercuri (ITA) d. Radoslav Novodomec (SVK) 6-0 6-2
Manuel Barros (ARG) d. (11)Tihomir Grozdanov (BUL) 6-3 6-2
(4)Facundo Mena (ARG) bye
Davide Galoppini (ITA) d. Gergely Madarasz (HUN) 6-4 0-6 6-4
Karlo Skvorc (CRO) d. Peter Mick (SVK) 6-0 6-2
Janis Podzus (LAT) d. Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-2 6-0
Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Michal Bisko (CZE) 6-2 5-7 6-2
Dominik Glavina (CRO) d. Leonardo Reami Da Cunha (BRA) 6-4 7-5
Luka Zaninovic (CRO) d. Bogdan Ciocov (ROU) 7-5 6-0
(12)Tomislav Ternar (SLO) d. (WC)Blaz Seric (CRO) 6-2 6-2
(5)Benjamin Balleret (MON) bye
Martin Caro (SVK) d. Bruno Babic (CRO) 6-1 6-3
Loic Perret (SUI) d. Samuel Bensoussan (FRA) 6-3 6-4
Pietro Licciardi (ITA) d. Daniel Kopeinigg (AUT) 6-2 6-3
Maxime Guichoud (SUI) d. Kevin Borges Pereira (BRA) 7-5 6-0
Oskar Maenner (GER) d. Luka Zarak (CRO) 7-5 3-6 6-1
(WC)Aleksandre Kondulukov (RUS) d. Simon Navarro (CHI) 6-1 6-2
(15)Nik Razborsek (SLO) d. Giuliano Ales (ITA) 6-0 6-0
(6)Nicolas Kicker (ARG) bye
Ivan Sabanov (CRO) d. Vitor Fernandes Albanese (BRA) 6-1 6-0
Filip Setic (CRO) d. Miha Mlakar (SLO) 4-6 7-6(4) 7-6(5)
Martins Podzus (LAT) d. Stefan Rettl (AUT) 6-3 6-2
Adrian Partl (SVK) d. Lorenz Fink (AUT) 6-4 6-2
Remy Chala (FRA) d. Gordan Brkic (CRO) 6-4 4-6 7-6(5)
Lorenzo Di Maro (ITA) d. Matus Hrabovsky (SVK) 6-2 6-1
(16)Gibril Diarra (AUT) d. Albert Loncaric (CRO) 6-2 6-1
(7)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Borna Novak (CRO) 6-0 6-0
Eric Fomba (FRA) d. Oliver Ceranic (AUS) 5-7 7-6(1) 6-3
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-3 6-4
Thomas Haeusler (AUT) d. Benjamin Strunk (GER) 6-3 6-3
Ivan Kosec (SVK) d. Alessandro Evangelisti (ITA) 6-1 6-3
Saso Bende (SLO) d. Federico Maccari (ITA) 6-2 6-3
Florian Lakat (FRA) d. Lucas Reami Da Cunha (BRA) 6-1 6-1
(13)Sasa Stojisavljevic (SRB) d. Sergiu Rogoveanu (ROU) 2-6 6-2 6-1
(8)Josko Topic (CRO) d. Alexandru-Daniel Carpen (ROU) 6-2 6-2
Lucas Zweili (SUI) d. Marcel Waloch (AUT) 7-6(5) 6-2
Marko Tesanovic (GER) d. Cristian-Mihai Draghici (ROU) 6-0 6-0
Marin Mise (CRO) d. Cedric Stalder (SUI) 6-1 6-1
Markus Ahne (AUT) d. Matteo Aprile (ITA) 7-5 4-6 7-6(3)
Blaz Bizjak (SLO) d. Antun Vidak (CRO) 6-1 3-6 6-1
Robert Rumler (CZE) d. Nikolay Vvedenskiy (RUS) 6-1 6-4
(10)Ivo Mijic (GER) d. Maximilian Kolleritsch (GER) 6-1 6-1

Q-Second Round
(1)Alexander Lazov (BUL) d. Tommaso Lago (ITA) 6-3 6-1
Daniele Capecchi (ITA) d. David Sidbon (FRA) 6-1 6-1
Pietro Rondoni (ITA) d. Dominik Suc (CZE) 6-3 6-1
(9)Hugo Dellien (BOL) d. Daniel Eger (AUT) w/o
(2)Nikola Cacic (SRB) d. Marko Lazic (SLO) 6-2 6-0
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Vasil Shandarov (BUL) 6-1 6-2
Matej Sabanov (CRO) d. (WC)Alexey Kondulukov (RUS) 6-2 6-7(4) 6-0
(14)Felipe Rios (CHI) d. Davide Melchiorre (ITA) 6-0 6-2
(3)Nikolaus Moser (AUT) d. Johannes Schretter (AUT) 7-5 6-1
Lorenzo Papasidero (ITA) d. Jessy Kalambay (SUI) 6-3 6-2
(WC)Ioan Farcas (ROU) d. Tilen Zitnik (SLO) 2-6 6-2 6-1
Fabio Mercuri (ITA) d. Manuel Barros (ARG) 6-3 6-0
(4)Facundo Mena (ARG) d. Davide Galoppini (ITA) 6-3 6-1
Janis Podzus (LAT) d. Karlo Skvorc (CRO) 7-6(3) 6-1
Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Dominik Glavina (CRO) 6-2 6-2
(12)Tomislav Ternar (SLO) d. Luka Zaninovic (CRO) 7-6(14) 6-3
(5)Benjamin Balleret (MON) d. Martin Caro (SVK) 6-1 6-3
Loic Perret (SUI) d. Pietro Licciardi (ITA) 4-6 6-1 6-4
Maxime Guichoud (SUI) d. Oskar Maenner (GER) 6-4 6-4
(15)Nik Razborsek (SLO) d. (WC)Aleksandre Kondulukov (RUS) 5-7 7-5 6-4
Ivan Sabanov (CRO) d. (6)Nicolas Kicker (ARG) 6-3 6-0
Martins Podzus (LAT) d. Filip Setic (CRO) 6-2 6-1
Adrian Partl (SVK) d. Remy Chala (FRA) 7-5 6-2
(16)Gibril Diarra (AUT) d. Lorenzo Di Maro (ITA) 6-4 6-2
(7)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Eric Fomba (FRA) 6-1 6-0
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Thomas Haeusler (AUT) 6-2 6-2
Ivan Kosec (SVK) d. Saso Bende (SLO) 7-6(3) 6-1
(13)Sasa Stojisavljevic (SRB) d. Florian Lakat (FRA) 4-6 6-2 6-1
(8)Josko Topic (CRO) d. Lucas Zweili (SUI) 7-5 6-4
Marko Tesanovic (GER) d. Marin Mise (CRO) 6-2 7-6(4)
Blaz Bizjak (SLO) d. Markus Ahne (AUT) 6-1 3-6 6-2
Robert Rumler (CZE) d. (10)Ivo Mijic (GER) 3-6 6-4 6-4

Q-Third Round
(1)Alexander Lazov (BUL) d. Daniele Capecchi (ITA) 6-3 6-0
(9)Hugo Dellien (BOL) d. Pietro Rondoni (ITA) 3-6 6-3 6-4
(2)Nikola Cacic (SRB) d. Oscar Sabate-Bretos (ESP) 0-6 6-3 6-0
(14)Felipe Rios (CHI) d. Matej Sabanov (CRO) 6-4 6-4
(3)Nikolaus Moser (AUT) d. Lorenzo Papasidero (ITA) 7-6(3) 0-6 6-3
Fabio Mercuri (ITA) d. Ioan Farcas (ROU) 6-4 6-7(5) 6-3
(4)Facundo Mena (ARG) d. Janis Podzus (LAT) 3-6 6-3 7-6(3)
(12)Tomislav Ternar (SLO) d. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-2 6-1
(5)Benjamin Balleret (MON) d. Loic Perret (SUI) 6-2 6-2
(15)Nik Razborsek (SLO) d. Maxime Guichoud (SUI) 6-0 6-0
Martins Podzus (LAT) d. Ivan Sabanov (CRO) 6-2 6-2
(16)Gibril Diarra (AUT) d. Adrian Partl (SVK) 6-4 3-6 7-6(4)
(7)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-2 6-0
Ivan Kosec (SVK) d. (13)Sasa Stojisavljevic (SRB) 2-6 6-4 6-1
(8)Josko Topic (CRO) d. Marko Tesanovic (GER) 7-5 6-4
Robert Rumler (CZE) d. Blaz Bizjak (SLO) 6-4 6-1

Qualifying Round
(1)Alexander Lazov (BUL) d. (9)Hugo Dellien (BOL) 6-3 2-6 7-6(4)
(2)Nikola Cacic (SRB) d. (14)Felipe Rios (CHI) 6-7(2) 6-3 6-1
(3)Nikolaus Moser (AUT) d. Fabio Mercuri (ITA) 6-1 6-2
(12)Tomislav Ternar (SLO) d. (4)Facundo Mena (ARG) 7-6(7) 4-6 7-5
(15)Nik Razborsek (SLO) d. (5)Benjamin Balleret (MON) 7-5 ret.
(16)Gibril Diarra (AUT) d. Martins Podzus (LAT) 7-6(4) 6-4
(7)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Ivan Kosec (SVK) 6-1 3-6 6-1
(8)Josko Topic (CRO) d. Robert Rumler (CZE) 2-6 6-0 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.