2013 Futures Qualifying Croatia F4

Share This...

Croatia F4 Qualifying
March 11-17, 2013

Q-First Round
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. (1)Nicolas Kicker (ARG) 6-4 6-2
Andrea Attrice (ITA) d. Borna Novak (CRO) 6-1 6-1
Mathis Di Maio (FRA) d. Gergely Madarasz (HUN) 7-5 6-2
Dominik Suc (CZE) d. Cristian Carli (ITA) 6-1 6-3
Alessio Giannuzzi (ITA) d. David Pavlik (CZE) 7-5 7-5
Janez Semrajc (SLO) d. Janos Zibrat (SLO) 6-3 6-4
Saso Bende (SLO) d. David Sidbon (FRA) 6-4 6-1
(14)Martins Podzus (LAT) d. Jessy Kalambay (SUI) 6-1 6-4
(2)(WC)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-7(7) 6-1 6-4
Luka Ilic (SRB) d. Tilen Zitnik (SLO) 6-2 6-3
Davide Melchiorre (ITA) d. Eros Siringo (ITA) 6-3 6-3
Luka Zaninovic (CRO) d. Luka Zarak (CRO) 6-2 6-2
Daniele Chiurulli (ITA) d. Cedric Stalder (SUI) 6-1 6-2
Johannes Schretter (AUT) d. (WC)Blaz Seric (CRO) 6-4 6-2
(WC)Robert Rumler (CZE) d. Andrea Turco (ITA) 6-2 6-2
(16)Pietro Rondoni (ITA) d. Jan Simon (SVK) 6-4 6-2
(3)Kristijan Mesaros (CRO) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-4 6-2
Radoslav Novodomec (SVK) d. Ivan Divkovic (CRO) 7-6(3) 3-6 7-6(4)
Killian Davanzo (SUI) d. Matus Hrabovsky (SVK) 4-6 6-4 6-2
Tommaso Lago (ITA) d. Tomislav Podvinski (CRO) 6-0 6-2
Leonardo Reami Da Cunha (BRA) d. Branko Loncarevic (CRO) 6-1 2-1 ret.
Loic Perret (SUI) d. Gabor Csonka (HUN) 6-1 6-3
Tomislav Draganja (CRO) d. Sergiu Rogoveanu (ROU) 6-1 6-4
(11)Jan Stancik (SVK) d. Antonio Massara (ITA) 7-5 6-2
(4)Josko Topic (CRO) d. Lucas Zweili (SUI) 5-7 6-2 6-2
Tommaso Gabrieli (ITA) d. Edoardo Pacifico (ITA) 6-1 6-2
(WC)Alessandro Evangelisti (ITA) d. Davide Poggi (ITA) 7-6(6) 3-6 6-4
Lukas Marsoun (CZE) d. Botond Sari (HUN) 6-0 6-3
Lorenzo Sonego (ITA) d. (WC)Martin Caro (SVK) 7-6(3) 7-6(4)
Massimo Bosa (ITA) d. Stefan Roganovic (SRB) 6-0 6-0
Fabio Tonello (ITA) d. (WC)Jan Dernic (SLO) 6-0 6-1
(12)Nik Razborsek (SLO) d. Besir Durguti (MKD) 6-0 6-1
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Lucas Reami Da Cunha (BRA) 6-1 6-2
Simon Navarro (CHI) d. Samuel Bensoussan (FRA) 6-3 7-6(3)
Johannes Haerteis (GER) d. Eric Fomba (FRA) 7-6(4) 6-4
Ivan Sabanov (CRO) d. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-3 6-4
Markus Ahne (AUT) d. Vitor Fernandes Albanese (BRA) 6-2 6-0
Oliver Ceranic (AUS) d. Nino Serdarusic (CRO) 5-7 6-2 6-1
Bruno Babic (CRO) d. Djordje Zafirovic (SRB) 6-0 7-5
Matej Sabanov (CRO) d. (10)Felipe Rios (CHI) 6-3 7-5
(6)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Marko Lazic (SLO) 6-1 6-1
Hannes Wagner (GER) d. Teodor Nicolae Marin (ROU) 7-5 6-2
Daniele Piva (ITA) d. (A)Benjamin Strunk (GER) 6-2 6-3
Andrea Grazioso (ITA) d. Marco Rossi (ITA) 7-5 7-6(5)
Kevin Kaczynski (GER) d. Remy Chala (FRA) 6-0 6-3
Daniel Kopeinigg (AUT) d. Filip Setic (CRO) 6-2 3-6 6-3
Stefan Rettl (AUT) d. Ioan Farcas (ROU) 6-3 6-2
(13)Gibril Diarra (AUT) d. Manuel Barros (ARG) 6-4 6-2
(7)Tomislav Ternar (SLO) d. George Giotopoulos (GRE) 6-4 6-4
Christian Perinti (ITA) d. Miha Mlakar (SLO) 7-5 6-1
Gianluca Di Nicola (ITA) d. Leonardo Campi (ITA) 6-4 6-4
Mike Urbanija (SLO) d. Blaz Bizjak (SLO) 6-3 6-2
(WC)Gregor Hutterer (AUT) d. Kevin Borges Pereira (BRA) 6-1 6-2
Peter Mick (SVK) d. Oskar Maenner (GER) 6-0 6-4
(WC)Albert Loncaric (CRO) d. (WC)Dino Sudac (CRO) 6-0 6-1
Daniel Uhlig (GER) d. (9)Christian Magg (AUT) 4-6 6-1 6-2
(8)Miki Jankovic (SRB) d. Alexandru-Daniel Carpen (ROU) 7-5 7-5
Arthur Rinderknech (FRA) d. Orlando Popovic (CRO) 6-4 3-6 6-0
Antun Vidak (CRO) d. Karlo Skvorc (CRO) 6-4 7-6(1)
Federico Ottolini (ITA) d. (WC)Marin Mise (CRO) 5-4 ret.
Adrian Partl (SVK) d. Fabio Mercuri (ITA) 6-1 6-0
Bojan Zdravkovic (SRB) d. Nejc Lemic (SLO) 6-3 6-2
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Jan Pehnec (CRO) 6-2 6-3
(15)Lorenzo Papasidero (ITA) d. (WC)Edi Steficar (CRO) 6-0 6-1

Q-Second Round
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Andrea Attrice (ITA) 3-6 6-4 6-3
Dominik Suc (CZE) d. Mathis Di Maio (FRA) 6-3 6-3
Janez Semrajc (SLO) d. Alessio Giannuzzi (ITA) 6-1 6-4
(14)Martins Podzus (LAT) d. Saso Bende (SLO) 6-1 6-3
(2)(WC)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Luka Ilic (SRB) 6-4 6-4
Luka Zaninovic (CRO) d. Davide Melchiorre (ITA) 7-6(6) 6-1
Johannes Schretter (AUT) d. Daniele Chiurulli (ITA) 6-2 7-5
(16)Pietro Rondoni (ITA) d. (WC)Robert Rumler (CZE) 6-4 7-5
(3)Kristijan Mesaros (CRO) d. Radoslav Novodomec (SVK) 6-2 6-2
Tommaso Lago (ITA) d. Killian Davanzo (SUI) 6-1 6-2
Loic Perret (SUI) d. Leonardo Reami Da Cunha (BRA) 6-0 7-5
Tomislav Draganja (CRO) d. (11)Jan Stancik (SVK) 6-4 7-5
(4)Josko Topic (CRO) d. Tommaso Gabrieli (ITA) 6-1 6-1
Lukas Marsoun (CZE) d. (WC)Alessandro Evangelisti (ITA) 6-1 6-0
Massimo Bosa (ITA) d. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4 6-1
(12)Nik Razborsek (SLO) d. Fabio Tonello (ITA) 6-0 6-0
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Simon Navarro (CHI) 6-0 6-3
Johannes Haerteis (GER) d. Ivan Sabanov (CRO) 6-1 6-2
Oliver Ceranic (AUS) d. Markus Ahne (AUT) 6-1 6-4
Matej Sabanov (CRO) d. Bruno Babic (CRO) 6-1 6-1
(6)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Hannes Wagner (GER) 5-7 6-1 6-0
Andrea Grazioso (ITA) d. Daniele Piva (ITA) 6-3 4-6 6-4
Kevin Kaczynski (GER) d. Daniel Kopeinigg (AUT) 6-3 7-5
(13)Gibril Diarra (AUT) d. Stefan Rettl (AUT) 6-4 6-3
(7)Tomislav Ternar (SLO) d. Christian Perinti (ITA) 6-2 6-2
Mike Urbanija (SLO) d. Gianluca Di Nicola (ITA) 6-1 6-1
Peter Mick (SVK) d. (WC)Gregor Hutterer (AUT) 6-4 6-7(11) 6-3
Daniel Uhlig (GER) d. (WC)Albert Loncaric (CRO) 6-3 6-3
(8)Miki Jankovic (SRB) d. Arthur Rinderknech (FRA) 6-2 6-4
Antun Vidak (CRO) d. Federico Ottolini (ITA) w/o
Adrian Partl (SVK) d. Bojan Zdravkovic (SRB) 6-1 6-1
(15)Lorenzo Papasidero (ITA) d. Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-3 6-4

Q-Third Round
Dominik Suc (CZE) d. Oscar Sabate-Bretos (ESP) 7-5 6-1
Janez Semrajc (SLO) d. (14)Martins Podzus (LAT) 7-6(3) 6-0
(2)(WC)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Luka Zaninovic (CRO) 6-1 6-3
(16)Pietro Rondoni (ITA) d. Johannes Schretter (AUT) 6-1 6-2
(3)Kristijan Mesaros (CRO) d. Tommaso Lago (ITA) 6-2 6-0
Loic Perret (SUI) d. Tomislav Draganja (CRO) 1-6 6-4 6-4
Lukas Marsoun (CZE) d. (4)Josko Topic (CRO) 6-3 7-6(6)
(12)Nik Razborsek (SLO) d. Massimo Bosa (ITA) 6-3 6-2
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Johannes Haerteis (GER) 6-4 6-2
Matej Sabanov (CRO) d. Oliver Ceranic (AUS) 6-3 6-2
(6)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Andrea Grazioso (ITA) 6-1 6-3
(13)Gibril Diarra (AUT) d. Kevin Kaczynski (GER) w/o
Mike Urbanija (SLO) d. (7)Tomislav Ternar (SLO) 5-7 7-6(5) 6-1
Daniel Uhlig (GER) d. Peter Mick (SVK) 6-2 6-1
(8)Miki Jankovic (SRB) d. Antun Vidak (CRO) 6-3 6-1
Adrian Partl (SVK) d. (15)Lorenzo Papasidero (ITA) 6-4 6-1

Qualifying Round
Janez Semrajc (SLO) d. Dominik Suc (CZE) 7-5 0-6 6-0
(2)(WC)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. (16)Pietro Rondoni (ITA) 6-4 6-4
(3)Kristijan Mesaros (CRO) d. Loic Perret (SUI) 6-0 6-3
(12)Nik Razborsek (SLO) d. Lukas Marsoun (CZE) 6-4 6-3
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Matej Sabanov (CRO) 6-2 6-2
(6)Tihomir Grozdanov (BUL) d. (13)Gibril Diarra (AUT) 6-4 6-2
Mike Urbanija (SLO) d. Daniel Uhlig (GER) 6-4 2-6 7-6(3)
Adrian Partl (SVK) d. (8)Miki Jankovic (SRB) 6-7(4) 6-3 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.