2013 Futures Qualifying Croatia F3

Share This...

Croatia F3 Qualifying
March 4-10, 2013

Q-First Round
Ivan Sabanov (CRO) bye
Benjamin Strunk (GER) d. Aljaz Cajzek (SLO) 6-0 6-3
Matej Leljak (SLO) d. Marin Mise (CRO) 2-6 6-2 6-3
Antonio Massara (ITA) d. Simone Cremona (ITA) 6-2 6-0
David Pavlik (CZE) d. Giovanni Zennaro (ITA) 6-3 6-2
Andrea Turco (ITA) d. Bruno Babic (CRO) 7-6(2) 6-1
Thomas Statzberger (AUT) d. Maximilian Kolleritsch (GER) 6-0 6-1
(10)Adrian Partl (SVK) d. Jan Pehnec (CRO) 6-0 6-0
(2)Patrick Ofner (AUT) d. Killian Davanzo (SUI) 6-0 6-0
Gianluca Beghi (ITA) d. Borna Novak (CRO) 6-0 6-0
Florian Lakat (FRA) d. Markus Ahne (AUT) 6-3 6-2
Marko Becht (CRO) d. Aleksa Miletic (SRB) 6-1 6-1
Davide Melchiorre (ITA) d. Jan Simon (SVK) 6-2 6-2
Davide Poggi (ITA) d. Janko Lumpert (CRO) 6-1 4-6 6-3
Mike Urbanija (SLO) d. Jessy Kalambay (SUI) 6-2 6-1
(15)Janez Semrajc (SLO) d. Samuel Bensoussan (FRA) 6-0 6-0
(3)Miki Jankovic (SRB) d. Daniele Chiurulli (ITA) 3-6 6-0 6-0
Kevin Borges Pereira (BRA) d. Filip Nikolic (SRB) 7-5 2-6 6-4
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Nicola Parini (ITA) 6-0 6-0
Davide Garzotti (ITA) d. Luca Vigani (ITA) 6-0 6-1
Remy Chala (FRA) d. Eric Fomba (FRA) 3-6 6-1 6-4
Saso Bende (SLO) d. Vitor Fernandes Albanese (BRA) 6-2 6-4
Simon Navarro (CHI) d. Mariano Barbato (ITA) 6-0 6-0
(12)Francesco Borgo (ITA) d. Radoslav Novodomec (SVK) 6-1 6-0
(4)Nik Razborsek (SLO) d. Gregor Hutterer (AUT) 6-3 6-1
Manuel Barros (ARG) d. Leonardo Bezzi (ITA) 6-2 6-0
Tomislav Draganja (CRO) d. Branko Loncarevic (CRO) 6-0 7-5
Christian Perinti (ITA) d. Bernd Kossler (AUT) 6-4 6-1
Akos Bartalos (SVK) d. Dragos Iarmil Torge (ROU) 4-6 6-1 6-0
Tomislav Podvinski (CRO) d. Andrea Sonato (ITA) 6-1 4-6 6-3
Peter Mick (SVK) d. Emir Skejovic (BIH) 6-0 6-0
(9)Daniel Uhlig (GER) d. Aljaz Radinski (SLO) 3-6 6-4 6-0
(5)Gibril Diarra (AUT) d. Marko Lazic (SLO) 6-0 6-0
Federico Ottolini (ITA) d. Andrea Vavassori (ITA) 7-5 6-1
Tommaso Lago (ITA) d. Thomas Brechemier (FRA) 6-0 6-1
Alessandro Vittone (ITA) d. Djordje Zafirovic (SRB) 6-0 6-4
Gergely Madarasz (HUN) d. Eros Siringo (ITA) 0-6 6-2 6-3
Francesco Salviato (ITA) d. Roberto Marelli (ITA) 6-1 3-1 ret.
Arthur Rinderknech (FRA) d. Edoardo Pacifico (ITA) 6-0 6-3
(13)Dominik Suc (CZE) d. Simon Pfannes (GER) 6-1 3-6 7-5
(6)Nicola Ghedin (ITA) d. Andrea Attrice (ITA) 6-0 7-6(1)
Daniele Piva (ITA) d. Frane Pavic (CRO) 6-1 6-2
Giuseppe Molon (ITA) d. Marco Rossi (ITA) 6-4 6-1
Bojan Zdravkovic (SRB) d. Alessio Paro (ITA) 6-1 6-0
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Tilen Zitnik (SLO) 6-1 6-7(7) 6-1
Mathis Di Maio (FRA) d. Marco Rampazzo (ITA) 6-1 6-1
Filip Setic (CRO) d. Dino Sudac (CRO) 6-0 6-0
(14)Luka Zaninovic (CRO) d. David Sidbon (FRA) 6-7(7) 6-1 7-5
(7)Pietro Rondoni (ITA) d. Leonardo Reami Da Cunha (BRA) 6-0 6-2
Loic Perret (SUI) d. Luka Ilic (SRB) 6-7(5) 6-0 6-2
Luca Cerin (ITA) d. Cedric Stalder (SUI) 6-1 6-1
Fabio Mercuri (ITA) d. Botond Sari (HUN) 6-0 6-0
Leonardo Campi (ITA) d. Giovanni Orsoni (ITA) 6-1 2-6 6-2
Oliver Ceranic (AUS) d. Rok Sitar (SLO) 6-3 6-1
Gabor Csonka (HUN) d. Alessandro Evangelisti (ITA) 6-0 6-1
(11)Lucas Zweili (SUI) d. Rok Bozic (SLO) 6-1 6-4
Blaz Bizjak (SLO) d. (8)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-2 6-3
Matej Sabanov (CRO) d. Ioan Farcas (ROU) 7-5 6-2
Miha Mlakar (SLO) d. Lucas Reami Da Cunha (BRA) 6-3 6-0
Martin Caro (SVK) d. Marcel Waloch (AUT) 7-5 6-4
Stefan Rettl (AUT) d. Tommaso Gabrieli (ITA) 6-2 2-6 6-3
Marko Tesanovic (GER) d. Taher Daifallah (AUT) 6-1 6-1
George Giotopoulos (GRE) d. Karlo Skvorc (CRO) 7-5 6-4
Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. (16)Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-2 6-3

Q-Second Round
Ivan Sabanov (CRO) d. Benjamin Strunk (GER) 6-1 6-2
Antonio Massara (ITA) d. Matej Leljak (SLO) 6-0 6-1
David Pavlik (CZE) d. Andrea Turco (ITA) 7-5 7-6(4)
(10)Adrian Partl (SVK) d. Thomas Statzberger (AUT) 4-6 6-4 6-3
(2)Patrick Ofner (AUT) d. Gianluca Beghi (ITA) w/o
Florian Lakat (FRA) d. Marko Becht (CRO) 6-3 6-1
Davide Melchiorre (ITA) d. Davide Poggi (ITA) 6-3 7-5
(15)Janez Semrajc (SLO) d. Mike Urbanija (SLO) 2-6 6-1 6-3
(3)Miki Jankovic (SRB) d. Kevin Borges Pereira (BRA) 6-0 6-1
Davide Garzotti (ITA) d. Oscar Sabate-Bretos (ESP) 6-3 6-4
Remy Chala (FRA) d. Saso Bende (SLO) 6-0 6-3
(12)Francesco Borgo (ITA) d. Simon Navarro (CHI) 6-3 6-1
(4)Nik Razborsek (SLO) d. Manuel Barros (ARG) 6-3 6-1
Christian Perinti (ITA) d. Tomislav Draganja (CRO) 6-3 6-4
Tomislav Podvinski (CRO) d. Akos Bartalos (SVK) 7-5 4-1 ret.
(9)Daniel Uhlig (GER) d. Peter Mick (SVK) 4-6 6-2 6-3
(5)Gibril Diarra (AUT) d. Federico Ottolini (ITA) 6-0 6-1
Tommaso Lago (ITA) d. Alessandro Vittone (ITA) 6-2 6-2
Gergely Madarasz (HUN) d. Francesco Salviato (ITA) 6-7(5) 6-2 6-3
(13)Dominik Suc (CZE) d. Arthur Rinderknech (FRA) 2-6 7-5 7-5
(6)Nicola Ghedin (ITA) d. Daniele Piva (ITA) 6-3 6-0
Giuseppe Molon (ITA) d. Bojan Zdravkovic (SRB) 6-3 6-3
Mathis Di Maio (FRA) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-3 3-6 7-5
(14)Luka Zaninovic (CRO) d. Filip Setic (CRO) 6-2 6-2
Loic Perret (SUI) d. (7)Pietro Rondoni (ITA) 6-7(0) 6-4 7-5
Fabio Mercuri (ITA) d. Luca Cerin (ITA) 6-3 6-4
Oliver Ceranic (AUS) d. Leonardo Campi (ITA) 6-3 6-1
Gabor Csonka (HUN) d. (11)Lucas Zweili (SUI) 4-6 6-3 6-4
Matej Sabanov (CRO) d. Blaz Bizjak (SLO) 6-4 6-0
Miha Mlakar (SLO) d. Martin Caro (SVK) 6-2 1-6 6-4
Marko Tesanovic (GER) d. Stefan Rettl (AUT) 6-4 4-6 6-3
George Giotopoulos (GRE) d. Alexandru-Daniel Carpen (ROU) 3-6 6-2 7-6(4)

Q-Third Round
Antonio Massara (ITA) d. Ivan Sabanov (CRO) 6-2 6-3
(10)Adrian Partl (SVK) d. David Pavlik (CZE) 6-0 6-0
(2)Patrick Ofner (AUT) d. Florian Lakat (FRA) 7-5 6-2
(15)Janez Semrajc (SLO) d. Davide Melchiorre (ITA) 6-4 6-2
(3)Miki Jankovic (SRB) d. Davide Garzotti (ITA) 6-1 6-1
(12)Francesco Borgo (ITA) d. Remy Chala (FRA) 6-4 6-1
(4)Nik Razborsek (SLO) d. Christian Perinti (ITA) 7-6(5) 6-2
(9)Daniel Uhlig (GER) d. Tomislav Podvinski (CRO) 6-1 6-0
(5)Gibril Diarra (AUT) d. Tommaso Lago (ITA) 6-2 6-2
(13)Dominik Suc (CZE) d. Gergely Madarasz (HUN) 6-3 6-1
Giuseppe Molon (ITA) d. (6)Nicola Ghedin (ITA) 6-4 6-4
(14)Luka Zaninovic (CRO) d. Mathis Di Maio (FRA) 7-5 6-4
Loic Perret (SUI) d. Fabio Mercuri (ITA) 6-3 4-6 6-4
Gabor Csonka (HUN) d. Oliver Ceranic (AUS) 7-6(4) 7-6(1)
Matej Sabanov (CRO) d. Miha Mlakar (SLO) 4-6 6-1 6-1
George Giotopoulos (GRE) d. Marko Tesanovic (GER) 4-6 7-5 1-0 ret.

Qualifying Round
Antonio Massara (ITA) d. (10)Adrian Partl (SVK) 6-4 7-6(2)
(2)Patrick Ofner (AUT) d. (15)Janez Semrajc (SLO) 6-2 6-4
(3)Miki Jankovic (SRB) d. (12)Francesco Borgo (ITA) 6-2 6-2
(4)Nik Razborsek (SLO) d. (9)Daniel Uhlig (GER) 6-1 6-4
(5)Gibril Diarra (AUT) d. (13)Dominik Suc (CZE) 4-6 6-2 6-3
(14)Luka Zaninovic (CRO) d. Giuseppe Molon (ITA) 4-6 6-2 6-2
Loic Perret (SUI) d. Gabor Csonka (HUN) 6-1 6-1
Matej Sabanov (CRO) d. George Giotopoulos (GRE) 6-1 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments