2013 Futures Qualifying Bulgaria F4

Share This...

Bulgaria F4 Qualifying
June 17-23, 2013

Q-First Round
(1)Ilya Lebedev (RUS) bye
Radoslav Shandarov (BUL) bye
(WC)Ivelin Kolev (BUL) bye
Miroslav Georgiev (BUL) bye
(2)Mathis Di Maio (FRA) bye
(WC)Nikola Georgiev (BUL) bye
Nedyalko Kraev (BUL) d. Joan Tsonev (BUL) 6-2 6-3
Alexandru Danes (FRA) bye
(3)Dinko Halachev (BUL) bye
Ferdun Shevkedov (BUL) d. (WC)Gabriel Donev (BUL) 6-4 7-6(1)
Dario Maturi (ITA) bye
Ethan Tulliani (AUS) bye
(WC)Alexandre Grigaut (FRA) bye
Vasil Shandarov (BUL) d. (WC)Yumer Yumerov (BUL) 6-0 6-0
Vadim Chergov (BUL) bye
Danail Tarpov (BUL) bye
Radostin Radoslavov (BUL) bye
Dimitar Petrov (BUL) d. Serdar Bojadjieva (SWE) 6-4 6-4
Martin Dimitrov (BUL) bye
Nikolay Draganov (BUL) bye
Petar Vasilev (BUL) bye
Plamen Milushev (BUL) bye
Cosmin Ontica (ROU) d. Vilian Petrov (BUL) 6-4 6-4
Chris Anguelov (BUL) bye
Hristo Enev (BUL) bye
Aleks Martinski (BUL) bye
Joy Vigani (ITA) d. Traian Muchev (BUL) 6-1 6-4
Radoslav Dishev (BUL) bye
Peter Ivanov (BUL) bye
Lubomir Leshtanski (BUL) d. Stefan Luckanov (BUL) 3-6 6-3 6-3
Anton Georgiev (BUL) bye
Kaloyan Valchev (BUL) bye

Q-Second Round
(1)Ilya Lebedev (RUS) d. Radoslav Shandarov (BUL) 6-2 3-6 6-2
(WC)Ivelin Kolev (BUL) d. Miroslav Georgiev (BUL) 6-2 6-2
(2)Mathis Di Maio (FRA) d. (WC)Nikola Georgiev (BUL) 6-2 6-1
Alexandru Danes (FRA) d. Nedyalko Kraev (BUL) 7-5 6-3
(3)Dinko Halachev (BUL) d. Ferdun Shevkedov (BUL) 6-4 6-2
Dario Maturi (ITA) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-4 6-4
(WC)Alexandre Grigaut (FRA) d. Vasil Shandarov (BUL) 5-7 6-2 6-3
Danail Tarpov (BUL) d. Vadim Chergov (BUL) 6-3 6-1
Dimitar Petrov (BUL) d. Radostin Radoslavov (BUL) 6-1 6-0
Nikolay Draganov (BUL) d. Martin Dimitrov (BUL) 7-6(6) 5-7 6-0
Plamen Milushev (BUL) d. Petar Vasilev (BUL) 6-0 6-1
Cosmin Ontica (ROU) d. Chris Anguelov (BUL) 6-1 2-6 6-4
Aleks Martinski (BUL) d. Hristo Enev (BUL) 6-0 6-0
Joy Vigani (ITA) d. Radoslav Dishev (BUL) 6-1 6-1
Lubomir Leshtanski (BUL) d. Peter Ivanov (BUL) 6-0 6-2
Kaloyan Valchev (BUL) d. Anton Georgiev (BUL) 6-0 6-1

Qualifying Round
(WC)Ivelin Kolev (BUL) d. (1)Ilya Lebedev (RUS) 6-1 ret.
(2)Mathis Di Maio (FRA) vs Alexandru Danes (FRA)
(3)Dinko Halachev (BUL) vs Dario Maturi (ITA)
(WC)Alexandre Grigaut (FRA) vs Danail Tarpov (BUL)
Dimitar Petrov (BUL) vs Nikolay Draganov (BUL)
Plamen Milushev (BUL) vs Cosmin Ontica (ROU)
Aleks Martinski (BUL) vs Joy Vigani (ITA)
Lubomir Leshtanski (BUL) vs Kaloyan Valchev (BUL)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments