2013 Futures Qualifying Bulgaria F2

Share This...

Bulgaria F2 Qualifying
May 20-26, 2013

Q-First Round
(1)Laurent Lokoli (FRA) bye
(WC)Pavel Snobel (CZE) d. Vadim Chergov (BUL) 6-3 6-2
Vasil Shandarov (BUL) d. Marian Georgiev (BUL) 6-1 6-2
Toni Neykov (BUL) bye
(2)Ivan Milivojevic (SRB) bye
Gabriel Donev (BUL) d. Peter Ivanov (BUL) 6-1 6-0
Andrea Attrice (ITA) d. Ivailo Petrov (BUL) 6-2 6-4
Petar Vasilev (BUL) bye
(3)Lucas Zweili (SUI) bye
Aleks Martinski (BUL) d. Nikola Georgiev (BUL) 7-5 6-4
Vilian Petrov (BUL) d. Svetozar Todorov (BUL) 6-2 6-0
Serafim Grozev (BUL) bye
(4)Evgeny Karlovskiy (RUS) bye
Vanio Vasilev (BUL) d. Nikolay Draganov (BUL) 1-6 6-2 2-1 ret.
Martin Dimitrov (BUL) d. Miroslav Georgiev (BUL) 6-2 6-3
(12)Marko Rajic (SRB) bye
(5)Mario Vilella Martinez (ESP) bye
Nikki Roenn (GBR) d. Nedyalko Kraev (BUL) 6-0 6-3
Danail Tarpov (BUL) d. Andreas Neykov (BUL) 6-1 ret.
(9)Djordje Djokovic (SRB) bye
(6)Ryota Kishi (JPN) bye
Joshua Jordan (MAS) d. Joan Tsonev (BUL) 6-2 6-2
Cosmin Ontica (ROU) d. (WC)Kaloyan Valchev (BUL) 6-2 6-4
(11)Petar Trendafilov (BUL) bye
(7)Ondrej Vaculik (CZE) bye
Ted Bachev (BUL) d. Radostin Radoslavov (BUL) 6-0 6-1
Mikhail Balmashev (RUS) d. Yumer Yumerov (BUL) 6-1 6-1
(10)Pascual Lucas (ESP) bye
(8)Slobodan Jevtic (SRB) bye
Dimitar Petrov (BUL) d. Georgi Yazmadzhian (BUL) 6-0 6-1
Anton Georgiev (BUL) bye
(13)Dinko Halachev (BUL) bye

Q-Second Round
(1)Laurent Lokoli (FRA) d. (WC)Pavel Snobel (CZE) 7-5 6-4
Vasil Shandarov (BUL) d. Toni Neykov (BUL) 6-0 6-3
(2)Ivan Milivojevic (SRB) d. Gabriel Donev (BUL) 6-3 6-4
Andrea Attrice (ITA) d. Petar Vasilev (BUL) 7-6(4) 6-2
(3)Lucas Zweili (SUI) d. Aleks Martinski (BUL) 6-1 6-0
Serafim Grozev (BUL) d. Vilian Petrov (BUL) 6-2 6-3
(4)Evgeny Karlovskiy (RUS) d. Vanio Vasilev (BUL) 6-0 6-1
(12)Marko Rajic (SRB) d. Martin Dimitrov (BUL) 7-5 6-4
(5)Mario Vilella Martinez (ESP) d. Nikki Roenn (GBR) 6-1 6-1
Danail Tarpov (BUL) d. (9)Djordje Djokovic (SRB) 6-4 6-2
(6)Ryota Kishi (JPN) d. Joshua Jordan (MAS) 6-3 6-4
(11)Petar Trendafilov (BUL) d. Cosmin Ontica (ROU) 6-0 6-2
(7)Ondrej Vaculik (CZE) d. Ted Bachev (BUL) 6-3 6-4
Mikhail Balmashev (RUS) d. (10)Pascual Lucas (ESP) 6-4 6-2
(8)Slobodan Jevtic (SRB) d. Dimitar Petrov (BUL) 7-6(0) 6-2
(13)Dinko Halachev (BUL) d. Anton Georgiev (BUL) 6-1 6-0

Qualifying Round
(1)Laurent Lokoli (FRA) d. Vasil Shandarov (BUL) 6-3 6-0
(2)Ivan Milivojevic (SRB) d. Andrea Attrice (ITA) 6-4 6-2
Serafim Grozev (BUL) d. (3)Lucas Zweili (SUI) 4-6 6-4 7-6(2)
(4)Evgeny Karlovskiy (RUS) d. (12)Marko Rajic (SRB) 6-0 6-0
(5)Mario Vilella Martinez (ESP) d. Danail Tarpov (BUL) 6-3 6-3
(11)Petar Trendafilov (BUL) d. (6)Ryota Kishi (JPN) 7-6(5) 7-6(0)
(7)Ondrej Vaculik (CZE) d. Mikhail Balmashev (RUS) 7-5 4-6 6-3
(13)Dinko Halachev (BUL) d. (8)Slobodan Jevtic (SRB) 6-2 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments