2013 Futures Qualifying Bosnia Herz F3

Share This...

Bosnia Herz F3 Qualifying
June 10-16, 2013

Q-First Round
(1)Ljubomir Celebic (MNE) bye
Oleksandr Gorovyts (UKR) bye
Duje Delic (CRO) d. (WC)Filip Stipcic (SRB) w/o
Gabor Borsos (HUN) bye
(2)Dmitry Popko (KAZ) bye
(WC)Aleksandar Reljic (BIH) bye
(WC)Emir Skejovic (BIH) d. Martin Nikic (CRO) 6-4 6-4
Faris Zukic (BIH) bye
(3)Libor Salaba (CZE) bye
Miljan Ruzic (AUS) d. Kirill Belotserkovsky (UKR) 6-0 6-0
(WC)Darko Jandric (SRB) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 6-2 6-1
Matthias Lippe (GER) bye
(4)Davide Melchiorre (ITA) bye
(WC)Goran Radanovic (BIH) bye
Marko Osmakcic (SUI) d. Stefan Surtov (BIH) 6-3 6-1
Srdjan Jakovljevic (SRB) bye
(5)Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) bye
Alen Salibasic (BIH) d. Patrik Jovanovic (BIH) 6-3 6-2
Ognjen Vasiljevic (SRB) d. Haris Poric (AUS) w/o
Amar Saletovic (BIH) bye
(6)Peter Nagy (HUN) bye
Djordje Ilic (BIH) d. Miljan Pantos (BIH) 6-0 6-1
Vasil Shandarov (BUL) d. Sebastian Ofner (AUT) 6-1 6-4
Miladin Tepsic (AUS) bye
(7)Aleksandre Kondulukov (RUS) bye
Ivan Divkovic (CRO) d. Alexey Kondulukov (RUS) 7-5 ret.
Plamen Milushev (BUL) d. Mladen Mitak (CRO) 6-4 6-3
(WC)Ivan Randjelovic (BIH) bye
(8)Antun Pehar (CRO) bye
Alan Poric (AUS) bye
Oliver Ceranic (AUS) d. Lynn Max Kempen (GER) 6-4 6-1
(9)David Pel (NED) bye

Q-Second Round
(1)Ljubomir Celebic (MNE) d. Oleksandr Gorovyts (UKR) 6-0 6-3
Duje Delic (CRO) d. Gabor Borsos (HUN) 1-6 6-2 6-2
(2)Dmitry Popko (KAZ) d. (WC)Aleksandar Reljic (BIH) 6-1 6-1
Faris Zukic (BIH) d. (WC)Emir Skejovic (BIH) 2-6 6-4 7-6(6)
(3)Libor Salaba (CZE) d. Miljan Ruzic (AUS) 6-1 6-0
(WC)Darko Jandric (SRB) d. Matthias Lippe (GER) 6-0 6-0
(4)Davide Melchiorre (ITA) d. (WC)Goran Radanovic (BIH) 6-3 6-3
Marko Osmakcic (SUI) d. Srdjan Jakovljevic (SRB) 4-6 6-4 7-6(3)
Alen Salibasic (BIH) d. (5)Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) 6-3 6-4
Amar Saletovic (BIH) d. Ognjen Vasiljevic (SRB) 6-2 6-1
(6)Peter Nagy (HUN) d. Djordje Ilic (BIH) 6-1 6-0
Vasil Shandarov (BUL) d. Miladin Tepsic (AUS) 6-3 6-2
(7)Aleksandre Kondulukov (RUS) d. Ivan Divkovic (CRO) 6-2 5-7 6-1
Plamen Milushev (BUL) d. (WC)Ivan Randjelovic (BIH) 6-0 6-0
(8)Antun Pehar (CRO) d. Alan Poric (AUS) w/o
Oliver Ceranic (AUS) d. (9)David Pel (NED) 1-6 7-5 6-3

Qualifying Round
(1)Ljubomir Celebic (MNE) d. Duje Delic (CRO) 6-3 6-2
(2)Dmitry Popko (KAZ) d. Faris Zukic (BIH) 6-2 6-2
(3)Libor Salaba (CZE) d. Darko Jandric (SRB) 6-3 6-2
(4)Davide Melchiorre (ITA) d. Marko Osmakcic (SUI) 6-2 7-6(4)
Alen Salibasic (BIH) d. Amar Saletovic (BIH) 7-5 6-2
(6)Peter Nagy (HUN) d. Vasil Shandarov (BUL) 6-3 6-3
(7)Aleksandre Kondulukov (RUS) d. Plamen Milushev (BUL) 4-6 6-3 7-5
(8)Antun Pehar (CRO) d. Oliver Ceranic (AUS) 6-2 3-6 7-6(2)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.