2013 Futures Qualifying Australia F4

Share This...

Australia F4 Qualifying
March 18-24, 2013

Q-First Round
(1)Nicholas Horton (AUS) bye
(WC)Mitchell Thams (AUS) bye
Thomas Fancutt (AUS) d. Daniel Walsh (AUS) 6-2 6-2
Mitchell William Robins (AUS) d. Stuart Mackenzie (AUS) 6-0 6-0
(2)Jay Andrijic (AUS) bye
Shoki Hachiya (JPN) bye
(WC)William Ma (AUS) d. Andy Zelea (AUS) 6-3 6-1
Matthew Langley (AUS) d. (WC)Phillip Janz (AUS) 6-2 6-1
(3)Jonathon Cooper (AUS) bye
Joel Hunter (AUS) bye
Efthimios Efthimiadis (AUS) d. Cole Smith (AUS) 3-6 6-2 6-3
Ivan Goluza (AUS) d. Mitchell Harper (AUS) 7-5 4-6 6-3
(4)Darren K. Polkinghorne (AUS) bye
Andrew Corbitt (AUS) bye
Kayne Ryan (AUS) d. William Myler (AUS) 6-0 6-3
Luke Adamus (AUS) d. Tomislav Edward Papac (AUS) 6-4 6-3
(5)Marious Zelba (AUS) bye
Mitchell Burman (AUS) bye
Harley Pearson (AUS) d. Colin Sinclair (AUS) 6-3 6-2
Jacob Scott (AUS) d. (WC)Nicolas Cameron (AUS) 6-3 6-3
Calum Puttergill (AUS) bye
George Wall (AUS) bye
Marshall Street (AUS) d. Jason Antoniolli (AUS) 6-4 4-6 6-2
Luke Immanuel Harvey (AUS) d. (WC)Masaki Fukushima (JPN) 7-5 6-4
(WC)Ryan Simmons (AUS) bye
Alex J Trillini (AUS) bye
Brandon Walkin (AUS) d. Jai Corbett (AUS) 4-6 6-2 7-6(3)
Luke Gerry (AUS) d. Sean Carson (AUS) 7-6(4) 6-1
Steven De Waard (AUS) bye
Tyrone Smart (AUS) bye
Scott Dawson (AUS) d. Vincent Giufre (AUS) 6-0 6-1
Dimitri Vidin (AUS) d. (WC)Mitchell Cook (AUS) 6-2 6-3

Q-Second Round
(1)Nicholas Horton (AUS) d. (WC)Mitchell Thams (AUS) 6-3 6-2
Mitchell William Robins (AUS) d. Thomas Fancutt (AUS) 6-2 3-0 ret.
(2)Jay Andrijic (AUS) d. Shoki Hachiya (JPN) 7-6(5) 6-0
Matthew Langley (AUS) d. (WC)William Ma (AUS) 6-1 6-1
(3)Jonathon Cooper (AUS) d. Joel Hunter (AUS) 6-1 6-0
Ivan Goluza (AUS) d. Efthimios Efthimiadis (AUS) 0-6 6-4 2-0 ret.
(4)Darren K. Polkinghorne (AUS) d. Andrew Corbitt (AUS) 6-2 7-6(2)
Kayne Ryan (AUS) d. Luke Adamus (AUS) 6-2 7-6(6)
(5)Marious Zelba (AUS) d. Mitchell Burman (AUS) 6-1 6-2
Jacob Scott (AUS) d. Harley Pearson (AUS) 5-7 6-1 6-2
Calum Puttergill (AUS) d. George Wall (AUS) 5-7 6-3 6-2
Luke Immanuel Harvey (AUS) d. Marshall Street (AUS) 6-2 6-2
Alex J Trillini (AUS) d. (WC)Ryan Simmons (AUS) 6-1 6-2
Brandon Walkin (AUS) d. Luke Gerry (AUS) 6-4 6-4
Steven De Waard (AUS) d. Tyrone Smart (AUS) 6-1 6-2
Scott Dawson (AUS) d. Dimitri Vidin (AUS) 5-7 6-4 2-0 ret.

Qualifying Round
(1)Nicholas Horton (AUS) d. Mitchell William Robins (AUS) 3-6 7-6(6) 6-3
(2)Jay Andrijic (AUS) d. Matthew Langley (AUS) 3-6 6-1 6-2
(3)Jonathon Cooper (AUS) d. Ivan Goluza (AUS) 6-1 6-2
(4)Darren K. Polkinghorne (AUS) d. Kayne Ryan (AUS) 3-6 6-3 6-3
(5)Marious Zelba (AUS) d. Jacob Scott (AUS) 6-1 6-4
Calum Puttergill (AUS) d. Luke Immanuel Harvey (AUS) 7-5 5-7 6-3
Brandon Walkin (AUS) d. Alex J Trillini (AUS) 4-6 6-2 6-3
Steven De Waard (AUS) d. Scott Dawson (AUS) 6-1 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments