2013 Futures Qualifying Argentina F9

Share This...

Argentina F9 Qualifying
June 3-9, 2013

Q-First Round
(1)Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Matias Del Rio (ARG) 6-3 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Facundo Jofre (ARG) 6-4 6-0
Leandro Portmann (ARG) d. Leonardo Racca (ARG) 6-1 6-1
Gaston Paz (ARG) d. (16)Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-4 6-1
(2)Filipe Brandao (BRA) d. Oscar Almada (ARG) 7-5 6-4
(WC)Mauricio Velasco (ARG) d. (WC)Andres Deriu (ARG) 6-3 6-1
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Federico Moreno (ARG) 6-4 7-6(4)
Joaquin Amaya (ARG) d. (12)Vicente Bronstein (CHI) 6-2 6-4
(3)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. (WC)Mario Niz (ARG) 6-0 6-0
Patricio Mercuri (ARG) d. Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 6-4 3-6 6-2
Simon Navarro (CHI) d. (WC)Alejo Michaux (ARG) 6-1 6-1
Jose Angel Carrizo (ARG) d. (13)Kevin Prando (ARG) 6-2 6-2
(WC)Luciano Betella (ARG) d. (4)Franco Agamenone (ARG) 6-4 6-4
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-2 7-5
Michel Vernier (CHI) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-4 6-3
(14)Rodrigo Senattore (URU) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-0 6-2
(WC)Matias Zukas (ARG) d. (5)Santiago Maccio (ARG) 6-2 6-2
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Alejo Vilaro (ARG) 6-4 6-2
Federico Nicolas Bertucci (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 7-6(5) 6-0
(15)Martin Cuevas (URU) d. Tomas Iriarte (ARG) 6-1 6-4
(WC)Yasin Sama (ARG) d. (6)Facundo Manzanares (ARG) 6-3 6-1
Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 6-3 6-0
Facundo Zanzutti (ARG) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-4 6-0
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. Federico Gruppi (ARG) 6-1 6-2
(7)Rafael Camilo (BRA) d. Julian Busch (ARG) 6-3 6-2
Juan Manuel Matute (ARG) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-4 6-3
Mariano Barrios (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-4 6-4
(10)Pedro Sakamoto (BRA) d. (WC)Sebastian Tabbia (ARG) 6-4 6-2
Matias Franco Descotte (ARG) d. (8)Mariano Urli (ARG) 2-6 7-5 7-5
Juan Fernando Tovo (ARG) d. Bruno Luciano Mazziotti (ARG) 6-4 3-6 2-1 ret.
Brian Orradre (ARG) d. Lautaro Pane (ARG) 7-5 6-4
Galo Barrezueta (ECU) d. (11)Eduardo Piragine (ARG) 7-6(6) 4-6 7-5

Q-Second Round
(1)Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-2 6-0
Gaston Paz (ARG) d. Leandro Portmann (ARG) 6-3 4-6 6-1
(2)Filipe Brandao (BRA) d. (WC)Mauricio Velasco (ARG) 6-0 6-0
Joaquin Amaya (ARG) d. Esteban Adrian Contreras (ARG) 3-6 6-4 6-2
(3)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-2 4-6 6-1
Jose Angel Carrizo (ARG) d. Simon Navarro (CHI) 6-3 4-6 6-2
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (WC)Luciano Betella (ARG) 3-6 6-4 6-3
Michel Vernier (CHI) d. (14)Rodrigo Senattore (URU) 7-6(4) 3-0 ret.
(WC)Matias Zukas (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 4-6 6-1 6-2
(15)Martin Cuevas (URU) d. Federico Nicolas Bertucci (ARG) 6-2 6-3
Mateo Facundo Cressa (ARG) d. (WC)Yasin Sama (ARG) 6-4 6-7(5) 6-4
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. Facundo Zanzutti (ARG) 6-2 7-6(6)
(7)Rafael Camilo (BRA) d. Juan Manuel Matute (ARG) 6-7(5) 6-2 6-2
(10)Pedro Sakamoto (BRA) d. Mariano Barrios (ARG) 6-2 6-4
Matias Franco Descotte (ARG) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 6-4 6-0
Brian Orradre (ARG) d. Galo Barrezueta (ECU) 6-1 6-3

Qualifying Round
(1)Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Gaston Paz (ARG) 6-4 6-1
Joaquin Amaya (ARG) d. (2)Filipe Brandao (BRA) 6-3 6-2
(3)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 7-5 1-6 6-1
Michel Vernier (CHI) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 5-7 6-3 6-0
(WC)Matias Zukas (ARG) d. (15)Martin Cuevas (URU) 6-0 6-3
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. Mateo Facundo Cressa (ARG) 0-6 7-5 6-2
(7)Rafael Camilo (BRA) d. (10)Pedro Sakamoto (BRA) 6-4 5-7 7-6(9)
Matias Franco Descotte (ARG) d. Brian Orradre (ARG) 2-6 7-6(5) 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.