2013 Futures Qualifying Argentina F7

Share This...

Argentina F7 Qualifying
May 20-26, 2013

Q-First Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Federico Gruppi (ARG) 7-5 6-3
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-1 6-3
Leandro Portmann (ARG) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-1 6-0
(10)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Alan Kohen (ARG) 6-2 7-5
(2)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 6-1 6-0
Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. Juan Ignacio Araoz (ARG) 6-2 6-3
Geronimo Espin Busleiman (ARG) d. (WC)Federico Ciarrochi (ARG) 6-2 6-0
Santiago Maresca (URU) d. (12)Martin Cuevas (URU) 6-3 6-0
(WC)Matias Zukas (ARG) d. (3)Santiago Maccio (ARG) 6-0 6-3
Aldo Gaston Gonzalez Kriegel (ARG) d. (WC)Mauricio Velasco (ARG) 5-7 6-2 7-6(5)
Ignacio Calderon (ARG) d. Alejo Michaux (ARG) 6-0 6-0
(13)Kevin Prando (ARG) d. (WC)Lucas Gabriel Martinez (ARG) 6-1 6-0
(4)Facundo Manzanares (ARG) d. Joaquin Amaya (ARG) 7-6(4) 7-6(3)
Federico Nicolas Bertucci (ARG) d. Fermin Peralta Martinez (ARG) 6-4 6-4
Matias Del Rio (ARG) d. (WC)Carlos Agustin Waitman (ARG) 6-0 6-1
Brian Orradre (ARG) d. (11)Eduardo Piragine (ARG) 6-4 6-2
Oscar Almada (ARG) d. (5)Franco Agamenone (ARG) 2-6 7-6(5) 6-2
Alejo Vilaro (ARG) d. (WC)Santiago Alvarez (ARG) 6-0 6-1
Patricio Mercuri (ARG) d. Ian Fligler (ARG) 6-1 6-2
(16)Gaston Paz (ARG) d. Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 4-6 6-2 6-1
(6)Rodrigo Sanchez (PER) d. Luciano Betella (ARG) 6-1 6-1
Juan Fernando Tovo (ARG) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-1 6-1
Lautaro Pane (ARG) d. (WC)Julian Andres Gamba (ARG) 6-1 6-1
Franco Emanuel Egea (ARG) d. (9)Francisco Arrechea (ARG) 6-4 6-1
(7)Pedro Sakamoto (BRA) d. Tomas Iriarte (ARG) 6-1 6-1
Mariano Kestelboim (ARG) d. Mariano Barrios (ARG) 6-3 6-2
Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Ian Smichovski (ARG) 6-3 7-6(5)
(14)Gonzalo Villanueva (ARG) d. (WC)Santiago Veglia (ARG) 6-3 6-1
(8)Mariano Urli (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 6-1 6-1
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Tomas Gerini (ARG) 6-2 6-1
Martin Rondina (ARG) d. Agustin Savarino (ARG) 6-3 7-6(4)
Jose Angel Carrizo (ARG) d. (15)Simon Navarro (CHI) 7-5 6-4

Q-Second Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Esteban Adrian Contreras (ARG) 6-1 6-4
(10)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Leandro Portmann (ARG) 6-2 6-4
Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. (2)Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-2 6-2
Santiago Maresca (URU) d. Geronimo Espin Busleiman (ARG) 5-7 6-3 6-3
(WC)Matias Zukas (ARG) d. Aldo Gaston Gonzalez Kriegel (ARG) 6-2 6-4
(13)Kevin Prando (ARG) d. Ignacio Calderon (ARG) 6-2 6-2
(4)Facundo Manzanares (ARG) d. Federico Nicolas Bertucci (ARG) 6-4 6-3
Brian Orradre (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-4 7-6(6)
Alejo Vilaro (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-4 7-6(0)
(16)Gaston Paz (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-1 6-1
(6)Rodrigo Sanchez (PER) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 6-0 6-3
Franco Emanuel Egea (ARG) d. Lautaro Pane (ARG) 2-6 6-4 6-1
(7)Pedro Sakamoto (BRA) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-4 6-1
(14)Gonzalo Villanueva (ARG) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-1 6-3
(8)Mariano Urli (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-3 6-3
Jose Angel Carrizo (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-2 ret.

Qualifying Round
(10)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. (1)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-1
Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. Santiago Maresca (URU) 6-7(4) 6-1 6-2
(13)Kevin Prando (ARG) d. (WC)Matias Zukas (ARG) 7-5 6-4
Brian Orradre (ARG) d. (4)Facundo Manzanares (ARG) 3-6 6-3 6-4
(16)Gaston Paz (ARG) d. Alejo Vilaro (ARG) 6-0 6-0
(6)Rodrigo Sanchez (PER) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 6-2 7-5
(7)Pedro Sakamoto (BRA) d. (14)Gonzalo Villanueva (ARG) 6-1 6-2
(8)Mariano Urli (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 6-2 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments