2013 Futures Kazakhstan F3

Share This...

Kazakhstan F3
Shymkent, Kazakhstan
April 29 – May 5, 2013
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Siarhei Betau (BLR)
2. Andrei Ciumac (MDA)
3. Sarvar Ikramov (UZB)
4. Denis Yevseyev (KAZ)
5. Mikhail Fufygin (RUS)
6. Marko Danis (SVK)
7. Ivan Anikanov (UKR)
8. Kirill Dmitriev (RUS)

First Round
(1)Siarhei Betau (BLR) d. Robert Rumler (CZE) 6-1 6-2
(q)Temur Ismailov (UZB) d. Sergey Strelkov (RUS) 6-4 7-5
(WC)Alexey Nesterov (KAZ) d. (WC)Kuatbek Abiyev (KAZ) 6-1 6-1
(7)Ivan Anikanov (UKR) d. (q)Sergey Shipilov (UZB) 6-2 7-6(4)
Henrik Sillanpaa (FIN) d. (4)Denis Yevseyev (KAZ) 6-2 1-6 7-5
Vladyslav Manafov (UKR) d. Alexandr Kushakov (UKR) 6-3 6-4
Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. (q)Artem Suprunov (RUS) 6-3 6-0
Alexander Igoshin (RUS) d. (6)Marko Danis (SVK) 7-5 6-4
(8)Kirill Dmitriev (RUS) d. (q)Vaja Uzakov (UZB) 6-1 6-2
(WC)Timur Khabibulin (KAZ) d. (WC)Roman Khassanov (KAZ) 6-7(5) 6-2 6-3
(q)Andrei Levine (RUS) d. Vladzimir Kruk (BLR) 6-3 6-7(5) 6-1
Pedja Krstin (SRB) d. (3)Sarvar Ikramov (UZB) 6-2 6-2
(5)Mikhail Fufygin (RUS) d. Yan Sabanin (RUS) 6-1 7-5
(q)Pavel Filin (BLR) d. (q)Dmitry Surchenko (RUS) 6-3 6-3
Pawel Cias (POL) d. Fedor Chervyakov (RUS) 6-3 6-3
(2)Andrei Ciumac (MDA) d. (q)Egor Kovalev (RUS) 7-5 3-6 6-0

Second Round
(1)Siarhei Betau (BLR) d. (q)Temur Ismailov (UZB) 6-2 6-2
(7)Ivan Anikanov (UKR) d. (WC)Alexey Nesterov (KAZ) 6-2 6-2
Vladyslav Manafov (UKR) d. Henrik Sillanpaa (FIN) 4-6 7-6(6) 6-1
Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Alexander Igoshin (RUS) 6-4 7-6(5)
(8)Kirill Dmitriev (RUS) d. (WC)Timur Khabibulin (KAZ) 6-4 6-4
Pedja Krstin (SRB) d. (q)Andrei Levine (RUS) 6-4 4-6 6-1
(q)Pavel Filin (BLR) d. (5)Mikhail Fufygin (RUS) 6-4 6-4
(2)Andrei Ciumac (MDA) d. Pawel Cias (POL) 7-5 6-3

Quarterfinals
(1)Siarhei Betau (BLR) d. (7)Ivan Anikanov (UKR) 6-0 4-6 6-0
Vladyslav Manafov (UKR) d. Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 6-4 6-3
Pedja Krstin (SRB) d. (8)Kirill Dmitriev (RUS) 7-5 6-1
(2)Andrei Ciumac (MDA) d. (q)Pavel Filin (BLR) 7-6(2) 6-2

Semifinals
(1)Siarhei Betau (BLR) d. Vladyslav Manafov (UKR) 6-4 6-1
Pedja Krstin (SRB) d. (2)Andrei Ciumac (MDA) 6-2 5-7 6-4

Finals
Pedja Krstin (SRB) d. (1)Siarhei Betau (BLR) 6-2 6-1

Doubles

First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Kirill Dmitriev (RUS) d. Kuatbek Abiyev (KAZ)/Sagadat Ayap (KAZ) 6-3 6-0
Roman Khassanov (KAZ)/Serizhan Yessenbekov (KAZ) d. Alexandr Kushakov (UKR)/Dmitry Surchenko (RUS) 7-6(3) 1-6 (10-3)
(3)Vaja Uzakov (UZB)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Kassimbek Akzharkenov (KAZ)/Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-0 6-1
Pavel Filin (BLR)/Vladzimir Kruk (BLR) d. Ivan Anikanov (UKR)/Andrei Levine (RUS) 2-6 6-3 (10-5)
Siarhei Betau (BLR)/Lukas Mugevicius (LTU) d. Pawel Cias (POL)/Pedja Krstin (SRB) 6-4 6-4
(4)Marko Danis (SVK)/Robert Rumler (CZE) d. Temur Ismailov (UZB)/Sergey Shipilov (UZB) 6-2 6-1
Alexander Igoshin (RUS)/Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Egor Kovalev (RUS)/Henrik Sillanpaa (FIN) 7-6(6) 4-6 (12-10)
(2)Daniiar Duldaev (KGZ)/Vladyslav Manafov (UKR) d. Timur Khabibulin (KAZ)/Alexey Nesterov (KAZ) 6-2 7-5

Quarterfinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Kirill Dmitriev (RUS) d. Roman Khassanov (KAZ)/Serizhan Yessenbekov (KAZ) 4-6 6-2 (10-3)
Pavel Filin (BLR)/Vladzimir Kruk (BLR) d. (3)Vaja Uzakov (UZB)/Denis Yevseyev (KAZ) 6-3 6-4
Siarhei Betau (BLR)/Lukas Mugevicius (LTU) d. (4)Marko Danis (SVK)/Robert Rumler (CZE) 7-5 6-4
Alexander Igoshin (RUS)/Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. (2)Daniiar Duldaev (KGZ)/Vladyslav Manafov (UKR) 6-4 6-4

Semifinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Kirill Dmitriev (RUS) d. Pavel Filin (BLR)/Vladzimir Kruk (BLR) 6-2 6-3
Alexander Igoshin (RUS)/Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Siarhei Betau (BLR)/Lukas Mugevicius (LTU) 3-6 6-4 (10-7)

Finals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Kirill Dmitriev (RUS) d. Alexander Igoshin (RUS)/Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 7-6(5) 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.