2013 Futures Israel F5

Share This...

Israel F5
Netanya, Israel
March 4-10, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Ti Chen (TPE)
2. Stefan Seifert (GER)
3. Claudio Grassi (ITA)
4. Robin Kern (GER)
5. Jerome Inzerillo (FRA)
6. Nicolas Reissig (AUT)
7. Maximilian Neuchrist (AUT)
8. Michal Schmid (CZE)

First Round
(1)Ti Chen (TPE) d. (q)Timon Reichelt (GER) 4-6 6-2 6-3
Arsenije Zlatanovic (SRB) d. Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) 7-5 6-1
(q)Torsten Wietoska (GER) d. Patrik Brydolf (SWE) 6-4 6-4
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (6)Nicolas Reissig (AUT) 6-4 6-3
Riccardo Sinicropi (ITA) d. (4)Robin Kern (GER) 3-6 6-1 6-1
(q)Colin Van Beem (NED) d. Alexandros Jakupovic (GRE) 6-7(7) 6-3 6-4
(q)Thomas Grinberg (FRA) d. (q)Tobias Blomgren (SWE) 6-4 5-7 6-0
(5)Jerome Inzerillo (FRA) d. (WC)Aviv Darmon (ISR) 6-3 6-0
(q)Viktor Filipenko (HUN) d. (7)Maximilian Neuchrist (AUT) 7-6(3) 6-3
Alexandre Sidorenko (FRA) d. Wesley Koolhof (NED) 2-6 6-1 6-3
Miliaan Niesten (NED) d. (WC)Noam Mazor (ISR) 6-2 6-3
(3)Claudio Grassi (ITA) d. (WC)Nimrod Berman (ISR) 6-0 6-1
(8)Michal Schmid (CZE) d. Alexandre Schnitman (BRA) 6-3 6-1
Adam Chadaj (POL) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-2 6-4
(q)Martin Vaisse (FRA) d. (WC)Igor Smilansky (ISR) 6-2 6-2
(2)Stefan Seifert (GER) d. (SE)Dennis Novak (AUT) 6-4 7-6(6)

Second Round
(1)Ti Chen (TPE) d. Arsenije Zlatanovic (SRB) 7-5 6-3
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (q)Torsten Wietoska (GER) 7-5 6-4
(q)Colin Van Beem (NED) d. Riccardo Sinicropi (ITA) 6-4 4-6 6-3
(q)Thomas Grinberg (FRA) d. (5)Jerome Inzerillo (FRA) 6-4 7-6(6)
(q)Viktor Filipenko (HUN) d. Alexandre Sidorenko (FRA) 6-7(7) 7-5 7-6(5)
Miliaan Niesten (NED) d. (3)Claudio Grassi (ITA) 6-3 7-5
(8)Michal Schmid (CZE) d. Adam Chadaj (POL) w/o
(q)Martin Vaisse (FRA) d. (2)Stefan Seifert (GER) 6-2 6-2

Quarterfinals
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (1)Ti Chen (TPE) 7-6(5) 6-4
(q)Colin Van Beem (NED) d. (q)Thomas Grinberg (FRA) 6-4 2-1 ret.
Miliaan Niesten (NED) d. (q)Viktor Filipenko (HUN) 6-0 6-1
(q)Martin Vaisse (FRA) d. (8)Michal Schmid (CZE) 6-3 6-1

Semifinal
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (q)Colin Van Beem (NED) 6-4 6-3
(q)Martin Vaisse (FRA) d. Miliaan Niesten (NED) 0-6 7-5 6-4

Finals
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (q)Martin Vaisse (FRA) 6-4 6-3

Doubles

First Round
Jeroen Benard (NED)/Colin Van Beem (NED) d. (1)Adam Chadaj (POL)/Claudio Grassi (ITA) 6-4 6-7(5) (10-8)
Dominik Schulz (GER)/Torsten Wietoska (GER) d. Timon Reichelt (GER)/Stefan Seifert (GER) 6-3 6-0
Dennis Novak (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) d. (4)Alessandro Petrone (ITA)/Riccardo Sinicropi (ITA) 6-1 6-1
Viktor Filipenko (HUN)/Levente Godry (HUN) d. Gustavo Guerses (BRA)/Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) 5-7 6-3 (10-6)
Gilad Ben Zvi (ISR)/Oran Reznik (ISR) d. Dor Belfer (ISR)/Daniel Skripnik (ISR) 6-3 7-5
(3)Alexandros Jakupovic (GRE)/Michal Schmid (CZE) d. Igor Smilansky (ISR)/Saar Steele (ISR) 2-6 6-2 (10-8)
Tobias Blomgren (SWE)/Patrik Brydolf (SWE) d. Tal Eros (ISR)/Sebastian Lavie (NZL) 7-5 7-6(2)
(2)Ti Chen (TPE)/Maximilian Neuchrist (AUT) d. Jerome Inzerillo (FRA)/Alexis Musialek (FRA) 6-2 6-2

Quarterfinals
Jeroen Benard (NED)/Colin Van Beem (NED) d. Dominik Schulz (GER)/Torsten Wietoska (GER) 6-2 7-5
Viktor Filipenko (HUN)/Levente Godry (HUN) d. Dennis Novak (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) 6-1 2-6 (10-2)
(3)Alexandros Jakupovic (GRE)/Michal Schmid (CZE) d. Gilad Ben Zvi (ISR)/Oran Reznik (ISR) 6-1 6-1
(2)Ti Chen (TPE)/Maximilian Neuchrist (AUT) d. Tobias Blomgren (SWE)/Patrik Brydolf (SWE) 6-2 7-6(10)

Semifinals
Viktor Filipenko (HUN)/Levente Godry (HUN) d. Jeroen Benard (NED)/Colin Van Beem (NED) 6-4 6-4
(3)Alexandros Jakupovic (GRE)/Michal Schmid (CZE) d. (2)Ti Chen (TPE)/Maximilian Neuchrist (AUT) 6-4 7-6(1)

Finals
Viktor Filipenko (HUN)/Levente Godry (HUN) d. (3)Alexandros Jakupovic (GRE)/Michal Schmid (CZE) 6-4 4-6 (10-5)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments