2013 Futures Germany F3

Share This...

Germany F3
Kaarst, Germany
January 21-27, 2013
Surface: Carpet – Indoor
Main Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds:
1. Jesse Huta Galung (NED)
2. Matwe Middelkoop (NED)
3. Nikola Mektic (CRO)
4. Peter Torebko (GER)
5. Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6. Stefan Seifert (GER)
7. Riccardo Bellotti (ITA)
8. Ivan Bjelica (SRB)

First Round
(1)Jesse Huta Galung (NED) d. Tim Puetz (GER) 7-6(3) 6-3
(q)Maximilian Abel (GER) d. (WC)Mike Doering (GER) 6-2 6-0
Miloslav Mecir (SVK) d. Michal Schmid (CZE) 3-6 7-5 7-5
Alexey Vatutin (RUS) d. (7)Riccardo Bellotti (ITA) 6-1 6-1
Egor Gerasimov (BLR) d. (4)Peter Torebko (GER) 6-1 6-0
(q)Kevin Boelhouwer (NED) d. Sherif Sabry (EGY) 6-2 6-1
(q)Franck Pepe (FRA) d. (WC)Johann Willems (GER) 6-2 6-2
(8)Ivan Bjelica (SRB) d. (WC)Alexander Mannapov (GER) 6-3 6-4
(5)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 6-3 4-6 6-1
(q)Oscar Otte (GER) d. Peter Heller (GER) 6-4 6-4
(q)Wesley Koolhof (NED) d. Tomislav Brkic (BIH) 7-5 6-3
(3)Nikola Mektic (CRO) d. (q)Alban Meuffels (NED) 4-6 6-4 6-2
(q)Alexander Bury (BLR) d. (6)Stefan Seifert (GER) 6-2 6-1
Edoardo Eremin (ITA) d. (q)Bastian Trinker (AUT) 3-6 6-3 6-3
Alexander Lazov (BUL) d. (WC)Matthias Wunner (GER) 6-3 6-2
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. Moritz Baumann (GER) 6-3 6-4

Second Round
(1)Jesse Huta Galung (NED) d. Maximilian Abel (GER) w/o
Miloslav Mecir (SVK) d. Alexey Vatutin (RUS) 6-3 6-2
Egor Gerasimov (BLR) d. Kevin Boelhouwer (NED) 6-3 6-4
(8)Ivan Bjelica (SRB) d. Franck Pepe (FRA) 2-6 6-4 7-6(5)
(5)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Oscar Otte (GER) 4-6 6-4 6-2
(3)Nikola Mektic (CRO) d. Wesley Koolhof (NED) 6-3 6-4
Alexander Bury (BLR) d. Edoardo Eremin (ITA) 6-3 6-7(10) 7-5
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. Alexander Lazov (BUL) 6-4 6-1

Quarterfinals
Miloslav Mecir (SVK) d. (1)Jesse Huta Galung (NED) 3-6 6-1 6-3
Egor Gerasimov (BLR) d. (8)Ivan Bjelica (SRB) 6-2 5-7 6-4
(3)Nikola Mektic (CRO) d. (5)Dzmitry Zhyrmont (BLR) 4-6 6-4 6-2
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. (q)Alexander Bury (BLR) 6-4 6-2

Semifinals
Miloslav Mecir (SVK) d. Egor Gerasimov (BLR) 6-3 6-3
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. (3)Nikola Mektic (CRO) 6-3 6-2

Finals
Miloslav Mecir (SVK) d. (2)Matwe Middelkoop (NED) 6-2 7-6(3)

Doubles

First Round
(1)Gero Kretschmer (GER)/Alexander Satschko (GER) d. Tom Schonenberg (GER)/Lennart Zynga (GER) 3-6 6-3 (10-8)
Jesse Huta Galung (NED)/Stefan Seifert (GER) d. Jannis Kahlke (GER)/Oscar Otte (GER) 6-1 7-5
(3)Tomislav Brkic (BIH)/Nikola Mektic (CRO) d. Moritz Linhart (GER)/Julian Wenzel (GER) 6-2 6-2
Maximilian Abel (GER)/Johann Willems (GER) d. Egor Gerasimov (BLR)/Alexey Vatutin (RUS) 4-6 7-6(4) (10-3)
Djordje Djokovic (SRB)/Michael Lux (GER) d. Sander Arends (NED)/Bobbie De Goeijen (NED) 6-4 6-2
Alexander Bury (BLR)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. (4)Jaroslav Pospisil (CZE)/Michal Schmid (CZE) w/o
Ivan Bjelica (SRB)/Alexander Lazov (BUL) d. Romano Frantzen (NED)/Alban Meuffels (NED) 6-1 6-2
(2)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. Kirill Dmitriev (RUS)/Sherif Sabry (EGY) 6-3 6-3

Quarterfinals
(1)Gero Kretschmer (GER)/Alexander Satschko (GER) d. Jesse Huta Galung (NED)/Stefan Seifert (GER) 6-4 6-1
(3)Tomislav Brkic (BIH)/Nikola Mektic (CRO) d. Maximilian Abel (GER)/Johann Willems (GER) w/o
Alexander Bury (BLR)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Djordje Djokovic (SRB)/Michael Lux (GER) 6-2 6-3
(2)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. Ivan Bjelica (SRB)/Alexander Lazov (BUL) 6-4 6-0

Semifinals
(3)Tomislav Brkic (BIH)/Nikola Mektic (CRO) d. (1)Gero Kretschmer (GER)/Alexander Satschko (GER) 3-6 7-6(2) (10-7)
(2)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. Alexander Bury (BLR)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) 7-6(4) 5-7 (10-6)

Finals
(2)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. (3)Tomislav Brkic (BIH)/Nikola Mektic (CRO) 6-4 7-6(6)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments