2013 Futures Germany F2

Share This...

Germany F2
Stuttgart-Stammheim, Germany
January 14-20, 2013
Surface: Hard – Indoor
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Peter Torebko (GER)
2. Dzmitry Zhyrmont (BLR)
3. Nils Langer (GER)
4. Fabrice Martin (FRA)
5. Marcin Gawron (POL)
6. Andis Juska (LAT)
7. Sandro Ehrat (SUI)
8. Kevin Krawietz (GER)

First Round
(1)Peter Torebko (GER) d. (q)Jacob Adaktusson (SWE) 6-3 4-6 7-6(5)
Duje Kekez (CRO) d. Viktor Galovic (ITA) 6-3 6-3
(q)Julien Cagnina (BEL) d. (WC)Elmar Ejupovic (GER) 6-4 6-3
(q)Matteo Donati (ITA) d. (7)Sandro Ehrat (SUI) 4-6 6-1 7-5
(4)Fabrice Martin (FRA) d. (q)Otakar Lucak (CZE) 6-1 6-2
Jaroslav Pospisil (CZE) d. (q)Alban Meuffels (NED) 4-6 6-3 6-2
(q)Yann Marti (SUI) d. (WC)Christian Hirschmueller (GER) 3-6 6-0 6-2
(6)Andis Juska (LAT) d. Wesley Koolhof (NED) 6-3 6-3
(5)Marcin Gawron (POL) d. Marin Draganja (CRO) 6-4 7-6(4)
Andreas Beck (GER) d. Denis Matsukevitch (RUS) 3-6 6-2 6-4
Alexey Vatutin (RUS) d. (WC)Christoph Negritu (GER) 4-1 ret.
(3)Nils Langer (GER) d. Tomislav Brkic (BIH) 6-2 6-3
(8)Kevin Krawietz (GER) d. (WC)Yannick Zuern (GER) 3-6 6-4 6-2
Grzegorz Panfil (POL) d. (q)Filip Veger (CRO) 6-4 7-6(3)
Edoardo Eremin (ITA) d. Bastian Trinker (AUT) 6-2 6-2
(2)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. (q)Franck Pepe (FRA) 6-4 6-4

Second Round
(1)Peter Torebko (GER) d. Duje Kekez (CRO) 6-1 6-4
(q)Julien Cagnina (BEL) d. (q)Matteo Donati (ITA) 4-6 6-4 2-0 ret.
(4)Fabrice Martin (FRA) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 3-6 6-4 6-3
(6)Andis Juska (LAT) d. (q)Yann Marti (SUI) 6-0 4-3 ret.
(5)Marcin Gawron (POL) d. Andreas Beck (GER) 6-4 2-6 6-1
(3)Nils Langer (GER) d. Alexey Vatutin (RUS) 6-2 4-6 7-6(6)
(8)Kevin Krawietz (GER) d. Grzegorz Panfil (POL) 7-5 5-7 6-3
(2)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Edoardo Eremin (ITA) 7-6(5) 6-2

Quarterfinals
(q)Julien Cagnina (BEL) d. (1)Peter Torebko (GER) 6-4 7-6(4)
(6)Andis Juska (LAT) d. (4)Fabrice Martin (FRA) 6-2 7-6(3)
(3)Nils Langer (GER) d. (5)Marcin Gawron (POL) 7-6(0) 6-2
(2)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. (8)Kevin Krawietz (GER) 6-2 7-6(3)

Semifinals
(6)Andis Juska (LAT) d. (q)Julien Cagnina (BEL) 6-3 6-1
(3)Nils Langer (GER) d. (2)Dzmitry Zhyrmont (BLR) 4-6 6-1 6-2

Finals
(3)Nils Langer (GER) d. (6)Andis Juska (LAT) 3-6 7-6(6) 6-3

Doubles

First Round
(1)Philipp Marx (GER)/Florin Mergea (ROU) d. Edoardo Eremin (ITA)/Viktor Galovic (ITA) w/o
Wesley Koolhof (NED)/Peter Torebko (GER) d. Sandro Ehrat (SUI)/Nils Langer (GER) 4-6 6-4 (10-7)
(4)Andis Juska (LAT)/Denis Matsukevitch (RUS) d. Romano Frantzen (NED)/Alban Meuffels (NED) 6-1 4-6 (10-8)
Gregoire Jacq (FRA)/Harry Meehan (GBR) d. Moritz Linhart (GER)/Julian Wenzel (GER) 6-2 6-3
Andriej Kapas (POL)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Denis Kapric (GER)/Yannick Zuern (GER) w/o
Marcin Gawron (POL)/Grzegorz Panfil (POL) d. (3)Marin Draganja (CRO)/Kevin Krawietz (GER) 7-6(4) 6-4
Moritz Dettinger (GER)/Eros Siringo (ITA) d. Kirill Dmitriev (RUS)/Franjo Raspudic (BIH) 2-6 7-6(5) (11-9)
(2)James Cluskey (IRL)/Alexander Satschko (GER) d. Tomislav Brkic (BIH)/Bastian Trinker (AUT) 4-6 6-3 (10-6)

Quarterfinals
(1)Philipp Marx (GER)/Florin Mergea (ROU) d. Wesley Koolhof (NED)/Peter Torebko (GER) 6-3 6-2
(4)Andis Juska (LAT)/Denis Matsukevitch (RUS) d. Gregoire Jacq (FRA)/Harry Meehan (GBR) 6-2 7-5
Andriej Kapas (POL)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Marcin Gawron (POL)/Grzegorz Panfil (POL) 4-6 6-4 (10-3)
(2)James Cluskey (IRL)/Alexander Satschko (GER) d. Moritz Dettinger (GER)/Eros Siringo (ITA) 6-0 6-3

Semifinals
(1)Philipp Marx (GER)/Florin Mergea (ROU) d. (4)Andis Juska (LAT)/Denis Matsukevitch (RUS) 6-2 6-4
(2)James Cluskey (IRL)/Alexander Satschko (GER) d. Andriej Kapas (POL)/Dzmitry Zhyrmont (BLR) 6-1 6-0

Finals
(1)Philipp Marx (GER)/Florin Mergea (ROU) d. (2)James Cluskey (IRL)/Alexander Satschko (GER) 6-2 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments