2013 Futures France F4

Share This...

France F4
Lille, France
March 4-10, 2013
Surface: Hard – Indoor
Main Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds:
1. Kenny De Schepper (FRA)
2. Di Wu (CHN)
3. David Guez (FRA)
4. Yannick Mertens (BEL)
5. Pavol Cervenak (SVK) – WD
6. Nicolas Renavand (FRA)
7. Riccardo Ghedin (ITA)
8. Jonathan Eysseric (FRA)

First Round
(1)(WC)Kenny De Schepper (FRA) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 6-4 6-1
Ilija Bozoljac (SRB) d. Lewis Burton (GBR) 6-3 6-4
(q)Romain Bauvy (FRA) d. (q)Thomas Giraudeau (FRA) 6-4 6-1
(WC)Constant Lestienne (FRA) d. (8)Jonathan Eysseric (FRA) 6-3 6-2
Jesse Huta Galung (NED) d. (3)David Guez (FRA) 7-6(1) 6-1
Daniel Smethurst (GBR) d. (q)Dimitar Grabul (MKD) 6-3 6-0
Ivan Bjelica (SRB) d. Sherif Sabry (EGY) 6-3 6-2
(7)Riccardo Ghedin (ITA) d. (WC)Gregoire Barrere (FRA) 6-2 6-2
(LL)Olaf De Weerdt (BEL) d. (q)Calvin Hemery (FRA) 6-1 2-6 6-3
Constantin Belot (FRA) d. Clement Reix (FRA) 6-1 1-0 ret.
Alexandre Penaud (FRA) d. (q)Matthieu Roy (FRA) 4-6 7-5 6-3
(4)Yannick Mertens (BEL) d. Alexander Ward (GBR) 6-4 3-6 6-3
(6)Nicolas Renavand (FRA) d. (q)Quentin Robert (REU) 6-3 6-4
(q)Loic Ducourau (FRA) d. (WC)Romain Sichez (FRA) 6-4 7-5
(JE)Kimmer Coppejans (BEL) d. (q)Maxence Olivier (FRA) 3-6 6-4 7-5
Romain Jouan (FRA) d. (2)Di Wu (CHN) 4-6 6-1 6-4

Second Round
Ilija Bozoljac (SRB) d. (1)(WC)Kenny De Schepper (FRA) 3-6 6-3 6-4
(WC)Constant Lestienne (FRA) d. (q)Romain Bauvy (FRA) 6-3 7-5
Jesse Huta Galung (NED) d. Daniel Smethurst (GBR) 6-4 3-6 6-1
Ivan Bjelica (SRB) d. (7)Riccardo Ghedin (ITA) 6-1 3-6 6-1
Constantin Belot (FRA) d. (LL)Olaf De Weerdt (BEL) 6-7(7) 7-5 6-2
(4)Yannick Mertens (BEL) d. Alexandre Penaud (FRA) 7-6(5) 6-1
(6)Nicolas Renavand (FRA) d. (q)Loic Ducourau (FRA) 6-4 6-1
Romain Jouan (FRA) d. (JE)Kimmer Coppejans (BEL) 7-5 6-3

Quarterfinals
Ilija Bozoljac (SRB) d. (WC)Constant Lestienne (FRA) 7-6(4) 6-0
Jesse Huta Galung (NED) d. Ivan Bjelica (SRB) 6-3 6-2
(4)Yannick Mertens (BEL) d. Constantin Belot (FRA) 7-6(6) 4-6 6-3
(6)Nicolas Renavand (FRA) d. Romain Jouan (FRA) 6-3 6-4

Semifinals
Ilija Bozoljac (SRB) d. Jesse Huta Galung (NED) 7-6(5) 7-6(0)
(6)Nicolas Renavand (FRA) d. (4)Yannick Mertens (BEL) 6-3 7-5

Finals
Ilija Bozoljac (SRB) d. (6)Nicolas Renavand (FRA) 6-4 3-6 6-3

Doubles

First Round
(1)Jonathan Eysseric (FRA)/Nicolas Renavand (FRA) bye
Andreas Vinciguerra (SWE)/Alexander Ward (GBR) d. Gregoire Barrere (FRA)/Alexandre Penaud (FRA) w/o
(3)Alex Bucewicz (AUS)/Rameez Junaid (AUS) bye
Constantin Belot (FRA)/Romain Sichez (FRA) bye
Ivan Bjelica (SRB)/Sander Groen (NED) d. Quentin Robert (REU)/Matthieu Roy (FRA) 7-6(4) 3-6 (10-8)
(4)Riccardo Ghedin (ITA)/Di Wu (CHN) bye
David Guez (FRA)/Romain Jouan (FRA) d. Olaf De Weerdt (BEL)/Yannick Mertens (BEL) 6-4 3-6 (12-10)
(2)Lewis Burton (GBR)/James Cluskey (IRL) bye

Quarterfinals
(1)Jonathan Eysseric (FRA)/Nicolas Renavand (FRA) d. Andreas Vinciguerra (SWE)/Alexander Ward (GBR) 6-1 7-5
(3)Alex Bucewicz (AUS)/Rameez Junaid (AUS) d. Constantin Belot (FRA)/Romain Sichez (FRA) 6-2 6-3
(4)Riccardo Ghedin (ITA)/Di Wu (CHN) d. Ivan Bjelica (SRB)/Sander Groen (NED) 6-4 6-4
(2)Lewis Burton (GBR)/James Cluskey (IRL) d. David Guez (FRA)/Romain Jouan (FRA) 6-4 6-3

Semifinals
(1)Jonathan Eysseric (FRA)/Nicolas Renavand (FRA) d. (3)Alex Bucewicz (AUS)/Rameez Junaid (AUS) 6-1 6-3
(2)Lewis Burton (GBR)/James Cluskey (IRL) d. (4)Riccardo Ghedin (ITA)/Di Wu (CHN) 6-3 6-2

Finals
(1)Jonathan Eysseric (FRA)/Nicolas Renavand (FRA) d. (2)Lewis Burton (GBR)/James Cluskey (IRL) 6-7(3) 7-6(5) (10-5)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.