2013 Challenger Prostejov

Share This...

Prostejov Challenger
Prostejov, Czech Republic
June 3-9, 2013
Surface: Clay
Main Draw: 32
E106,500+H

Singles
Seeds: (cut: Cervenak 236)
1. Florian Mayer
2. Lukas Rosol
3. Jarkko Nieminen
4. Albert Montanes
5. Radek Stepanek
6. Albert Ramos
7. Guillermo Garcia-Lopez
8. Jan Hajek

First Round
(1)(WC)Florian Mayer (GER) d. Jimmy Wang (TPE) 6-4 6-1
Teymuraz Gabashvili (RUS) d. (q)Miloslav Mecir (SVK) 6-2 6-1
(Alt)Damir Dzumhur (BIH) d. (Alt)Jordi Samper Montana (ESP) 6-7(3) 6-4 6-1
(8)Jan Hajek (CZE) d. (q)Ivo Minar (CZE) 7-6(5) 6-3
(4)Albert Montanes (ESP) d. Karol Beck (SVK) 7-6(0) 6-2
(Alt)Marek Semjan (SVK) d. Jozef Kovalik (SVK) 5-7 6-2 6-4
Jan Mertl (CZE) d. Evgeny Korolev (KAZ) 6-1 6-3
(5)Radek Stepanek (CZE) d. (PR)Victor Estrella (DOM) 6-4 6-4
(6)Albert Ramos (ESP) d. Pavol Cervenak (SVK) 6-2 6-2
Andrey Golubev (KAZ) d. (LL)Michal Konecny (CZE) 6-2 6-2
Ivan Sergeyev (UKR) d. Rik De Voest (RSA) 6-1 6-4
Peter Gojowczyk (GER) d. (3)Jarkko Nieminen (FIN) 7-6(5) 6-4
Jiri Vesely (CZE) d. (7)Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-2 6-2
Jack Sock (USA) d. Oleksandr Nedovyesov (UKR) 7-6(8) 6-3
(Alt)Dusan Lojda (CZE) d. Arnau Brugues Davi (ESP) 6-3 6-0
(2)(WC)Lukas Rosol (CZE) d. (q)Mateusz Kowalczyk (POL) 6-3 3-6 6-3

Second Round
Teymuraz Gabashvili (RUS) d. (1)(WC)Florian Mayer (GER) 6-4 7-5
(8)Jan Hajek (CZE) d. (Alt)Damir Dzumhur (BIH) 6-3 3-6 7-6(4)
(4)Albert Montanes (ESP) d. (Alt)Marek Semjan (SVK) 6-1 6-4
(5)Radek Stepanek (CZE) d. Jan Mertl (CZE) 6-1 6-7(5) 6-4
(6)Albert Ramos (ESP) d. Andrey Golubev (KAZ) 6-1 6-3
Peter Gojowczyk (GER) d. Ivan Sergeyev (UKR) 6-4 6-0
Jiri Vesely (CZE) d. Jack Sock (USA) 4-6 6-4 7-6(4)
(2)(WC)Lukas Rosol (CZE) d. (Alt)Dusan Lojda (CZE) 7-5 6-3

Quarterfinals
Teymuraz Gabashvili (RUS) d. (8)Jan Hajek (CZE) 6-4 6-3
(5)Radek Stepanek (CZE) d. (4)Albert Montanes (ESP) 6-3 6-4
Peter Gojowczyk (GER) d. (6)Albert Ramos (ESP) 6-3 1-6 6-4
Jiri Vesely (CZE) d. (2)(WC)Lukas Rosol (CZE) 5-7 6-4 7-6(4)

Semifinals
(5)Radek Stepanek (CZE) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) 7-5 6-7(4) 7-5
Jiri Vesely (CZE) d. Peter Gojowczyk (GER) 6-2 5-7 6-2

Finals
(5)Radek Stepanek (CZE) d. Jiri Vesely (CZE) 6-4 6-2

Doubles
Seeds:
1. Nicholas Monroe/Simon Stadler
2. Rik De Voest/Raven Klaasen
3. Mateusz Kowalczyk/Lukas Rosol
4. Jaroslav Pospisil/Igor Zelenay

First Round
(1)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) d. (WC)Marek Jaloviec/Vaclav Safranek (CZE) 6-1 6-1
Karol Beck/Marek Semjan (SVK) d. (WC)Michal Konecny/Adam Pavlasek (CZE) 3-6 7-6(1) 10-6
Ivan Sergeyev/Jimmy Wang (UKR/TPE) d. (4)Jaroslav Pospisil/Igor Zelenay (CZE/SVK) 7-6(3) 6-2
Pavol Cervenak/Andreas Siljestrom (SVK/SWE) d. Evgeny Korolev/Jan Mertl (KAZ/CZE) 6-2 6-2
Arnau Brugues-Davi/Victor Estrella (ESP/DOM) d. Albert Ramos/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) 6-2 6-3
(3)Mateusz Kowalczyk/Lukas Rosol (POL/CZE) d. Jan Hajek/Jiri Vesely (CZE) 6-3 6-3
Teymuraz Gabashvili/Oleksandr Nedovyesov (RUS/UKR) d. Andrey Golubev/Stefano Ianni (KAZ/ITA) 6-1 6-2
(2)Rik De Voest/Raven Klaasen (RSA) d. (WC)Jaroslav Levinsky/Dusan Lojda (CZE) 6-4 6-1

Quarterfinals
(1)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) d. Karol Beck/Marek Semjan (SVK) 6-3 7-5
Ivan Sergeyev/Jimmy Wang (UKR/TPE) d. Pavol Cervenak/Andreas Siljestrom (SVK/SWE) 7-6(5) 6-4
(3)Mateusz Kowalczyk/Lukas Rosol (POL/CZE) d. Arnau Brugues-Davi/Victor Estrella (ESP/DOM) 6-2 6-2
Teymuraz Gabashvili/Oleksandr Nedovyesov (RUS/UKR) d. (2)Rik De Voest/Raven Klaasen (RSA) 6-3 7-5

Semifinals
(1)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) d. Ivan Sergeyev/Jimmy Wang (UKR/TPE) 7-6(9) 7-6(5)
(3)Mateusz Kowalczyk/Lukas Rosol (POL/CZE) d. Teymuraz Gabashvili/Oleksandr Nedovyesov (RUS/UKR) 6-4 4-6 12-10

Finals
(1)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) d. (3)Mateusz Kowalczyk/Lukas Rosol (POL/CZE) 6-4 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.