2013 Challenger Kun Ming

Share This...

Kun-Ming Challenger
Kun-Ming, China
May 6-12, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$125,000

Singles
Seeds: (cut: Rungkat 241)
1. Yen-Hsun Lu
2. Lukas Lacko
3. Dudi Sela
4. Alex Bogomolov Jr.
5. Go Soeda
6. Tatsuma Ito
7. Matthew Ebden
8. Yuichi Sugita

First Round
(1)Yen Hsun Lu (TPE) d. Marco Chiudinelli (SUI) 7-5 6-3
(WC)Mao Xin Gong (CHN) d. Hiroki Moriya (JPN) 4-6 7-6(5) 7-5
Ruben Bemelmans (BEL) d. Danai Udomchoke (THA) 6-4 6-2
Rik De Voest (RSA) d. (6)Tatsuma Ito (JPN) 7-6(2) 6-2
Di Wu (CHN) d. (3)Dudi Sela (ISR) 6-2 6-3
James Ward (GBR) d. (SE)Marton Fucsovics (HUN) 3-6 7-5 6-3
(q)Victor Baluda (RUS) d. (WC)Zhe Li (CHN) 6-3 6-3
(SE)Tsung Hua Yang (TPE) d. (8)Yuichi Sugita (JPN) 6-7(6) 6-4 6-3
Samuel Groth (AUS) d. (5)Go Soeda (JPN) 7-6(4) 7-6(1)
(q)Laurynas Grigelis (LTU) d. Jimmy Wang (TPE) 6-4 6-4
Ze Zhang (CHN) d. Vincent Millot (FRA) 6-3 6-2
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. (q)James Mcgee (IRL) 6-0 6-3
(7)Matthew Ebden (AUS) d. (WC)Yu Chang (CHN) 6-4 6-4
Josselin Ouanna (FRA) d. Christopher Rungkat (INA) 7-6(2) 6-3
(q)John Patrick Smith (AUS) d. (WC)Bowen Ouyang (CHN) 6-1 6-4
Matt Reid (AUS) d. (2)Lukas Lacko (SVK) 6-3 6-4

Second Round
(1)Yen Hsun Lu (TPE) d. (WC)Mao Xin Gong (CHN) 6-3 6-1
Rik De Voest (RSA) d. Ruben Bemelmans (BEL) 3-6 7-6(4) 6-3
Di Wu (CHN) d. James Ward (GBR) 6-4 6-3
(SE)Tsung Hua Yang (TPE) d. (q)Victor Baluda (RUS) 4-6 7-6(6) 7-6(5)
Samuel Groth (AUS) d. (q)Laurynas Grigelis (LTU) 6-4 7-6(4)
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. Ze Zhang (CHN) 6-7(3) 7-6(7) 6-3
(7)Matthew Ebden (AUS) d. Josselin Ouanna (FRA) 6-1 2-6 6-4
(q)John Patrick Smith (AUS) d. Matt Reid (AUS) 7-6(5) 6-2

Quarterfinals
Rik De Voest (RSA) d. (1)Yen Hsun Lu (TPE) 7-5 6-3
(SE)Tsung Hua Yang (TPE) d. Di Wu (CHN) 7-5 6-3
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. Samuel Groth (AUS) 6-7(4) 6-4 6-2
(q)John Patrick Smith (AUS) d. (7)Matthew Ebden (AUS) 3-6 6-3 6-4

Semifinals
Rik De Voest (RSA) d. (SE)Tsung Hua Yang (TPE) 6-7(0) 6-4 7-6(1)
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. (Q)John Patrick Smith (AUS) 1-6 6-3 6-3

Finals
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. Rik De Voest (RSA) 6-3 4-6 7-6(2)

Doubles
Seeds:
1. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
2. Samuel Groth/John-Patrick Smith
3. Purav Raja/Divij Sharan
4. Rik De Voest/Chris Guccione

First Round
Christopher Rungkat/Jose (Rubin) Statham (INA/NZL) d. (1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) 6-3 3-6 10-8
Danai Udomchoke/Jimmy Wang (THA/TPE) d. Vincent Millot/Josselin Ouanna (FRA) 6-2 6-4
Hiroki Moriya/Yuichi Sugita (JPN) d. (4)Rik De Voest/Chris Guccione (RSA/AUS) 7-6(5) 7-6(6)
Ruben Bemelmans/James Ward (BEL/GBR) d. (WC)Hai-Yun Tan/Jing Zhu Yang (CHN) 6-3 7-6(5)
Marco Chiudinelli/Tatsuma Ito (SUI/JPN) d. Matthew Ebden/Matt Reid (AUS) 7-6(4) 4-6 10-7
(3)Purav Raja/Divij Sharan (IND) d. Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) 4-6 6-3 10-7
(WC)Xin Gao/Zhe Li (CHN) d. (WC)Mao-Xin Gong/Ze Zhang (CHN) 6-1 6-1
(2)Samuel Groth/John-Patrick Smith (AUS) d. Alex Bogomolov Jr./Dudi Sela (RUS/ISR) 6-7(4) 7-5 10-5

Quarterfinals
Christopher Rungkat/Jose (Rubin) Statham (INA/NZL) d. Danai Udomchoke/Jimmy Wang (THA/TPE) 4-6 6-4 10-5
Hiroki Moriya/Yuichi Sugita (JPN) d. Ruben Bemelmans/James Ward (BEL/GBR) 6-0 6-1
(3)Purav Raja/Divij Sharan (IND) d. Marco Chiudinelli/Tatsuma Ito (SUI/JPN) w/o
(2)Samuel Groth/John-Patrick Smith (AUS) d. (WC)Xin Gao/Zhe Li (CHN) 3-6 7-5 10-8

Semifinals
Hiroki Moriya/Yuichi Sugita (JPN) d. Christopher Rungkat/Jose (Rubin) Statham (INA/NZL) 7-5 1-6 10-8
(2)Samuel Groth/John-Patrick Smith (AUS) d. (3)Purav Raja/Divij Sharan (IND) 6-2 7-6(5)

Finals
(2)Samuel Groth/John-Patrick Smith (AUS) d. Hiroki Moriya/Yuichi Sugita (JPN) 6-4 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments