2013 Challenger Busan

Share This...

Busan Challenger
Busan, South Korea
May 13-19, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$75,000

Singles
Seeds: (cut: Perez 303)
1. Yen-Hsun Lu
2. Lukas Lacko
3. Dudi Sela
4. Alex Bogomolov Jr.
5. Go Soeda
6. Tatsuma Ito
7. Matthew Ebden
8. Yuichi Sugita

First Round
Enrique Lopez Perez (ESP) d. (1)Yen Hsun Lu (TPE) 6-4 7-6(3)
James Mcgee (IRL) d. Rik De Voest (RSA) 2-6 7-6(4) 6-0
Ruben Bemelmans (BEL) d. Brydan Klein (AUS) 6-3 6-3
Danai Udomchoke (THA) d. (8)Yuichi Sugita (JPN) 3-0 ret.
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. Christopher Rungkat (INA) 6-3 4-6 6-3
Amir Weintraub (ISR) d. (q)Laurynas Grigelis (LTU) 6-4 6-2
(q)Dane Propoggia (AUS) d. (q)Jose Rubin Statham (NZL) 3-6 6-4 7-6(10)
(7)Matthew Ebden (AUS) d. (WC)Yong Kyu Lim (KOR) 4-6 6-2 6-0
(6)Tatsuma Ito (JPN) d. (q)Yuichi Ito (JPN) 6-4 6-2
Di Wu (CHN) d. (WC)Duck Hee Lee (KOR) 7-6(6) 6-1
Tsung Hua Yang (TPE) d. (WC)Ji Sung Nam (KOR) 2-6 6-3 6-2
(3)Dudi Sela (ISR) d. John Patrick Smith (AUS) 6-2 6-2
Hiroki Moriya (JPN) d. (5)Go Soeda (JPN) 6-2 7-6(4)
Jimmy Wang (TPE) d. Marco Chiudinelli (SUI) 6-2 3-0 ret.
Suk Young Jeong (KOR) d. (WC)Hyeon Chung (KOR) 6-7(1) 6-3 6-1
Ze Zhang (CHN) d. (2)Lukas Lacko (SVK) 7-6(3) 6-3

Second Round
James Mcgee (IRL) d. Enrique Lopez Perez (ESP) 6-3 6-4
Danai Udomchoke (THA) d. Ruben Bemelmans (BEL) 6-3 3-6 6-3
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. Amir Weintraub (ISR) 6-2 6-3
(7)Matthew Ebden (AUS) d. (q)Dane Propoggia (AUS) 7-6(4) 6-1
(6)Tatsuma Ito (JPN) d. Di Wu (CHN) 6-2 2-6 6-4
(3)Dudi Sela (ISR) d. Tsung Hua Yang (TPE) 3-6 6-2 6-0
Jimmy Wang (TPE) d. Hiroki Moriya (JPN) 6-2 6-4
Ze Zhang (CHN) d. Suk Young Jeong (KOR) 6-3 6-2

Quarterfinals
James Mcgee (IRL) d. Danai Udomchoke (THA) 6-3 1-6 6-3
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. (7)Matthew Ebden (AUS) 6-4 2-6 6-1
(3)Dudi Sela (ISR) d. (6)Tatsuma Ito (JPN) 6-4 7-5
Jimmy Wang (TPE) d. Ze Zhang (CHN) 6-4 2-6 7-6(2)

Semifinals
(4)Alex Bogomolov Jr (RUS) d. James Mcgee (IRL) 6-3 6-1
(3)Dudi Sela (ISR) d. Jimmy Wang (TPE) 6-2 6-2

Finals
(3)Dudi Sela (ISR) d. (4)Alex Bogomolov Jr (RUS) 6-1 6-4

Doubles
Seeds:
1. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
2. Purav Raja/Divij Sharan
3. Philipp Oswald/Andreas Siljestrom
4. Rik De Voest/Chris Guccione

First Round
Hsien-Yin Peng/Tsung-Hua Yang (TPE) d. (1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) 6-2 6-4
(WC)Hyeon Chung/Ji Sung Nam (KOR) d. Danai Udomchoke/Jimmy Wang (THA/TPE) 6-3 7-5
(3)Philipp Oswald/Andreas Siljestrom (AUT/SWE) d. (WC)Kyu Tae Im/Hyung-Taik Lee (KOR) 6-2 6-2
(PR)Kaden Hensel/Jose (Rubin) Statham (AUS/NZL) d. Brydan Klein/Dane Propoggia (GBR/AUS) 6-4 6-3
Marco Chiudinelli/Lukas Lacko (SUI/SVK) d. (q)Yuichi Ito/Hiroki Kondo (JPN) 6-2 7-5
(WC)Suk-Young Jeong/Yong-Kyu Lim (KOR) d. (4)Rik De Voest/Chris Guccione (RSA/AUS) 6-7(5) 6-3 10-5
Matthew Ebden/Enrique Lopez-Perez (AUS/ESP) d. Cheng-Peng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) 6-3 6-4
Alex Bogomolov Jr./Dudi Sela (RUS/ISR) d. (2)Purav Raja/Divij Sharan (IND) 6-3 6-2

Quarterfinals
Hsien-Yin Peng/Tsung-Hua Yang (TPE) d. (WC)Hyeon Chung/Ji Sung Nam (KOR) 2-6 6-3 10-2
(PR)Kaden Hensel/Jose (Rubin) Statham (AUS/NZL) d. (3)Philipp Oswald/Andreas Siljestrom (AUT/SWE) 6-3 5-7 10-6
(WC)Suk-Young Jeong/Yong-Kyu Lim (KOR) d. Marco Chiudinelli/Lukas Lacko (SUI/SVK) w/o
Matthew Ebden/Enrique Lopez-Perez (AUS/ESP) d. Alex Bogomolov Jr./Dudi Sela (RUS/ISR) w/o

Semifinals
Hsien-Yin Peng/Tsung-Hua Yang (TPE) d. (PR)Kaden Hensel/Jose (Rubin) Statham (AUS/NZL) 7-5 7-5
(WC)Suk-Young Jeong/Yong-Kyu Lim (KOR) d. Matthew Ebden/Enrique Lopez-Perez (AUS/ESP) 6-2 6-2

Finals
Hsien-Yin Peng/Tsung-Hua Yang (TPE) d. (WC)Suk-Young Jeong/Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6 6-3 10-8

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments