2012 German Bundesliga

Share This...

2012 German Bundesliga

2012 Rank
1 Kurhaus Lambertz Aachen
2 TC Blau-Weiß Halle
3 Erfurter TC Rot-Weib
4 TK Grün-Weiss Mannheim
5 Rochusclub Düsseldorf
6 TC Blau-Weiß Neuss
7 SV Wacker Burghausen
8 HTC Blau-Weiß Krefeld
9 TC Amberg am Schanzl
10 First FC Nürnberg

Round One

BW HALLE d. WACKER BURGHAUSEN 5-1

Ramos, Albert (ESP/ATP 43) d. Munoz-de la Nava, D. (ESP/ATP 133) 6-3 3-6 10-6
Ramierz Hidalgo, Ruben (ESP/82) d. Bedene, Aljaz (SLO/113) 6-2 1-6 11-9
Bolelli, Simone (ITA/118) d. Oswald, Philipp (AUT/223) 7-5 6-4
Gimeno- Traver, Daniel (ESP/ 103) d. Ager, Johannes (AUT/723) 6-2 6-3
Zeballos, Horacia/Bolelli d. Munoz-de la Nava/Bedene 6-1 6-1
Gimeno-Traver/Kas, Christopher Lt. Oswald/Ager 3-6 6-2 6-10

BW KREFELD d. TK GW MANNHEIM 2-4

Cervantes Lt. Lajovic 4-6 6-7
Vagnozzi Lt. Fischer 1-6 4-6
Devilder Lt. Gremelmayr 4-6 6-2 11-9
Zemlja d. Phau 6-2 3-6 7-10
Zemlja/Vagnozzi Lt. Phau/Gremelmayr 6-7 4-6
Cervantes/Devilder d. Lajovic/Fischer 6-3 5-7 10-8

TC AMBERG – ERFURTER TC RW 2-4

Ciric, Nikola SRB Lt. Chardy, Jeremy 4-6 4-6
Mertens, Yannick BEL d. Hernych, Jan 7-6 (3) 3-6 10-5
Vliegen, Kristof BEL Lt. Ouanna, Josselin 3-6 4-6
Sandbichler, Armin AUT (11) Lt.Minar, Ivo CZE (9) 4-6 6-7 (0)
Mertens/Vliegen Lt. Chardy/Ouanna, 2-6 4-6
Ciric/Sandbichler d. Minar, Ivo’Friedl, 3-6 6-3 10-1

KURHAUS AACHEN – 1.FC NÜRNBERG 5-1

Stebe, Cedrik-Marcel GER d. Mertl, Jan CZE 6-2 6-4
Brands, Daniel GER d. Flock, Alexander GER 6-1 6-3
Greul, Simon GER d. Kindlmann, Dieter GER 6-2 6-2
Meffert, Dominik GER d. Uhlig, Daniel GER 7-6 6-1
Stebe/Mertinak Lt. Mertl/Flock, Alexander (10) 6-4 4-6 7-10
Greul/Meffert, Dominik d. Kindlmann/Uhlig, Daniel (12) 6-2 6-1

TC Blau-Weiß Neuss – Rochusclub Düsseldorf 2-4

Cipolla, Flavio d. Andujar, Pablo 6-7 (5) 6-0 10-5
Del Bonis, Federico Lt. Bautista, Roberto 6-7 (5) 2-6
Authom, Maxime Lt. Sijsling, Igor 2-6 6-3 6-10
Huta Galung, Jesse d. Zverev, Mischa 6-3 6-3
Cipolla/Del Bonis Lt. Sijsling/Gabashvili 4-6 1-6
Authom/Huta Galung Lt. Begemann/ Emmrich 7-6 (6) 4-6 5-10

Round Two

SV Wacker Burghausen d. TC Amberg am Schanzl 4-2

Fabio Fognini d. Sergiy Stakhovsky 6-4 6-3
Daniel Muñoz de la Nava Lt. Adrian Ungur 6-7(5) 6-4 7-10
Aljaz Bedene Lt. Jan-Frederik Brunken 6-7(3) 6-2 8-10
Andreas Haider-Mauerer d. Armin Sandblicher 6-4 6-3
Fognini/Marrero d. Ungur/Brunken 4-6 6-1 12-10
Bedene/Haider-Maurer d. Stakhovsky/Sandblicher 7-5 4-6 10-7

Kurhaus Lambertz Aachen Lt. Erfurter TC Rot-Weiß 2-4

Florian Mayer d. Lukasz Kubot 6-1 6-1
Steve Darcis Lt. Lukas Rosol 4-6 4-6
Guillermo Garcia-Lopez Lt.Edouard Roger-Vasselin 6-7(3) 3-6
Cedric-Marcel Stebe Lt. Josselin Ouanna 4-6 6-7(4)
Mayer/Meffert Lt. Kubot/Rosol 3-6 3-6
Darcis/Cernak d. Roger-Vasselin/Friedl 6-4 7-6(4)

1. FC Nürnberg Lt. HTC Blau-Weiß Krefeld 3-3 6-8(Sets) 57-63(Games)

Jan Mertl Lt. Grega Zemlja 4-6 4-6
Bastian Knittel d. Inigo Cervantes 6-4 6-3
Alexander Flock d. Thomas Schoorel 6-4 4-6 10-1
Dieter Kindlmann Lt. Maximo Gonzalez 2-6 3-6
Mertl/Flock d. Zemlja/Schoorel 5-7 6-2 10-8
Knittel/Kindlmann Lt. Cervantes/Gonzalez 4-6 5-7

TC Blau-Weiß Halle d. TC Blau-Weiß Neuss 5-1

Marcel Granollers Lt. Jesse Huta Galung 6-7(4) 4-6
Robin Haase d. Stefan Siefert 6-1 6-3
Ruben Ramirez Hidlago d. Gerard Granollers 6-2 6-1
Horacio Zeballos d. Max Hertl 6-3 6-2
M.Granollers/Zeballos d. Seifert/G.Granollers 6-2 6-3
Haase/Kas d. Huta Galung/Hertl 6-0 6-0

TK Grün-Weiss Mannheim Lt. Rochusclub Düsseldorf 2-4

Tommy Haas d. Igor Sijsling 7-6(9) 4-6 10-2
Martin Fischer Lt. Teymuraz Gabashvili 3-6 2-6
Denis Gremelmayr Lt. Mischa Zverev 6-7(12) 1-6
Alexander Peya d. Andre Begemann 6-3 6-3
Haas/Gremelmayr Lt. Sijsling/Gabashvili 2-6 4-6
Stadler/Peya Lt. Begemann/Emmrich 2-6 6-7

Round 3

FC Nurnberg Lt. SC Wacker Burghausen 2-4

Jan Mertl Lt. Fabio Fognini 6-4 3-6 4-10
Jaroslav Pospisil d. Aljaz Bedene 7-5 3-6 10-7
Alexander Flock Lt. Andreas Haider-Maurer 6-7(5) 4-6
Dieter Kindlmann d. Johannes Ager 2-6 6-1 10-5
Mertl/Flock Lt. Fognini/Marrero 3-6 2-6
Pospisil/Kindlmann Lt. Ager/Knowle 1-6 2-6

Erfurter TC Rot-Weiss d. TC Blau-Weiss Neuss 5-1

Lukasz Kubot Lt. Jesse Huta Galung 6-7(3) 6-4 9-11
Jeremy Chardy d. Stefan Seifert 6-2 3-6 10-7
Lukas Rosol d. Micke Kontinen 6-3 6-3
Marco Mirneg d. David Eisenzapf 6-1 6-3
Kubot/Chardy d. Huta Galung/Siefert 4-6 6-3 10-6
Rosol/Friedl d. H.Kontinen/Hertl 6-2 7-5

Rochusclub Düsseldorf d. HTC Blau-Weiss Krefeld 5-1

Pablo Andujar d. Inigo Cervantes 6-2 6-2
Teymuraz Gabashvili d. Thomas Schoorel 6-1 6-4
Mischa Zverev d. Maximo Gonzalez 6-3 3-6 5-10
Andre Begemann d. Nicolas Devilder 7-6(6) 6-1
Andujar/Gabashvili d. Cervantes/schoorel 6-2 6-2
Begemann/Emmrich d. Gonzalez/Devilder 6-1 3-6 10-7

TC Amberg am Schanzl Lt. Kurhaus Lambertz Aachen 1-5

Nikola Ciric Lt. Steve Darcis 4-6 3-6
Jaan-Frederik Brunken Lt. Simon Greul 1-6 6-7(4)
Armin Sandblicjer Lt. Dominik Meffert 2-6 2-6
Albert Wagner Lt. Kevin Krawietz 2-6 2-6
Ciric/Sandblicher d. Greul/Mertinak 4-6 6-2 13-11
Brunken/Wagner Lt. Meffert/Krawietz 3-6 2-6

TK Grün-Weiss Mannheim Lt. TC Blau-Weiß Halle 3-3 6-6 59-60

Janko Tipsarevic Lt. Marcel Granollers 5-7 1-6
Björn Phau d. Albert Ramos 6-4 6-2
Tommy Haas d. Robin Haase 6-3 6-4
Denis Gremelmayr Lt. Ruben Ramirez Hidalgo 1-6 6-7(3)
Tipsarevic/Haas Lt. Granollers/Zeballos 4-6 6-7 (3)
Phau/Peya d. Haase/Kas 6-4 6-4

Round Four

HTC Blau-Weiß Krefeld d.SV Wacker Burghausen 4-2

Inigo Cervantes d. Fabio Fognini 6-3 3-6 10-4
Diego Junqueira d. Philip Oswald 6-2 6-4
Maximo Gonzalez Lt. Michael Lammer 6-4 0-6 7-10
Nicolas Devilder d. Johannes Ager 7-6(3) 6-2
Cervantes/Devilder d. Oswald/Ager 6-7(6) 6-4 11-9
Junqueira/Gonzalez Lt. Fognini/Marrero 6-4 3-6 5-10

Erfurter TC Rot-Weiß Lt. TK Grün-Weiss Mannheim 3-3 7-7 59-61

Lukas Rosol Lt. Björn Phau 4-6 1-6
Ivo Minar Lt. Dusan Lajovic 3-6 5-7
Uladzimir Ignatik d. Gerald Melzer 6-4 4-6 10-5
Marco Mirnegg Lt. Juan Pablo Brzezicki 6-3 5-7 8-10
Rosol/Minar d. Phau/Brzezicki 6-4 6-3
Marach/Friedl d. Lajovic/Melzer 6-4 6-4

Rochusclub Düsseldorf Kurhaus Lambertz Aachen 2-4

Teymuraz Gabashvili d. Steve Darcis 6-2 7-5
Adrian Menendez Lt. Philipp Petzschner 3-6 7-6(3) 11-13
Mischa Zverev Lt. Daniel Brands 7-6(0) 2-6 3-10
Andre Begemann Lt. Simon Greul 2-6 1-6
Gabashvili/Menendez Lt. Darcis/Cermak 3-6 4-6
Begemann/Emmrich d. Petzschner/Greul 7-5 4-6 10-5

TC Blau-Weiß Halle d. 1. FC Nürnberg 5-1

Robin Haase d. Alexander Flock 6-1 6-3
Jarkko Nieminen d. Dieter Kindlmann 6-3 6-4
Ruben Ramirez Hidalgo d. Daniel Uhlig 6-2 6-2
Potito Starace Lt. Johannes Härteis 2-6 1-3 RET
Haase/Ramirez Hidalgo d. Flock/Kindlmann 6-7(2) 6-4 15-13
Nieminen/Kas d. Uhlig/Härteis 6-3 6-2

TC Blau-Weiß Neuss d. TC Amberg am Schanzl 4-2

Flavio Cipolla d. Nikola Ciric 7-6(3) 6-7(0) 10-7
Antonio Veic d. Yannick Mertens 4-6 6-4 10-8
Jesse Huta Galung d. Jaan-Frederik Brunken 1-6 7-6(3) 10-8
Stefan Seifert d. Armin Sandbichler 6-2 7-5
Cipolla/Veic Lt. Mertens/Brunken 7-5 6-7(2) 8-10
Huta Galung/Seifert Lt. Ciric/Sandbichler 6-7(4) 1-6

Round Five

SV Wacker Burghausen d. Erfurter TC Rot-Weiß 4-2

Igor Andreev Lt. Lukas Rosol 3-6 4-6
Philipp Oswald Lt. Ivo Minar 2-6 1-6
Johannes Ager d. Younes El Aynaoui 6-3 6-3
Christian Magg d. Marco Mirneg 7-6(2) 6-4
Andreev/Oswald d. Rosol/Minar 7-5 6-2
Ager/Knowle d. El Aynaoui/Friedl 6-2 6-4

Kurhaus Lambertz Aachen HTC d. Blau-Weiß Krefeld 5-1

Guillermo Garcia Lopez Lt. Matteo Viola 3-6 6-7(4)
Matthias Bachinger d. Diego Junqueira 6-2 6-2
Simon Greul d. Maximo Gonzalez 4-6 6-2 10-3
Dominik Meffert d. Simone Vagnozzi 6-2 6-7(2) 10-7
Petzschner/Cermak d. Junqueira/Gonzalez 7-6(4) 6-7(0) 10-6
Bachinger/Meffert d. Viola/Vagnozzi 6-0 2-6 10-7

1. FC Nürnberg Lt. Rochusclub Düsseldorf 1-5

Jan Mertl Lt. Roberto Bautista 5-7 3-6
Bastian Knittel Lt. Teymuraz Gabashvili 6-7(5) 7-6(5) 6-10
Alexander Flock Lt. Mischa Zverev 3-6 4-6
Dieter Kindlmann d. Andre Begemann 6-2 5-7 10-5
Mertl/Knittel Lt. Bautista/Gabashvili 3-6 4-6
Flock/Kindlmann Lt. Begemann/Emmrich 4-6 7-6(3) 6-10

TC Blau-Weiß Halle d. TC Amberg am Schanzl 6-0

Jarkko Nieminen d. Jaan-Frederik Brunken 6-3 6-3
Horacio Zeballos d. Armin Sandbichler 7-6(1) 6-1
Daniel Gimeno-Traver d. Albert Wagner 6-0 6-1
Alessandro Giannessi d. Sebastian Wagner 6-3 6-1
Zeballos/Gimeno-Traver d. Brunken/A.Wagner 7-5 7-5
Struff/Kas d. Sandbichler/S.Wagner 6-2 6-4

TK Grün-Weiss Mannheim d. TC Blau-Weiß Neuss 3-3 6-6 54-52

Benjamin Becker Lt. Federico del Bonis 1-6 4-6
Dusan Lajovic Lt. Jesse Huta Galung 4-6 3-6
Denis Gremelmayr Lt. Stefan Seifert 6-7(5) 0-6
Juan Pablo Brzezicki d. Micke Kontinen 6-2 6-4
Becker/Peya d. Del Bonis/Huta Galung 6-4 6-1
G.Melzer/Brzezicki d. Seifert/Kontinen 6-1 6-3

Round Six

SV Wacker Burghausen Lt. TC Blau-Weiß Neuss 1-5

Igor Andreev Lt. Federico del Bonis 2-6 4-6
Johannes Ager d. Jesse Huta Galung 6-1 4-6 10-5
Herbert Wiltschnig Lt. Stefan Seifert 1-6 2-6
Christian Magg Lt. Gerard Granollers-Pujol 4-6 7-6(0) 2-10
Andreev/Wiltschnig Lt. Del Bonis/Granollers-Pujol 3-6 6-1 6-10
Ager/Magg Lt. Huta Galung/Seifert 4-6 4-6

Kurhaus Lambertz Aachen d.TK Grün-Weiss Mannheim 3-3 7-8 65-60

Guillermo Garcia Lopez d. Benjamin Becker 6-1 6-7(8) 10-6
Matthias Bachinger d. Denis Gremelmayr 6-3 5-7 10-1
Simon Greul d. Juan Pablo Brzezicki 6-3 6-3
Dominik Meffert Lt. Alexander Peya 6-3 3-6 8-10
Garcia Lopez/Petzschner Lt. Becker/Gremelmayr 4-6 6-7(5)
Bachinger/Cermak Lt. Brzezicki/Peya 4-6 5-7

TC Amberg am Schanzl d. HTC Blau-Weiß Krefeld 5-1

Olivier Rochus Lt. Matteo Viola 3-6 6-3 9-11
Sergiy Stakhovsky d. Diego Junqueira 6-4 7-6(4)
Adrian Ungur d. Maximo Gonzalez 6-3 6-2
Jan Hajek d. Simone Vagnozzi 7-5 6-4
Rochus/Ungur d. Viola/Vagnozzi 6-2 6-3
Stakhovsky/Hajek d. Gonzalez/Junqueira 6-3 6-0

1. FC Nürnberg d. Erfurter TC Rot-Weiß 3-3 8-7 54-50

Jan Mertl Lt. Jan Hernych 3-6 2-6
Bastian Knittel d. Ivo Minar 1-6 7-5 10-6
Alexander Flock Lt. Uladzimir Ignatik 2-6 6-2 6-10
Dieter Kindlmann d. Marco Mirneg 6-4 2-0 RET
Mertl/Knittel d. Hernych/Minar 6-1 6-4
Flock/Kindlmann Lt. Ignatik/Mirneg 6-2 2-6 8-10

Rochusclub Düsseldorf Lt. TC Blau-Weiß Halle 2-4

Roberto Bautista d. Robin Haase 7-6(4) 6-2
Adrian Menendez Lt. Jarkko Nieminen 1-6 2-6
Andre Begemann Lt. Horacio Zeballos 2-6 7-6(7) 8-10
Jose Checa-Calvo Lt. Daniel Gimeno-Traver 2-6 1-6
Menendez/Checa-Calvo Lt. Zeballos/Gimeno-Traver 3-6 2-6
Begemann/Emmrich Lt. Nieminen/Kas 6-2 6-7(6) 10-8

Round Seven

HTC Blau-Weiß Krefeld Lt. TC Blau-Weiß Halle 2-4

Pablo Galdon d. Albert Ramos 6-3 0-6 13-11
Miljan Zekic Lt. Horacio Zeballos 6-7(4) 1-4 RET
Antal van der Duim Lt. Simone Bolelli 3-6 2-6
Dennis van Scheppingen Lt. Daniel Gimeno-Traver 4-6 4-6
Junquiera/Galdon Lt. Zeballos Bolelli 3-6 1-6
van der Duim/van Scheppingen d. Gimeno-Traver/Giannessi 6-3 7-6(7)

TC Amberg am Schanzl d. 1. FC Nürnberg 5-1

Jan Hajek d. Jan Mertl 6-2 6-3
Nikola Ciric d. Bastian Knittel 6-3 7-6(5)
Yannick Mertens d. Alexander Flock 6-4 7-6(0)
Jaan-Frederik Brunken Lt. Dieter Kindlmann 6-3 3-6 7-10
Hajek/Brunken d. Mertl/Flock 6-3 7-5
Ciric/Sandbichler d. Knittel/Kindlmann 6-7(4) 6-0 10-5

Erfurter TC Rot-Weiß d. Rochusclub Düsseldorf 6-0

Lukas Rosol d. Andre Begemann 4-6 6-1 10-4
Jan Hernych d. Martin Emmrich 7-5 6-3
Ivo Minar d. Lucius von Arnim 6-0 6-1
Marco Mirneg d. Maximilian Scheiter 6-1 6-3
Rosol/Friedl Emmrich/L. von Arnim 6-4 6-2
Hernych/Minar Begemman/ M. von Arnim 6-2 6-4

TC Blau-Weiß Neuss Lt. Kurhaus Lambertz Aachen 0-6

Jesse Huta Galung Lt. Florian Mayer 3-6 2-6
Stefan Seifert Lt. Matthias Bachinger 3-6 4-6
Max Hertl Lt. Daniel Brands 4-6 4-6
David Eisenzapf Lt. Julian Reister 3-6 0-6
Huta Galung/Seifert Lt. Mayer/Mertinak 1-6 2-6
Hertl/Eisenzapf Lt. Bachinger/Brands 0-6 2-6

TK Grün-Weiss Mannheim SV Wacker Burghausen 3-3 7-8 50-59

Martin Fischer Lt. Daniel Munoz de la Nava 6-4 3-6 9-11
Denis Gremelmayr Lt. Andreas Haider-Maurer 3-6 0-6
Juan Pablo Brzezicki d. Michael Lammer 6-1 4-6 10-6
Simon Stadler Lt. Johannes Ager 2-6 1-6
Fischer/Brzezicki d. Munoz de la nava/Lammer 6-4 7-6(2)
Gremelmayr/Stadler d. Haider-Maurer/Oswald 6-1 4-6 10-6

Round Eight

SV Wacker Burghausen Lt. Kurhaus Lambertz Aachen 1-5

Daniel Munoz de la Nava Lt. Cedrik-Marcel Stebe 1-6 4-6
Andreas Haider-Maurer Lt. Matthias Bachinger 5-7 6-1 12-14
Christian Magg Lt. Daniel Brands 6-7(3) 3-6
Oskar Männer Lt. Kevin Krawietz 3-6 1-6
Munoz de la Nava/Männer Lt. Bachinger/Brands 1-6 0-6
Haider-Maurer/Knowle d. Cermak/Mertinak 6-7(1) 6-4 10-6

HTC Blau-Weiß Krefeld d. TC Blau-Weiß Neuss 3-3 8-7 53-54

Viola, Matteo ITA d. Veic, Antonio 6-2 7-6 (7)
Junqueira, Diego Lt. Huta Galung, Jesse 2-6 6-2 8-10
Vagnozzi, Simone d. Seifert, Stefan 3-6 6-3 10-6
Galdon, Pablo Lt.Granollers-Pujol, Gerard 6-4 0-6 7-10
Vagnozzi/Galdon Lt. Veic/Granollers-Pujol 2-6 2-6
Viola/van der Duim d. Huta Galung/Seifert 6-4 6-1

1. FC Nürnberg Lt. TK Grün-Weiss Mannheim 1-5

Mertl, Jan Lt. Gremelmayr, Denis 7-6 (9) 0-6 9-11
Knittel, Bastian d. Brzezicki, Juan Pablo 2-6 6-3 10-8
Flock, Alexander Lt. Stadler, Simon 3-6 2-6
Uhlig, Daniel GER Lt.Peya, Alexander 4-6 6-3 7-10
Knittel/Flock Lt. Gremelmayr/Stadler 4-6 6-3 7-10
Mertl/Uhlig Lt. Brzezicki/Peya 2-6 5-7

Rochusclub Düsseldorf Lt. TC Amberg am Schanzl 3-3 7-7 57-62

Menendez, Adrian Lt. Rochus, Olivier 5-7 6-4 6-10
Begemann, Andre d. Ciric, Nikola 7-6 (3) 7-5
Emmrich, Martin d. Mertens, Yannick 7-6 (4) 6-2
von Arnim, Lucius Lt. Sandbichler, Armin 3-6 0-6
Begemann/Emmrich d. O.Rochus/Mertens 3-6 6-1 10-2
Menendez/M.von Arnim Lt. Ciric/Sandbichler 3-6 3-6

TC Blau-Weiß Halle d. Erfurter TC Rot-Weiß 3-3 8-7 63-51

Jarkko Nieminen Lt. Luksaz Kubot 4-6 3-6
Martin Klizan Lt. Victor Hanescu 5-7 6-3 5-10
Simone Bolelli d. Josselin Ouanna 6-2 6-3
Daniel Gimeno-Traver d. Uladzimir Ignatik 6-4 6-2
Nieminen/Bolelli d. Kubot/Ignatik 6-2 6-7(6) 10-7
Ramirez Hidalgo/Gimeno-Traver Lt. Hanescu/Friedl 6-1 2-6 8-10

Round Nine

SV Wacker Burghausen d. Rochusclub Düsseldorf 3-3 8-6 54-46

Aljaz Bedene Lt. Andre Begemann 3-6 6-4 5-10
Philipp Oswald d. Martin Emmrich 6-3 6-2
Johannes Ager Lt. Lucuis von Arnim W/O
Christian Magg d. Maximillian Scheiter 6-3 6-2
Bedene/Knowle Lt. Begemann/Emmrich 6-3 3-6 9-1
Oswald/Magg d. von Arnim/Scheiter 6-2 6-1

Kurhaus Lambertz Aachen d. TC Blau-Weiß Halle 4-2

Cedrick-Marcel Stebe Lt. Ruben Ramirez Hidalgo 7-6(5) 4-6 8-10
Matthias Bachinger Lt. Daniel Gimeno-Traver 4-6 4-6
Daniel Brands d. Alessandri Giannessi 6-1 6-4
Simon Greul d. Jan-Lennard Struff 7-5 6-2
Bachinger/Brands d. Zeballos/Gimeno-Traver 4-6 6-3 10-7
Cermak/Mertinak d. Ramirez Hidalgo-Struff 6-2 6-2

Erfurter TC Rot-Weiß drew with HTC Blau-Weiß Krefeld 3-3 8-8 61-61

Edouard Roger-Vasselin Lt. Inigo Cervantes 6-7(7) 6-4 9-11
Uladzimir Ignatik d. Simone Vagnozzi 6-4 6-3
Marco Mirneg Lt. Pablo Galdon 2-6 6-4 4-10
Leos Friedl d. Dennis van Scheppingen 3-6 6-2 10-5
Roger-Vasselin/Friedl d. Cervantes/Galdon 7-5 4-6 10-4
Ignatik/Mirneg Lt. A. Van Der Duim/van Scheppingen 4-6 3-6

TC Blau-Weiß Neuss d. 1. FC Nürnberg 5-1

Flavio Cipolla Lt. Alexander Flock 1-6 6-7(6)
Antonio Veic d. Dieter Kindlmann 6-4 6-2
Jesse Huta Galung d. Daniel Uhlig 7-6(3) 3-6 10-3
Stefan Seifert d. Johannes Härteis 6-3 6-4
Cipolla/Veic d. Flock/Härteis 6-4 6-4
Huta Galung/Seifert d. Kindlmann/Uhlig 6-1 6-3

TK Grün-Weiss Mannheim d. TC Amberg am Schanzl 6-0

Björn Phau d. Nikola Ciric 6-2 6-3
Martin Fischer d. Jan Minar 5-7 7-5 10-4
Juan Pablo Brzezicki d. Kristof Vliegen 6-4 6-2
Alexander Peya d. Armin Sandbichler 6-3 6-1
Fischer/Stadler d. Ciric/Sandbichler 6-4 6-4
Brzezicki/Peya d. J.Minar/Vliegen 6-4 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments