2012 Futures USA F30

Share This...

USA F30
Pensacola, FL, USA
October 29-November 4, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Florian Reynet (FRA)
2. Peter Heller (GER)
3. Alexandre Folie (BEL)
4. Chase Buchanan (USA)
5. Takanyi Garanganga (ZIM)
6. Benjamin Balleret (MON)
7. Jason Jung (USA)
8. Bjorn Fratangelo (USA)

First Round
(1)Florian Reynet (FRA) d. Daniel Nguyen (USA) 6-3 6-2
Vladimir Obradovic (SRB) d. (q)Hayes Brewer (USA) 6-0 6-0
(WC)Pirmin Haenle (GER) d. (WC)Matt Simpson (NZL) 6-2 6-2
(q)Connor Glennon (GBR) d. (5)Takanyi Garanganga (ZIM) 6-3 7-5
(JE)Liam Broady (GBR) d. (3)Alexandre Folie (BEL) 1-6 7-6(1) 6-1
(q)Romain Bogaerts (BEL) d. (q)Oleg Dmitriev (RUS) 6-4 6-3
Kyle Edmund (GBR) d. (WC)Patrick Daciek (USA) 6-3 6-3
(q)Florent Diep (FRA) d. (8)Bjorn Fratangelo (USA) 7-5 6-1
Artem Ilyushin (RUS) d. (6)Benjamin Balleret (MON) 5-7 7-6(10) 6-2
Andrei Vasilevski (BLR) d. (SE)Mitchell Krueger (USA) 6-4 1-6 6-1
Sekou Bangoura (USA) d. Andrew Carter (USA) 6-2 6-1
(4)Chase Buchanan (USA) d. (q)Jordan Angus (GBR) 6-3 6-0
(7)Jason Jung (USA) d. (q)Joe Salisbury (GBR) 7-5 6-0
(WC)Noah Rubin (USA) d. Matthew Short (GBR) 7-6(6) 6-3
Dennis Nevolo (USA) d. (q)Pedro Dumont (BRA) 6-1 6-1
(SE)Luke Bambridge (GBR) d. (2)Peter Heller (GER) 6-3 4-6 6-1

Second Round
(1)Florian Reynet (FRA) d. Vladimir Obradovic (SRB) 4-6 6-1 6-3
(WC)Pirmin Haenle (GER) d. (q)Connor Glennon (GBR) 6-4 1-6 6-3
(JE)Liam Broady (GBR) d. (q)Romain Bogaerts (BEL) 6-1 7-5
Kyle Edmund (GBR) d. (q)Florent Diep (FRA) 6-0 6-4
Artem Ilyushin (RUS) d. Andrei Vasilevski (BLR) 6-2 6-3
Sekou Bangoura (USA) d. (4)Chase Buchanan (USA) 6-0 3-6 6-2
(WC)Noah Rubin (USA) d. (7)Jason Jung (USA) 4-6 6-3 2-0 ret.
Dennis Nevolo (USA) d. (SE)Luke Bambridge (GBR) 6-4 6-2

Quarterfinals
(1)Florian Reynet (FRA) d. (WC)Pirmin Haenle (GER) 6-2 6-3
(JE)Liam Broady (GBR) d. Kyle Edmund (GBR) 6-3 6-1
Sekou Bangoura (USA) d. Artem Ilyushin (RUS) 6-2 6-3
(WC)Noah Rubin (USA) d. Dennis Nevolo (USA) 4-6 6-3 6-2

Semifinals
(1)Florian Reynet (FRA) d. (JE)Liam Broady (GBR) 4-6 6-3 6-4
Sekou Bangoura (USA) d. (WC)Noah Rubin (USA) 6-2 7-5

Finals
(1)Florian Reynet (FRA) d. Sekou Bangoura (USA) 6-0 6-0

Doubles

First Round
Bjorn Fratangelo (USA)/Mitchell Krueger (USA) d. (1)Artem Sitak (NZL)/Andrei Vasilevski (BLR) 7-6(4) 7-6(3)
Sekou Bangoura (USA)/Artem Ilyushin (RUS) d. Jordan Angus (GBR)/Pedro Dumont (BRA) 4-6 6-3 (10-8)
(3)Chase Buchanan (USA)/Daniel Nguyen (USA) d. Alexandre Folie (BEL)/Florian Reynet (FRA) 7-6(0) 6-1
Andrew Carter (USA)/Mark Oljaca (USA) d. Daniel Garza (MEX)/Chad Rhoden (USA) 7-5 5-7 (10-8)
Pirmin Haenle (GER)/Matt Simpson (NZL) d. Jean-Yves Aubone (USA)/Joey B Burkhardt (USA) 6-7(2) 6-3 (10-7)
(4)Benjamin Balleret (MON)/Peter Heller (GER) d. Vladimir Obradovic (SRB)/Matthew Short (GBR) 1-6 6-3 (10-6)
Patrick Daciek (USA)/Joshua Graves (USA) d. Brock Sakey (USA)/Blaze M Schwartz (USA) 6-4 6-2
Luke Bambridge (GBR)/Liam Broady (GBR) d. (2)Jason Jung (USA)/Vahid Mirzadeh (USA) 7-6(6) 6-4

Quarterfinals
Bjorn Fratangelo (USA)/Mitchell Krueger (USA) d. Sekou Bangoura (USA)/Artem Ilyushin (RUS) 1-6 7-6(4) (12-10)
(3)Chase Buchanan (USA)/Daniel Nguyen (USA) d. Andrew Carter (USA)/Mark Oljaca (USA) 6-1 6-3
(4)Benjamin Balleret (MON)/Peter Heller (GER) d. Pirmin Haenle (GER)/Matt Simpson (NZL) 6-4 6-3
Luke Bambridge (GBR)/Liam Broady (GBR) d. Patrick Daciek (USA)/Joshua Graves (USA) 6-4 6-4

Semifinals
(3)Chase Buchanan (USA)/Daniel Nguyen (USA) d. Bjorn Fratangelo (USA)/Mitchell Krueger (USA) 6-4 7-6(3)
(4)Benjamin Balleret (MON)/Peter Heller (GER) d. Luke Bambridge (GBR)/Liam Broady (GBR) 6-7(2) 7-6(8) (10-8)

Finals
(3)Chase Buchanan (USA)/Daniel Nguyen (USA) d. (4)Benjamin Balleret (MON)/Peter Heller (GER) 3-6 6-4 (10-7)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments