2012 Futures Turkey F50

Share This...

Turkey F50
Istanbul, Turkey
December 24-30, 2012
Surface: Hard – Indoor
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Enrique Lopez-Perez (ESP)
2. Alexander Lazov (BUL)
3. Adam Chadaj (POL)
4. Dimitar Kuzmanov (BUL)
5. Andrei Ciumac (MDA)
6. Valery Rudnev (RUS)
7. Tihomir Grozdanov (BUL)
8. Daniel Geib (AUT)

First Round
Vladyslav Manafov (UKR) d. (1)Enrique Lopez-Perez (ESP) 4-6 6-3 6-4
Haluk Akkoyun (TUR) d. (q)Mariano Esposito (ITA) 6-1 6-0
Valentin Dimov (BUL) d. Tuna Altuna (TUR) 7-6(2) 3-6 6-0
(6)Valery Rudnev (RUS) d. (q)Dinko Halachev (BUL) 6-4 7-5
(4)Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (q)Mert Adanali (TUR) 6-0 6-3
(q)Pirmin Haenle (GER) d. (q)Romain Bauvy (FRA) 4-6 6-4 6-4
(q)Antoine Richard (CAN) d. (q)Gokberk Ergeneman (TUR) 6-1 6-0
(7)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Luca Pancaldi (ITA) 4-6 2-5 ret.
Jonas Merckx (BEL) d. (5)Andrei Ciumac (MDA) 4-6 6-3 6-1
Lorenzo Frigerio (ITA) d. Denys Mylokostov (UKR) 6-3 6-4
(LL)Maxim Lunkin (RUS) d. Francesco Borgo (ITA) 4-6 7-5 6-3
Anton Manegin (RUS) d. (3)Adam Chadaj (POL) 6-3 6-4
(8)Daniel Geib (AUT) d. (q)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-2 6-7(4) 7-6(6)
(WC)Cem Ilkel (TUR) d. (WC)Ogulcan Deniz (TUR) 6-0 6-1
(WC)Muhammet Haylaz (TUR) d. (WC)Efe Yurtacan (TUR) 3-6 6-4 6-2
Andrei Plotniy (RUS) d. (2)Alexander Lazov (BUL) 5-7 6-2 6-4

Second Round
Vladyslav Manafov (UKR) d. Haluk Akkoyun (TUR) w/o
(6)Valery Rudnev (RUS) d. Valentin Dimov (BUL) 6-3 6-3
(4)Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (q)Pirmin Haenle (GER) 6-2 6-3
(7)Tihomir Grozdanov (BUL) d. (q)Antoine Richard (CAN) 6-3 4-6 6-2
Lorenzo Frigerio (ITA) d. Jonas Merckx (BEL) 6-3 5-7 6-3
(LL)Maxim Lunkin (RUS) d. Anton Manegin (RUS) 6-2 7-6(5)
(8)Daniel Geib (AUT) d. (WC)Cem Ilkel (TUR) 6-3 6-2
Andrei Plotniy (RUS) d. (WC)Muhammet Haylaz (TUR) 7-6(4) 6-1

Quarterfinals
(6)Valery Rudnev (RUS) d. Vladyslav Manafov (UKR) 3-6 6-3 6-4
(7)Tihomir Grozdanov (BUL) d. (4)Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-4 7-6(7)
Lorenzo Frigerio (ITA) d. (LL)Maxim Lunkin (RUS) 6-1 6-1
Andrei Plotniy (RUS) d. (8)Daniel Geib (AUT) 6-2 6-4

Semifinals
(6)Valery Rudnev (RUS) d. (7)Tihomir Grozdanov (BUL) 6-3 2-0 ret.
Lorenzo Frigerio (ITA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 7-5

Finals
(6)Valery Rudnev (RUS) d. Lorenzo Frigerio (ITA) 6-4 6-3

Doubles

First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Vladyslav Manafov (UKR) bye
Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) d. Mert Adanali (TUR)/Cem Ilkel (TUR) 7-6(5) 6-4
Sureyyakagan Tekkaya (TUR)/Cem Tolga Topac (TUR) d. (4)Valentin Dimov (BUL)/Alexander Lazov (BUL) W/O
Mert Altinalev (TUR)/Sefa Suluoglu (TUR) d. Yigitcan Comlek (TUR)/Arda Uzumcu (TUR) 6-4 7-6(6)
Sarp Agabigun (TUR)/Mert Zincirli (TUR) d. Efekan Bulbul (TUR)/Ata Hergunvarim (TUR) 1-6 7-6(6) (10-5)
(3)Tihomir Grozdanov (BUL)/Dinko Halachev (BUL) d. Sercan Sencan (TUR)/Bulut Yilmaz (TUR) 6-2 6-0
Mariano Esposito (ITA)/Luca Pancaldi (ITA) d. Francesco Borgo (ITA)/Lorenzo Frigerio (ITA) W/O
(2)Tuna Altuna (TUR)/Adam Chadaj (POL) d. Gokberk Ergeneman (TUR)/Barkin Yalcinkale (TUR) 6-1 6-3

Quarterfinals
Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) d. (1)Andrei Ciumac (MDA)/Vladyslav Manafov (UKR) W/O
Sureyyakagan Tekkaya (TUR)/Cem Tolga Topac (TUR) d. Mert Altinalev (TUR)/Sefa Suluoglu (TUR) W/O
(3)Tihomir Grozdanov (BUL)/Dinko Halachev (BUL) d. Sarp Agabigun (TUR)/Mert Zincirli (TUR) 6-2 6-4
(2)Tuna Altuna (TUR)/Adam Chadaj (POL) d. Mariano Esposito (ITA)/Luca Pancaldi (ITA) W/O

Semifinals
Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) d. Sureyyakagan Tekkaya (TUR)/Cem Tolga Topac (TUR) 6-0 6-0
(3)Tihomir Grozdanov (BUL)/Dinko Halachev (BUL) d. (2)Tuna Altuna (TUR)/Adam Chadaj (POL) 6-4 2-6 (10-5)

Finals
Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) d. (3)Tihomir Grozdanov (BUL)/Dinko Halachev (BUL) 7-6(2) 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments