2012 Futures Turkey F39

Share This...

Turkey F39
Antalya – Kaya-Belek, Turkey
October 8-14, 2012
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Stephane Bohli (SUI)
2. Michal Konecny (CZE)
3. Mirza Basic (BIH)
4. Norbert Gombos (SVK)
5. Jerome Inzerillo (FRA)
6. Marin Bradaric (CRO)
7. Maxim Dubarenco (MDA)
8. Edoardo Eremin (ITA)

First Round
(1)Stephane Bohli (SUI) d. (q)Alexander Krasnorutskiy (RUS) 5-7 3-0 ret.
(q)Gleb Alekseenko (UKR) d. (q)Miles Bugby (GBR) 2-6 6-4 6-4
Riccardo Sinicropi (ITA) d. Salvatore Caruso (ITA) 2-6 6-4 6-1
(q)Patrick Ciorcila (ROU) d. (8)Edoardo Eremin (ITA) 7-6(4) 4-6 6-3
(4)Norbert Gombos (SVK) d. (q)Omar Giacalone (ITA) 6-3 6-4
Artem Sitak (NZL) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-3 7-6(3)
Jack Carpenter (GBR) d. (LL)Matteo Civarolo (ITA) 6-1 6-1
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (q)Patrik Fabian (SVK) 6-3 6-4
(5)Jerome Inzerillo (FRA) d. (LL)Loic Perret (CAL) 6-2 6-3
(LL)Antoine Richard (CAN) d. Lucas Zweili (SUI) 6-2 6-2
(WC)Ondrej Vaculik (CZE) d. (q)Filip Vittek (SVK) 6-3 6-3
(3)Mirza Basic (BIH) d. Marco Bortolotti (ITA) 3-6 6-1 7-5
(7)Maxim Dubarenco (MDA) d. (WC)James Junior Storme (BEL) 6-3 6-4
Dennis Bloemke (GER) d. George Morgan (GBR) 6-3 7-6(5)
(q)Marc Meigel (GER) d. (WC)Gokberk Ergeneman (TUR) 6-4 3-6 7-5
Filip Horansky (SVK) d. (2)Michal Konecny (CZE) 6-4 6-2

Second Round
(1)Stephane Bohli (SUI) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-3 6-1
Riccardo Sinicropi (ITA) d. Patrick Ciorcila (ROU) 2-6 6-2 6-0
(4)Norbert Gombos (SVK) d. Artem Sitak (NZL) 7-6(4) 6-4
(6)Marin Bradaric (CRO) d. Jack Carpenter (GBR) 6-3 6-1
(5)Jerome Inzerillo (FRA) d. Antoine Richard (CAN) 3-6 6-1 6-1
(3)Mirza Basic (BIH) d. Ondrej Vaculik (CZE) 6-1 6-0
Dennis Bloemke (GER) d. (7)Maxim Dubarenco (MDA) 6-3 3-6 6-3
Filip Horansky (SVK) d. Marc Meigel (GER) 6-4 7-5

Quarterfinals
(1)Stephane Bohli (SUI) d. Riccardo Sinicropi (ITA) 6-3 6-1
(4)Norbert Gombos (SVK) d. (6)Marin Bradaric (CRO) 7-6(5) 6-3
(3)Mirza Basic (BIH) d. (5)Jerome Inzerillo (FRA) 6-4 6-1
Filip Horansky (SVK) d. Dennis Bloemke (GER) 4-6 6-4 6-2

Semifinals
(4)Norbert Gombos (SVK) d. (1)Stephane Bohli (SUI) 3-2 ret.
(3)Mirza Basic (BIH) d. Filip Horansky (SVK) 6-4 6-2

Finals
(3)Mirza Basic (BIH) d. (4)Norbert Gombos (SVK) 6-4 6-4

Doubles

First Round
Mirza Basic (BIH)/Dimitar Grabul (MKD) d. Gleb Alekseenko (UKR)/Antoine Richard (CAN) 1-2 ret.
Loic Perret (CAL)/Lucas Zweili (SUI) d. Giorgi Javakhishvili (GEO)/Beka Komakhidze (RUS) 6-4 6-3
Filip Horansky (SVK)/Filip Vittek (SVK) d. (4)Jack Carpenter (GBR)/George Morgan (GBR) 3-6 6-3 (10-5)
Scott Browne (AUS)/Kyle Stoker (AUS) d. Gokberk Ergeneman (TUR)/Anil Yuksel (TUR) 7-6(5) 6-4
Marco Bortolotti (ITA)/Matteo Civarolo (ITA) d. Neven Krivokuca (CRO)/Blaz Seric (CRO) 6-3 6-1
Lubomir Majsajdr (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. (3)Edoardo Eremin (ITA)/Artem Sitak (NZL) w/o
Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) d. Patrick Ciorcila (ROU)/James Junior Storme (BEL) 5-7 6-4 (10-2)
Dennis Bloemke (GER)/Marc Meigel (GER) d. (2)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) 6-3 5-7 (8-2)ret.

Quarterfinals
Mirza Basic (BIH)/Dimitar Grabul (MKD) d. Loic Perret (CAL)/Lucas Zweili (SUI) 6-1 6-4
Filip Horansky (SVK)/Filip Vittek (SVK) d. Scott Browne (AUS)/Kyle Stoker (AUS) 6-2 6-4
Lubomir Majsajdr (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. Marco Bortolotti (ITA)/Matteo Civarolo (ITA) 6-1 7-6(4)
Dennis Bloemke (GER)/Marc Meigel (GER) d. Alexander Krasnorutskiy (RUS)/Anton Manegin (RUS) 6-4 4-6 (10-6)

Semifinals
Filip Horansky (SVK)/Filip Vittek (SVK) d. Mirza Basic (BIH)/Dimitar Grabul (MKD) 6-2 6-2
Lubomir Majsajdr (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. Dennis Bloemke (GER)/Marc Meigel (GER) 3-6 7-5 (10-5)

Finals
Lubomir Majsajdr (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. Filip Horansky (SVK)/Filip Vittek (SVK) 7-6(1) 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments