2012 Futures Spain F29

Share This...

Spain F29
Madrid, Spain
September 17-23, 2012
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Jose Checa-Calvo (ESP)
2. Guillermo Olaso (ESP)
3. Lamine Ouahab (ALG)
4. Alexander Lobkov (RUS)
5. Andres Artunedo Martinavarr (ESP)
6. Enrique Lopez-Perez (ESP)
7. Roberto Marcora (ITA)
8. David Perez Sanz (ESP)

First Round
(1)Jose Checa-Calvo (ESP) d. Oriol Roca Batalla (ESP) 3-6 6-2 6-2
Sami Reinwein (GER) d. Guillermo Gomez-Diaz (ESP) 6-3 6-3
(q)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. (q)Cristian Florentin Voinea (ROU) 6-3 6-3
(7)Roberto Marcora (ITA) d. (WC)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6-3 6-3
(3)Lamine Ouahab (ALG) d. (q)Pol Toledo Bague (ESP) 7-6(5) 3-6 6-4
(q)Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. Richard Gabb (GBR) 6-3 6-4
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 7-5 6-4
(8)David Perez Sanz (ESP) d. (WC)Antonio Garcia Sanchez (ESP) 6-4 6-3
(5)Andres Artunedo Martinavarr (ESP) d. (q)Mario Vilella Martinez (ESP) 6-4 6-3
Alexander Slabinsky (GBR) d. (q)David Vega Hernandez (ESP) 6-3 6-2
Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) 6-1 7-5
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. (4)Alexander Lobkov (RUS) 3-6 6-2 6-3
(SE)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. (6)Enrique Lopez-Perez (ESP) 6-2 6-3
(SE)Sergio Magro Moreno (ESP) d. (q)Lukas Koncilia (AUT) 6-3 6-0
(WC)Carlos Benito Hergueta (ESP) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 7-5 7-6(4)
(q)Ryota Kishi (JPN) d. (2)(WC)Guillermo Olaso (ESP) 4-6 6-3 ret.

Second Round
(1)Jose Checa-Calvo (ESP) d. Sami Reinwein (GER) 6-1 6-3
(7)Roberto Marcora (ITA) d. (q)Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-3 7-6(4)
(3)Lamine Ouahab (ALG) d. (q)Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-4 6-0
(8)David Perez Sanz (ESP) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-4 6-1
(5)Andres Artunedo Martinavarr (ESP) d. Alexander Slabinsky (GBR) 6-1 7-5
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. Ivan Arenas-Gualda (ESP) 7-6(4) 6-0
(SE)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. (SE)Sergio Magro Moreno (ESP) 7-5 6-4
(q)Ryota Kishi (JPN) d. (WC)Carlos Benito Hergueta (ESP) 7-6(2) 6-7(3) 6-2

Quarterfinals
(7)Roberto Marcora (ITA) d. (1)Jose Checa-Calvo (ESP) 6-3 3-6 7-6(6)
(8)David Perez Sanz (ESP) d. (3)Lamine Ouahab (ALG) 3-6 6-4 6-1
(5)Andres Artunedo Martinavarr (ESP) d. Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) 6-4 6-3
(SE)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. (q)Ryota Kishi (JPN) 6-1 6-3

Semifinals
(7)Roberto Marcora (ITA) d. (8)David Perez Sanz (ESP) 7-6(6) 6-4
(5)Andres Artunedo Martinavarr (ESP) d. (SE)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 0-6 6-0 6-2

Finals
(7)Roberto Marcora (ITA) d. (5)Andres Artunedo Martinavarr (ESP) 6-3 7-6(3)

Doubles

First Round
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Jocelyn Devilliers (FRA)/Manuel Mazzella (ITA) w/o
Antonio Garcia Sanchez (ESP)/Sergio Magro Moreno (ESP) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/David Vega Hernandez (ESP) 5-7 7-6(5) (16-14)
(4)Andres Artunedo Martinavarr (ESP)/Jose Checa-Calvo (ESP) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP)/Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 6-1 6-3
Alexander Slabinsky (GBR)/Ferran Ventura-Martell (ESP) d. Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP)/Juan-Luis Rascon-Lope (ESP) 6-1 6-2
Guillermo Gomez-Diaz (ESP)/Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. Alexander Khalanskiy (RUS)/Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-0 6-1
(3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/David Perez Sanz (ESP) d. David Jorda Sanchis (ESP)/Lukas Koncilia (AUT) 6-3 6-4
Nicolas Delgado De Robles (ESP)/Pedro Graber-Anguita (CHI) d. Carlos Garcia-Villanueva (ESP)/Alex Molina (ESP) 6-0 3-6 (10-6)
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP)/Oriol Roca Batalla (ESP) d. Eduard Esteve Lobato (ESP)/Pol Toledo Bague (ESP) 6-7(4) 6-4 (10-8)

Quarterfinals
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Antonio Garcia Sanchez (ESP)/Sergio Magro Moreno (ESP) 6-4 1-6 (12-10)
Alexander Slabinsky (GBR)/Ferran Ventura-Martell (ESP) d. (4)Andres Artunedo Martinavarr (ESP)/Jose Checa-Calvo (ESP) 6-2 6-2
(3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/David Perez Sanz (ESP) d. Guillermo Gomez-Diaz (ESP)/Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) 6-3 6-7(5) (10-3)
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP)/Oriol Roca Batalla (ESP) d. Nicolas Delgado De Robles (ESP)/Pedro Graber-Anguita (CHI) 6-4 6-3

Semifinals
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Alexander Slabinsky (GBR)/Ferran Ventura-Martell (ESP) 6-1 6-2
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP)/Oriol Roca Batalla (ESP) d. (3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/David Perez Sanz (ESP) 7-6(5) 2-6 (10-8)

Finals
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. (2)Ricardo Ojeda Lara (ESP)/Oriol Roca Batalla (ESP) 6-4 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments