2012 Futures Serbia F12

Share This...

Serbia F12
Subotica, Serbia
September 10-16, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Axel Michon (FRA)
2. Marc Rath (AUT)
3. Miljan Zekic (SRB)
4. Jozef Kovalik (SVK)
5. Danilo Petrovic (SRB)
6. Nicolas Reissig (AUT)
7. Tihomir Grozdanov (BUL)
8. Lucas Pouille (FRA)

First Round
(1)Axel Michon (FRA) d. (q)Adrian Partl (SVK) 3-6 6-3 6-0
(WC)Laslo Djere (SRB) d. (q)Juraj Masar (SVK) 1-6 7-5 6-4
(LL)Milan Krnjetin (SRB) d. (SE)Ivan Milivojevic (SRB) 3-6 6-3 6-4
(8)Lucas Pouille (FRA) d. Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 3-6 6-2
(3)Miljan Zekic (SRB) d. Mathias Bourgue (FRA) 5-7 7-6(5) 6-2
(WC)Gergely Madarasz (HUN) d. (q)Gordan Brkic (CRO) 7-6(2) 7-6(3)
(q)Levente Godry (HUN) d. (q)Thomas Giraudeau (FRA) 6-3 6-4
(5)Danilo Petrovic (SRB) d. Sasa Stojisavljevic (SRB) 6-1 7-6(4)
(6)Nicolas Reissig (AUT) d. Ilija Vucic (SRB) 6-1 6-7(4) 7-5
(WC)Pedja Krstin (SRB) d. Denis Bejtulahi (SRB) 6-7(4) 6-1 4-0 ret.
(q)Marko Mijacevic (CRO) d. (WC)Bojan Temunovic (SRB) 6-1 6-0
(4)Jozef Kovalik (SVK) d. Jiri Skoloudik (CZE) 7-6(2) 7-5
(7)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Toby Martin (GBR) 6-4 6-3
Miki Jankovic (SRB) d. (q)Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-1 6-3
Otakar Lucak (CZE) d. (q)Shendrit Deari (MKD) 6-1 6-1
(2)Marc Rath (AUT) d. Viktor Filipenko (HUN) 6-4 6-4

Second Round
(WC)Laslo Djere (SRB) d. (1)Axel Michon (FRA) 6-1 6-7(2) 7-6(5)
(8)Lucas Pouille (FRA) d. (LL)Milan Krnjetin (SRB) 6-4 6-2
(WC)Gergely Madarasz (HUN) d. (3)Miljan Zekic (SRB) 6-2 4-6 6-3
(5)Danilo Petrovic (SRB) d. (q)Levente Godry (HUN) 6-2 6-3
(6)Nicolas Reissig (AUT) d. (WC)Pedja Krstin (SRB) 6-0 6-2
(4)Jozef Kovalik (SVK) d. (q)Marko Mijacevic (CRO) 6-1 6-2
Miki Jankovic (SRB) d. (7)Tihomir Grozdanov (BUL) 7-6(5) 6-7(4) 7-6(5)
(2)Marc Rath (AUT) d. Otakar Lucak (CZE) 7-5 6-3

Quarterfinals
(WC)Laslo Djere (SRB) d. (8)Lucas Pouille (FRA) 6-3 7-5
(5)Danilo Petrovic (SRB) d. (WC)Gergely Madarasz (HUN) 6-1 6-1
(4)Jozef Kovalik (SVK) d. (6)Nicolas Reissig (AUT) 6-2 6-2
(2)Marc Rath (AUT) d. Miki Jankovic (SRB) 6-4 6-1

Semifinals
(WC)Laslo Djere (SRB) d. (5)Danilo Petrovic (SRB) 6-4 6-4
(4)Jozef Kovalik (SVK) d. (2)Marc Rath (AUT) 4-0 ret.

Finals
(4)Jozef Kovalik (SVK) d. (WC)Laslo Djere (SRB) 3-6 6-0 6-3

Doubles

First Round
(1)Tomislav Jotovski (MKD)/Miljan Zekic (SRB) bye
Javier Herrera-Eguiluz (MEX)/Bojan Temunovic (SRB) d. Oleksandr Gorovyts (UKR)/Daniel Kopeinigg (AUT) 6-3 6-4
(4)Jozef Kovalik (SVK)/Otakar Lucak (CZE) bye
Milan Krnjetin (SRB)/Marc Vartabedian (USA) d. Ivan Milivojevic (SRB)/Antun Vidak (CRO) 6-4 7-6(5)
Shendrit Deari (MKD)/Petar Tomic (SRB) d. Pavle Daljev (SRB)/Adrian Fernandez (MEX) 7-6(5) 4-6 (10-5)
(3)Mate Cutura (CRO)/Matej Sabanov (CRO) bye
Teodor Nicolae Marin (ROU)/Marko Mijacevic (CRO) bye
(2)Marc Rath (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) bye

Quarterfinals
(1)Tomislav Jotovski (MKD)/Miljan Zekic (SRB) d. Javier Herrera-Eguiluz (MEX)/Bojan Temunovic (SRB) 6-3 6-7(3) (10-7)
(4)Jozef Kovalik (SVK)/Otakar Lucak (CZE) d. Milan Krnjetin (SRB)/Marc Vartabedian (USA) 6-0 6-0
Shendrit Deari (MKD)/Petar Tomic (SRB) d. (3)Mate Cutura (CRO)/Matej Sabanov (CRO) 4-6 6-3 (10-8)
(2)Marc Rath (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) d. Teodor Nicolae Marin (ROU)/Marko Mijacevic (CRO) 7-6(2) 7-5

Semifinals
(4)Jozef Kovalik (SVK)/Otakar Lucak (CZE) d. (1)Tomislav Jotovski (MKD)/Miljan Zekic (SRB) 6-2 6-3
(2)Marc Rath (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) d. Shendrit Deari (MKD)/Petar Tomic (SRB) 6-2 6-4

Finals
(4)Jozef Kovalik (SVK)/Otakar Lucak (CZE) d. (2)Marc Rath (AUT)/Nicolas Reissig (AUT) 7-6(1) 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments