2012 Futures Romania F9

Share This...

Romania F9
Brasov, Romania
August 27-September 2, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Michal Konecny (CZE)
2. Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI)
3. Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
4. Marc Giner (ESP)
5. Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
6. Victor Crivoi (ROU)
7. Viktor Galovic (ITA)
8. Teodor-Dacian Craciun (ROU)

First Round
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. (1)Michal Konecny (CZE) 6-1 2-6 6-3
(q)David Fleming (CHI) d. (q)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 7-6(2) 6-4
Razvan Sabau (ROU) d. (WC)Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-3 6-0
Claudio Fortuna (ITA) d. (5)Petru-Alexandru Luncanu (ROU) 6-2 6-3
(4)Marc Giner (ESP) d. (WC)Ciprian Alexandru Porumb (ROU) 6-2 5-7 7-6(4)
Denys Mylokostov (UKR) d. Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3 6-0
Robert Coman (ROU) d. (q)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) 1-6 7-6(4) 6-4
(6)(WC)Victor Crivoi (ROU) d. (q)Darius Florin Bragusi (ROU) 6-4 6-1
(8)Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. (WC)Sebastian Kraila (ROU) 6-1 6-0
Giulio Torroni (ITA) d. (SE)Patrick Ciorcila (ROU) 6-4 7-5
(q)Lucas Szewczyk (FRA) d. (q)Andrei Savulescu (ROU) 6-2 6-2
(3)Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Matteo Fago (ITA) 6-2 6-3
Andrei Ciumac (MDA) d. (7)Viktor Galovic (ITA) 7-6(1) 6-3
Maxim Dubarenco (MDA) d. (q)Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 5-7 6-4 6-4
Andrei Mlendea (ROU) d. Vadim Alekseenko (UKR) 6-2 6-1
(2)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. (q)Tudor Cristian Sulea (ROU) 6-1 6-2

Second Round
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. (q)David Fleming (CHI) 6-3 6-2
Razvan Sabau (ROU) d. Claudio Fortuna (ITA) 6-2 6-2
Denys Mylokostov (UKR) d. (4)Marc Giner (ESP) 6-3 1-6 6-1
(6)(WC)Victor Crivoi (ROU) d. Robert Coman (ROU) 6-1 6-4
(8)Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Giulio Torroni (ITA) 6-3 6-2
(3)Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. (q)Lucas Szewczyk (FRA) 6-0 6-2
Maxim Dubarenco (MDA) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-2 6-4
(2)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Andrei Mlendea (ROU) 7-5 3-6 6-3

Quarterfinals
Razvan Sabau (ROU) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 4-6 6-2 6-3
(6)(WC)Victor Crivoi (ROU) d. Denys Mylokostov (UKR) 6-0 6-1
(3)Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. (8)Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-3 4-6 6-3
(2)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Maxim Dubarenco (MDA) 7-5 6-4

Semifinals
(6)(WC)Victor Crivoi (ROU) d. Razvan Sabau (ROU) 6-4 6-3
(2)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. (3)Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 6-4 6-4

Finals
(6)(WC)Victor Crivoi (ROU) d. (2)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 6-4 6-3

Doubles

First Round
(1)Michal Konecny (CZE)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Adrian Belei (ROU)/Aurel Muntean (ROU) 6-0 6-1
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ramkumar Ramanathan (IND) d. Marc Giner (ESP)/Pedro Rico Garcia (ESP) 6-4 6-0
(3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Vadim Alekseenko (UKR)/Denys Mylokostov (UKR) 7-5 3-6 (10-6)
Sebastian Kraila (ROU)/Razvan Sabau (ROU) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)/Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-2 3-6 (17-15)
Alexandru Mihai Maru (ROU)/Bogdan Ursu (ROU) d. Catalin Fifea (ROU)/Andrei Savulescu (ROU) 7-6(8) 2-6 (11-9)
(4)Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Petru-Alexandru Luncanu (ROU) d. Robert Coman (ROU)/Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 7-5 6-3
Matteo Fago (ITA)/David Fleming (CHI) d. Ciprian Alexandru Porumb (ROU)/Tudor Cristian Sulea (ROU) 6-2 7-6(3)
Viktor Galovic (ITA)/Giulio Torroni (ITA) d. (2)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) 7-6(5) 7-6(1)

Quarterfinals
(1)Michal Konecny (CZE)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3 6-4
(3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Sebastian Kraila (ROU)/Razvan Sabau (ROU) 7-6(5) 3-6 (10-3)
(4)Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Petru-Alexandru Luncanu (ROU) d. Alexandru Mihai Maru (ROU)/Bogdan Ursu (ROU) 6-4 6-1
Viktor Galovic (ITA)/Giulio Torroni (ITA) d. Matteo Fago (ITA)/David Fleming (CHI) 6-3 6-3

Semifinals
(1)Michal Konecny (CZE)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. (3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 6-3 6-1
(4)Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Petru-Alexandru Luncanu (ROU) d. Viktor Galovic (ITA)/Giulio Torroni (ITA) 6-3 6-3

Finals
(4)Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Petru-Alexandru Luncanu (ROU) d. (1)Michal Konecny (CZE)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 3-6 6-1 (10-6)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments