2012 Futures Romania F8

Share This...

Romania F8
Medias, Romania
August 20-26, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI)
2. Marc Giner (ESP)
3. Teodor-Dacian Craciun (ROU)
4. Giulio Torroni (ITA)
5. Razvan Sabau (ROU)
6. Maxim Dubarenco (MDA)
7. Andrei Ciumac (MDA)
8. Andrei Mlendea (ROU)

First Round
(1)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. (WC)Nicolas Daniel Olguin (GER) 6-3 6-3
Robert Coman (ROU) d. (q)Patrick Grigoriu (ROU) 6-1 6-3
(q)Marcel-Ioan Miron (ROU) d. David Fleming (CHI) 6-2 6-4
(8)Andrei Mlendea (ROU) d. (WC)Bogdan Ionut Apostol (ROU) 6-0 6-4
(4)Giulio Torroni (ITA) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 6-3 6-7(5) 6-3
(q)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Darius Florin Bragusi (ROU) 7-6(4) 6-2
(q)Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Sergiu Rogoveanu (ROU) 6-2 6-2
(7)Andrei Ciumac (MDA) d. Jiri Skoloudik (CZE) 1-2 ret.
(WC)Patrick Ciorcila (ROU) d. (5)Razvan Sabau (ROU) 6-4 7-6(7)
Andrei Savulescu (ROU) d. (q)Andrei Cociasu (ROU) 1-6 6-3 2-0 ret.
Matteo Fago (ITA) d. (q)Vasile Antonescu (ROU) 4-6 6-4 7-5
(3)Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Claudio Fortuna (ITA) 7-6(3) 6-0
(6)Maxim Dubarenco (MDA) d. (q)Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 6-2 6-4
Denys Mylokostov (UKR) d. (q)Lucas Szewczyk (FRA) 6-3 6-3
Riccardo Maiga (SUI) d. (WC)Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-2 6-0
(2)Marc Giner (ESP) d. Ramkumar Ramanathan (IND) 7-6(3) 7-6(2)

Second Round
(1)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Robert Coman (ROU) 7-5 0-6 6-3
(8)Andrei Mlendea (ROU) d. (q)Marcel-Ioan Miron (ROU) w/o
(4)Giulio Torroni (ITA) d. (q)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) 6-0 3-6 6-3
(7)Andrei Ciumac (MDA) d. (q)Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-3 6-4
(WC)Patrick Ciorcila (ROU) d. Andrei Savulescu (ROU) 7-5 6-4
(3)Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Matteo Fago (ITA) 6-4 6-1
(6)Maxim Dubarenco (MDA) d. Denys Mylokostov (UKR) 6-4 4-4 def.
(2)Marc Giner (ESP) d. Riccardo Maiga (SUI) 6-4 6-3

Quarterfinals
(8)Andrei Mlendea (ROU) d. (1)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 0-6 6-3 6-4
(4)Giulio Torroni (ITA) d. (7)Andrei Ciumac (MDA) 3-6 6-3 6-3
(WC)Patrick Ciorcila (ROU) d. (3)Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-4 7-6(4)
(6)Maxim Dubarenco (MDA) d. (2)Marc Giner (ESP) 6-1 7-6(4)

Semifinals
(8)Andrei Mlendea (ROU) d. (4)Giulio Torroni (ITA) 4-6 6-0 6-3
(6)Maxim Dubarenco (MDA) d. (WC)Patrick Ciorcila (ROU) 6-1 4-1 ret.

Finals
(6)Maxim Dubarenco (MDA) d. (8)Andrei Mlendea (ROU) 6-3 7-5

Doubles

First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)/Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-3 6-4
Darius Florin Bragusi (ROU)/Lucas Szewczyk (FRA) d. Rares Florin Mercean (ROU)/Bogdan Ursu (ROU) 6-3 6-1
(4)Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ramkumar Ramanathan (IND) d. Marc Giner (ESP)/Pedro Rico Garcia (ESP) 7-5 1-6 (11-9)
Vasile Antonescu (ROU)/Matteo Fago (ITA) d. Claudio Fortuna (ITA)/Giulio Torroni (ITA) 6-3 3-6 (11-9)
Bogdan Ionut Apostol (ROU)/Tudor Cristian Sulea (ROU) d. Teodor Nicolae Marin (ROU)/Denys Mylokostov (UKR) 3-6 7-6(2) (11-9)
(3)Robert Coman (ROU)/Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) d. Ioan Farcas (ROU)/Sergiu Rogoveanu (ROU) 6-3 6-7(4) (10-1)
Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Ciprian Alexandru Porumb (ROU) d. Sebastian Kraila (ROU)/Razvan Sabau (ROU) 7-5 7-6(3)
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. David Fleming (CHI)/Nicolas Daniel Olguin (GER) 6-3 6-4

Quarterfinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) d. Darius Florin Bragusi (ROU)/Lucas Szewczyk (FRA) 6-3 3-6 (10-2)
(4)Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ramkumar Ramanathan (IND) d. Vasile Antonescu (ROU)/Matteo Fago (ITA) 6-3 6-3
Bogdan Ionut Apostol (ROU)/Tudor Cristian Sulea (ROU) d. (3)Robert Coman (ROU)/Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 7-5 6-4
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU)/Ciprian Alexandru Porumb (ROU) 6-3 5-7 (10-6)

Semifinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) d. (4)Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ramkumar Ramanathan (IND) 6-2 6-7(4) (14-12)
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU)/Tudor Cristian Sulea (ROU) 7-6(3) 6-3

Finals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Maxim Dubarenco (MDA) d. (2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 7-6(5) 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments