2012 Futures Qualifying USA F32

Share This...

USA F32 Qualifying
November 12-18, 2012

Q-First Round
(1)Andrei Stefan Apostol (ROU) d. Maurice Russo (USA) 6-0 6-0
Carter Lin (USA) d. Keith Gonzalez (USA) 6-0 6-1
Collin Altamirano (USA) d. Kevin Kylar (CAN) 6-0 6-1
Francis Williams (USA) d. Kilian Geiss (GER) 2-6 6-4 7-6(2)
(WC)Maximilian Kolleritsch (GER) d. Aron Ganju (USA) 6-1 6-0
Max Frey (USA) d. Dallana Wijesundera (USA) 6-1 6-1
Saxon Buehning (USA) d. Zhao Yang Wang (CHN) 6-3 6-4
Grayson M. Goldin (USA) d. Federico Sabogal (COL) 6-4 4-6 6-1
(2)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Khalil Naji (MAR) 7-5 6-4
Christopher Grant (USA) d. Joshua Marvin Rosner (USA) 6-0 7-5
Kotaro Isobe (JPN) d. Stephen Kyle Craig (USA) 6-0 6-2
Artemie Amari (USA) d. Luke Hoover (CAN) 6-1 6-0
Rolando Torrellas (VEN) d. Harris Trismen (USA) 6-1 6-4
Trey Yates (USA) d. Blake Anthony (USA) 6-1 6-1
(WC)Artem Baradach (BLR) d. Adrien Malosse (FRA) 6-0 6-0
Stephen Madonia (USA) d. Andres Eloy Machado Garcia (VEN) 6-0 6-1
(3)Djordje Djokovic (SRB) d. Dragos Iarmil Torge (ROU) 6-1 6-0
Naoki Nakagawa (JPN) d. Rohan Jain (IND) 6-0 6-2
Janis Podzus (LAT) d. David Cysneiros (CAN) 6-4 6-2
Mikolaj Borkowski (POL) d. (WC)Basil Khuma (IND) 6-3 3-6 7-6(2)
Alexander Sendegeya (GBR) d. T Shives (USA) 6-0 6-1
Jose Andres Morales Hernandez (VEN) d. Mohd Assri Merzuki (MAS) 6-4 7-5
Pedro Gonzalez (VEN) d. Richard Granger (USA) 6-3 6-2
Daniel Sun (USA) d. (WC)Andrey Tereshchenko (RUS) 6-3 6-3
(4)Clayton Almeida (BRA) d. Vladislav Kirillov (RUS) 6-1 6-2
Nikola Samardzic (USA) d. William Albanese (USA) 6-3 4-6 7-6(4)
Viju George Jr (USA) d. Sebastian Beltrame (USA) 6-2 6-4
Oliver Benneweis Pramming (DEN) d. Drew Halbauer (USA) 6-1 3-0 ret.
Daniil Ginzburg (RUS) d. Hunter Anderer (USA) 6-0 6-2
Jakob Kolb (GBR) d. Sander Brendmoe (NOR) 6-4 3-6 6-4
Daniel Gallivoda (CZE) d. Kevin Gardner (ANT) 6-0 6-3
Jean-Yves Aubone (USA) d. Juan Rocha (ARG) 6-0 6-4
(5)Jon Wiegand (USA) d. Kenan Hadzic (USA) 6-0 6-0
Sam Edwards (USA) d. Nikolay Nikiforov (RUS) 6-4 6-3
Bernardo Repsold De Sanson (BRA) d. Justin Wilson (USA) 6-3 6-1
(WC)Nicholas Alexander Reyes (USA) d. (WC)Guanlong Chen (CHN) 6-3 6-4
Tom Hill (GBR) d. Samuel Beddow (GBR) 6-2 6-0
Andrea Bergomi (ITA) d. Drew Van Orderlain (USA) 6-4 7-5
Benn Marler (USA) d. Benjamin Adrian (USA) 6-2 6-4
Wataru Nakagawa (JPN) d. Alexandru Sturzu (AUS) 6-3 6-3
(6)Jonathan Pearlman (USA) d. Oleg Dmitriev (RUS) 6-2 6-3
Ricky Hendler (USA) d. Ryan Cromwell (USA) 6-2 6-4
Dillon Pottish (USA) d. Tommy Mylnikov (CAN) 4-6 6-2 6-4
Mark Oljaca (USA) d. Daisuke Suzuki (JPN) 6-2 6-3
Oscar Janglin (SWE) d. Sebastian Falla Ramirez (COL) 6-4 7-5
Michael J. Mattelson (USA) d. (WC)Ryan Michael Hamning (USA) 7-5 ret.
Joshua Wardell (USA) d. Peter Kevin Colliard (MEX) 6-1 6-0
Mario Becerra (USA) d. Michael Raymond (USA) 6-0 6-2
Alp Horoz (TUR) d. Michael Joseph Basile (USA) 6-0 6-1
Konstantin Lazarov (USA) d. Ninan Kumar (USA) 6-2 6-2
(7)Pirmin Haenle (GER) d. Elliot Carnello (SWE) 6-1 6-0
Ravi Patel (GBR) d. Brandon Donaldson (USA) 7-6(5) 6-2
Ryan Miller (USA) d. Luis Osio (USA) 6-2 6-1
(WC)Ognjen Samardzic (USA) d. Hayes Brewer (USA) 7-6(7) 6-1
Zachary Bessette (USA) d. Raphael Werner (SUI) 6-0 6-1
Zach Lidster (CAN) d. Masataka Suda (JPN) 2-6 6-4 6-4
(8)Borut Puc (CRO) d. Joshua Chetty (RSA) 6-0 6-0
Alexandru Gozun (USA) d. Junior Alexander Ore (USA) 7-5 6-7(9) 7-6(2)
Ignacio Huertas Barrantes (ESP) d. Alejandro Perez (USA) 2-6 6-4 6-0
Thomas Pura (USA) d. Dominic Demeterfi (USA) 6-0 6-0
Elliot Keyser (AUS) d. (WC)Peter Czajka (USA) 6-2 6-3
Yifan Dang (CHN) d. Massimiliano Fornaciari (ITA) 6-0 6-4
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Matthew Tansil (USA) 6-0 6-0
Sebastian Acuna (USA) d. (WC)Lamar Remy (USA) 7-6(3) 6-1

Q-Second Round
(1)Andrei Stefan Apostol (ROU) d. Carter Lin (USA) 6-3 6-2
Collin Altamirano (USA) d. Francis Williams (USA) 6-0 6-0
(WC)Maximilian Kolleritsch (GER) d. Max Frey (USA) 6-4 7-5
Grayson M. Goldin (USA) d. Saxon Buehning (USA) 6-3 6-2
(2)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Christopher Grant (USA) 6-2 6-4
Artemie Amari (USA) d. Kotaro Isobe (JPN) 6-4 6-7(4) 6-3
Trey Yates (USA) d. Rolando Torrellas (VEN) 6-4 6-2
(WC)Artem Baradach (BLR) d. Stephen Madonia (USA) 3-6 6-0 6-4
Naoki Nakagawa (JPN) d. (3)Djordje Djokovic (SRB) 6-2 7-6(4)
Mikolaj Borkowski (POL) d. Janis Podzus (LAT) 3-6 6-4 6-0
Alexander Sendegeya (GBR) d. Jose Andres Morales Hernandez (VEN) 6-1 6-4
Pedro Gonzalez (VEN) d. Daniel Sun (USA) 6-3 6-2
(4)Clayton Almeida (BRA) d. Nikola Samardzic (USA) 6-3 6-1
Oliver Benneweis Pramming (DEN) d. Viju George Jr (USA) 6-3 6-4
Daniil Ginzburg (RUS) d. Jakob Kolb (GBR) 6-2 6-3
Jean-Yves Aubone (USA) d. Daniel Gallivoda (CZE) 6-0 6-3
(5)Jon Wiegand (USA) d. Sam Edwards (USA) 6-2 6-3
Bernardo Repsold De Sanson (BRA) d. (WC)Nicholas Alexander Reyes (USA) 5-7 7-6(2) 6-2
Tom Hill (GBR) d. Andrea Bergomi (ITA) 6-2 6-4
Benn Marler (USA) d. Wataru Nakagawa (JPN) 6-4 3-6 6-0
(6)Jonathan Pearlman (USA) d. Ricky Hendler (USA) 6-0 6-1
Mark Oljaca (USA) d. Dillon Pottish (USA) 6-3 1-6 6-3
Michael J. Mattelson (USA) d. Oscar Janglin (SWE) 3-6 6-1 6-1
Mario Becerra (USA) d. Joshua Wardell (USA) 7-6(5) 1-6 6-2
Alp Horoz (TUR) d. Konstantin Lazarov (USA) 6-2 7-5
(7)Pirmin Haenle (GER) d. Ravi Patel (GBR) 6-0 6-3
(WC)Ognjen Samardzic (USA) d. Ryan Miller (USA) 7-5 4-6 6-1
Zachary Bessette (USA) d. Zach Lidster (CAN) 6-4 6-1
(8)Borut Puc (CRO) d. Alexandru Gozun (USA) 6-2 6-2
Thomas Pura (USA) d. Ignacio Huertas Barrantes (ESP) 6-2 6-1
Yifan Dang (CHN) d. Elliot Keyser (AUS) 6-2 6-4
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Sebastian Acuna (USA) 6-2 6-3

Q-Third Round
Collin Altamirano (USA) d. (1)Andrei Stefan Apostol (ROU) 6-3 6-3
Grayson M. Goldin (USA) d. (WC)Maximilian Kolleritsch (GER) 6-3 6-2
(2)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Artemie Amari (USA) 6-2 6-3
(WC)Artem Baradach (BLR) d. Trey Yates (USA) 3-6 6-3 6-4
Naoki Nakagawa (JPN) d. Mikolaj Borkowski (POL) 3-6 6-2 6-4
Alexander Sendegeya (GBR) d. Pedro Gonzalez (VEN) 6-1 1-0 ret.
Oliver Benneweis Pramming (DEN) d. (4)Clayton Almeida (BRA) 7-6(3) 6-2
Jean-Yves Aubone (USA) d. Daniil Ginzburg (RUS) 3-6 6-2 6-2
(5)Jon Wiegand (USA) d. Bernardo Repsold De Sanson (BRA) 3-6 6-1 7-5
Tom Hill (GBR) d. Benn Marler (USA) 6-2 7-5
(6)Jonathan Pearlman (USA) d. Mark Oljaca (USA) 6-3 6-3
Mario Becerra (USA) d. Michael J. Mattelson (USA) 6-4 6-0
(7)Pirmin Haenle (GER) d. Alp Horoz (TUR) 6-2 2-6 6-3
(WC)Ognjen Samardzic (USA) d. Zachary Bessette (USA) 6-2 6-4
(8)Borut Puc (CRO) d. Thomas Pura (USA) 7-6(1) 7-6(4)
Yifan Dang (CHN) d. (WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) w/o

Qualifying Round
Collin Altamirano (USA) d. Grayson M. Goldin (USA) 6-4 6-0
(WC)Artem Baradach (BLR) d. (2)Sahr Timothy Kpulun (SLE) 2-6 6-3 7-5
Naoki Nakagawa (JPN) d. Alexander Sendegeya (GBR) 7-5 6-0
Jean-Yves Aubone (USA) d. Oliver Benneweis Pramming (DEN) 6-3 6-4
(5)Jon Wiegand (USA) d. Tom Hill (GBR) 6-3 6-0
(6)Jonathan Pearlman (USA) d. Mario Becerra (USA) 6-2 6-2
(7)Pirmin Haenle (GER) d. (WC)Ognjen Samardzic (USA) 6-1 6-0
(8)Borut Puc (CRO) d. Yifan Dang (CHN) 6-2 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments