2012 Futures Qualifying USA F26

Share This...

USA F26 Qualifying
September 24-30, 2012

Q-First Round
(1)Alexander Sarkissian (USA) bye
Ryan Wan Tat Cheung (HKG) d. Keith Gonzalez (USA) 6-0 6-0
Michael Laser (USA) d. Michael Hui (USA) 6-2 1-6 6-1
Konstantin Lazarov (USA) d. Hufu Wang (CHN) 7-5 5-7 6-2
Joshua Levinson (USA) d. Brian Iklaban (USA) 6-0 6-1
Jesus Alberto Reyes (MEX) d. Brennan Faith (USA) 6-4 6-1
Prakash Amritraj (IND) d. Eddie Neese (USA) 6-1 6-1
Masayoshi Ono (JPN) d. Zachary Northey (USA) 6-4 3-6 6-3
(2)Mitchell Krueger (USA) bye
Dillon Pottish (USA) d. Kakha Maisuradze (GEO) 6-1 7-5
Alexander Gryaznov (USA) d. Dylan Alec Foo-Kune (MRI) 6-2 6-3
Shoki Hachiya (JPN) d. Teague Hamilton (USA) 6-2 7-5
Mohamed Abid (TUN) d. David Doehring (USA) 6-2 6-2
Runhao Hua (CHN) d. Dion Earl (USA) 6-0 6-0
Junior Alexander Ore (USA) d. Cordell Ezerins (USA) 6-1 6-0
(13)Sahak Bazrganian (USA) d. Boris Kharkov (RUS) 6-2 6-2
(3)Alexios Halebian (USA) bye
Nikolas Ramadan (USA) d. Jonathan Vazquez (USA) 6-0 6-0
Warren Hardie (USA) d. William Herbert (USA) 6-0 6-2
Erik Elliott (USA) d. Zeke Hindle (USA) 7-6(5) 6-1
Sam Holt (GBR) d. Nithin Pillai (IND) 6-2 6-3
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. Nicolas Le Gros (FRA) 6-2 6-3
Denny Fafek (USA) d. Zhao Yang Wang (CHN) 6-4 6-0
(12)Felipe Rojas (COL) d. Callum Kempe (GBR) 6-1 6-1
(4)Nicholas John Andrews (USA) bye
Parker Kelley (USA) d. Artiom Dimitriev (BUL) 6-3 6-1
Dimitar Pamukchian (BUL) d. Hosep Orojian (USA) 4-6 7-5 6-1
Ren Nakamura (JPN) d. Rogan Egerton (GBR) 6-2 5-7 6-1
Aaron Yovan (USA) d. Erik Grotemeyer (USA) 6-1 6-3
Elliot Keyser (AUS) d. T. S. Walker (USA) 6-0 6-0
George Goldhoff (USA) d. Jacob Johnson (USA) 7-5 6-3
(15)Mico Santiago (USA) d. Gui Gomes (USA) 6-0 6-1
(5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) bye
Harrison Keyser (AUS) d. Ibrahim Karmadzha (BUL) 6-2 6-1
Markos Kalovelonis (GRE) d. Matthew Crabb (USA) 6-0 6-0
Sam Gould (NZL) d. Dro Dermegerdichian (USA) 6-0 6-0
Christopher Grant (USA) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 6-3 6-2
Benjamin Recknagel (GER) d. Andranik Khachatryan (USA) 6-0 6-3
Oscar Fabian Matthews (USA) d. Jeremy Orme (USA) 6-1 6-1
(10)Thomas Shubert (USA) bye
(6)Sahr Timothy Kpulun (SLE) bye
Miles Seemann (USA) d. Ryan Sevil (AUS) 6-0 1-0 ret.
Clay Thompson (USA) d. Stephen Stege (USA) 6-3 2-0 ret.
Collin Altamirano (USA) d. Gregory Anderson (USA) 6-1 6-2
Artem Baradach (BLR) d. Nicholas Alexander Reyes (USA) 6-4 6-2
Alexander Brigham (USA) d. Thorsten Bertsch (GER) 6-0 6-0
Ryoto Tachi (JPN) d. Eric Alm (USA) 6-0 6-1
(9)Dennis Mkrtchian (USA) bye
(7)Charles Boyce (USA) bye
Todd Volmari (AUS) d. Jc Aragone (USA) 6-0 2-6 6-3
Axel Bouilllin (USA) d. Jack Barber (USA) 6-2 6-0
Jeremy Hunter Nicholas (USA) d. James Boyd (USA) 6-3 4-6 6-4
Jake De Vries (USA) d. Orr Stern (ISR) 6-0 6-0
Xavier Smith (USA) d. Brendan Aguilar (USA) 6-1 6-2
Leo Rosenberg (USA) d. Alan Chang (USA) 6-0 6-2
(11)Jannis Kahlke (GER) d. Verdine Browne (USA) 6-1 6-1
(8)Connor Farren (USA) bye
Marvin Tawasi (GER) d. Matt Alexander (NZL) 6-3 6-1
Joshua Banks (AUS) d. Bradley Royes (USA) 6-2 6-3
Daniel Simko (AUS) d. Justin Seller (AUS) 7-5 6-1
Brett Van Linge (USA) d. Ziad Sultan (KUW) 6-1 6-3
Spencer Papa (USA) d. Jesse Schneider (CAN) 6-0 6-2
Frederik Gelbrich (GER) d. Rickey Baylon (USA) 6-3 6-3
Kyle-Joshua Dandan (PHI) d. (14)Calum Puttergill (AUS) 6-2 6-2

Q-Second Round
Ryan Wan Tat Cheung (HKG) d. (1)Alexander Sarkissian (USA) w/o
Michael Laser (USA) d. Konstantin Lazarov (USA) 5-7 7-5 7-6(7)
Jesus Alberto Reyes (MEX) d. Joshua Levinson (USA) 6-7(1) 6-2 6-3
Prakash Amritraj (IND) d. Masayoshi Ono (JPN) 6-3 5-7 6-1
(2)Mitchell Krueger (USA) d. Dillon Pottish (USA) 6-1 6-4
Shoki Hachiya (JPN) d. Alexander Gryaznov (USA) 6-2 6-2
Mohamed Abid (TUN) d. Runhao Hua (CHN) 6-0 6-2
Junior Alexander Ore (USA) d. (13)Sahak Bazrganian (USA) 7-5 2-0 ret.
(3)Alexios Halebian (USA) d. Nikolas Ramadan (USA) 6-1 6-2
Warren Hardie (USA) d. Erik Elliott (USA) 4-3 ret.
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. Sam Holt (GBR) 6-1 6-0
(12)Felipe Rojas (COL) d. Denny Fafek (USA) 6-4 6-2
(4)Nicholas John Andrews (USA) d. Parker Kelley (USA) 6-2 6-1
Dimitar Pamukchian (BUL) d. Ren Nakamura (JPN) 6-2 6-7(4) 6-4
Aaron Yovan (USA) d. Elliot Keyser (AUS) 6-3 7-5
George Goldhoff (USA) d. (15)Mico Santiago (USA) 5-7 6-3 6-1
(5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) d. Harrison Keyser (AUS) 6-2 3-0 ret.
Sam Gould (NZL) d. Markos Kalovelonis (GRE) 6-4 7-6(4)
Christopher Grant (USA) d. Benjamin Recknagel (GER) 6-3 3-6 6-4
(10)Thomas Shubert (USA) d. Oscar Fabian Matthews (USA) 6-4 6-2
(6)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Miles Seemann (USA) 6-1 6-4
Clay Thompson (USA) d. Collin Altamirano (USA) 6-2 2-6 6-4
Artem Baradach (BLR) d. Alexander Brigham (USA) 4-6 6-2 6-3
(9)Dennis Mkrtchian (USA) d. Ryoto Tachi (JPN) 6-1 6-2
(7)Charles Boyce (USA) d. Todd Volmari (AUS) 6-0 6-3
Axel Bouilllin (USA) d. Jeremy Hunter Nicholas (USA) 7-6(3) 4-6 6-3
Xavier Smith (USA) d. Jake De Vries (USA) 7-5 6-1
Leo Rosenberg (USA) d. (11)Jannis Kahlke (GER) 6-4 7-5
(8)Connor Farren (USA) d. Marvin Tawasi (GER) 6-2 6-4
Joshua Banks (AUS) d. Daniel Simko (AUS) 6-3 6-3
Spencer Papa (USA) d. Brett Van Linge (USA) 6-3 6-2
Kyle-Joshua Dandan (PHI) d. Frederik Gelbrich (GER) 6-1 6-7(4) 7-5

Q-Third Round
Michael Laser (USA) d. Ryan Wan Tat Cheung (HKG) 6-2 6-4
Prakash Amritraj (IND) d. Jesus Alberto Reyes (MEX) 6-1 6-0
(2)Mitchell Krueger (USA) d. Shoki Hachiya (JPN) 7-5 6-1
Junior Alexander Ore (USA) d. Mohamed Abid (TUN) 7-5 6-4
(3)Alexios Halebian (USA) d. Warren Hardie (USA) 6-3 6-2
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. (12)Felipe Rojas (COL) 6-1 6-4
Dimitar Pamukchian (BUL) d. (4)Nicholas John Andrews (USA) 7-5 6-0
Aaron Yovan (USA) d. George Goldhoff (USA) 1-6 6-1 6-2
(5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) d. Sam Gould (NZL) 6-4 7-6(6)
(10)Thomas Shubert (USA) d. Christopher Grant (USA) 7-5 6-2
(6)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Clay Thompson (USA) 1-6 6-1 6-2
(9)Dennis Mkrtchian (USA) d. Artem Baradach (BLR) 7-5 6-3
(7)Charles Boyce (USA) d. Axel Bouilllin (USA) 6-1 6-1
Xavier Smith (USA) d. Leo Rosenberg (USA) 6-2 6-2
(8)Connor Farren (USA) d. Joshua Banks (AUS) 6-2 6-1
Spencer Papa (USA) d. Kyle-Joshua Dandan (PHI) 6-2 6-7(4) 7-5

Qualifying Round
Prakash Amritraj (IND) d. Michael Laser (USA) 6-1 6-0
(2)Mitchell Krueger (USA) d. Junior Alexander Ore (USA) 7-6(8) 6-2
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. (3)Alexios Halebian (USA) 6-4 1-6 6-1
Aaron Yovan (USA) d. Dimitar Pamukchian (BUL) 7-5 6-3
(10)Thomas Shubert (USA) d. (5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) 3-6 6-2 6-4
(6)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. (9)Dennis Mkrtchian (USA) 6-1 6-7(6) 6-3
Xavier Smith (USA) d. (7)Charles Boyce (USA) 3-6 6-1 6-1
(8)Connor Farren (USA) d. Spencer Papa (USA) 6-3 1-6 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments