2012 Futures Qualifying USA F25

Share This...

USA F25 Qualifying
September 17-23, 2012

Q-First Round
(1)Dennis Novikov (USA) d. Brendan Reed Mcclain (USA) 6-3 6-1
Nikolas Ramadan (USA) d. (WC) (f14) 6-0 6-0
Hayato Matsuda (JPN) d. Zeke Hindle (USA) 6-2 7-5
Xavier Smith (USA) d. Marton Bots (HUN) 5-7 6-3 6-2
Konstantin Lazarov (USA) d. (WC)Jacob Jung (USA) 6-1 6-4
Nico-Benedict Sigloch (GER) d. Mohamed Abid (TUN) w/o
Harrison Keyser (AUS) d. Ryan Wan Tat Cheung (HKG) 6-1 6-1
(14)Marcos Giron (USA) d. Kyle Tucker (USA) 6-0 6-0
(2)Costin Paval (ROU) d. Ciro Riccardi (USA) 6-1 6-2
Felix Van Kann (GER) d. Brian Iklaban (USA) 6-0 6-0
Sam Gould (NZL) d. Max A. Manthou (USA) 2-6 6-1 ret.
Brendan Aguilar (USA) d. Jeffrey Hawke (USA) 6-3 6-4
Stephen Stege (USA) d. Hao Zhang (CHN) 6-2 7-5
Hosep Orojian (USA) d. Keith Gonzalez (USA) 6-1 6-4
Michael Hui (USA) d. Ibrahim Karmadzha (BUL) 6-2 6-4
(10)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. (WC)Erik Elliott (USA) 6-3 7-6(2)
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. (3)Dane Webb (USA) 6-4 6-4
Jc Aragone (USA) d. Douglas Pierson Hoshaw (USA) 6-2 6-3
Slim Hamza (TUN) d. Dimitar Pamukchian (BUL) 6-4 6-2
Ziad Sultan (KUW) d. (WC)Brandon Yeoh (USA) 6-2 6-2
Masayoshi Ono (JPN) d. (WC)Parker Kelley (USA) 7-5 6-2
Rafael Davidian (GER) d. Nicholas Bjerke (NOR) 6-3 6-0
T. S. Walker (USA) d. Nithin Pillai (IND) 6-4 6-2
Leo Rosenberg (USA) d. (13)Thomas Shubert (USA) 6-7(6) 7-6(4) 7-6(4)
Denny Fafek (USA) d. (4)Harrison Adams (USA) 4-3 ret.
Artem Baradach (BLR) d. Nicholas Borchenko (USA) 6-3 6-0
Adrian Ortiz (MEX) d. (WC)Justin Agbayani (USA) 6-2 6-7(5) 6-3
Benjamin Recknagel (GER) d. Igor Pissarenko (KAZ) 6-2 6-1
Derek Siddiqui (USA) d. (WC)Errol Smith (USA) 7-5 6-4
Marvin Tawasi (GER) d. Callum Kempe (GBR) 6-1 6-2
Othar Kordsachia (GER) d. Jayson Amos (USA) 7-6(6) 6-3
(12)Dennis Mkrtchian (USA) d. Michael Grant (USA) 7-5 5-7 6-1
(5)Alexios Halebian (USA) d. Elliot Keyser (AUS) 6-3 6-2
Mico Santiago (USA) d. David Doehring (USA) 6-0 6-1
Christopher Grant (USA) d. Richard Sipala (USA) 6-1 6-1
Robbie C. Bellamy (USA) d. Eddie Neese (USA) 4-6 6-3 7-6(4)
Emmett A. Egger (USA) d. Max De Vroome (NED) 6-3 6-2
Kyle-Joshua Dandan (PHI) d. (WC)Oscar Fabian Matthews (USA) 6-3 7-6(5)
(WC)Nicolas Le Gros (FRA) d. Jesus Alberto Reyes (MEX) 6-2 6-2
Junior Alexander Ore (USA) d. (11)Charles Boyce (USA) 6-4 6-1
(6)Axel Alvarez Llamas (ESP) d. Henry Craig (USA) 6-3 6-3
Ren Nakamura (JPN) d. Jeremy Orme (USA) 6-2 6-0
Nick Papac (USA) d. Cristobal Rivera (USA) 6-1 6-0
Reo Asami (JPN) d. Eric Alm (USA) 6-1 6-2
Devin Lane (USA) d. Todd Volmari (AUS) 6-3 7-5
Calum Puttergill (AUS) d. Cordell Ezerins (USA) 6-3 6-1
Tyler Pham (USA) d. Kevin Rubink (USA) 6-0 6-0
Clay Thompson (USA) d. (9)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) 7-6(3) 7-5
(7)Shane Vinsant (USA) d. Sam Holt (GBR) 6-0 6-0
Dillon Pottish (USA) d. Nikita Matveyko (RUS) 3-6 6-4 6-3
Hufu Wang (CHN) d. Kakha Maisuradze (GEO) 6-1 7-6(3)
Markos Kalovelonis (GRE) d. (WC) (f14) 6-4 6-4
Runhao Hua (CHN) d. Bradley Royes (USA) 6-2 6-3
Sahak Bazrganian (USA) d. Thorsten Bertsch (GER) 3-6 6-0 6-3
Andre W Feliz (USA) d. (WC)Shuhei Shibahara (USA) 6-3 6-0
(16)Felipe Rojas (COL) d. Dro Dermegerdichian (USA) 6-1 6-1
(8)Ryan Thacher (USA) d. Daniel Simko (AUS) 6-2 6-0
Ryoto Tachi (JPN) d. Dimitry Mamedov (UKR) 6-4 7-6(4)
Andranik Khachatryan (USA) d. Justin Wilson (USA) 5-7 6-1 6-3
Igor Sobolta (UKR) d. Mackenzie Mcdonald (USA) 6-4 0-6 6-4
Rogan Egerton (GBR) d. Jesse Schneider (CAN) 6-0 6-1
Matt Alexander (NZL) d. Zachary Northey (USA) 6-2 4-6 6-4
Nicholas Kamisar (USA) d. Shoki Hachiya (JPN) 4-6 6-3 7-5
(15)Jannis Kahlke (GER) d. Tyler Inglis (AUS) 6-4 6-1

Q-Second Round
(1)Dennis Novikov (USA) d. Nikolas Ramadan (USA) 6-1 6-2
Xavier Smith (USA) d. Hayato Matsuda (JPN) 6-2 6-1
Konstantin Lazarov (USA) d. Nico-Benedict Sigloch (GER) 6-4 6-3
(14)Marcos Giron (USA) d. Harrison Keyser (AUS) 3-0 ret.
(2)Costin Paval (ROU) d. Felix Van Kann (GER) 6-3 6-1
Sam Gould (NZL) d. Brendan Aguilar (USA) 2-6 6-2 6-2
Stephen Stege (USA) d. Hosep Orojian (USA) 6-4 6-2
(10)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Michael Hui (USA) 6-2 6-3
Jc Aragone (USA) d. Mbonisi Ndimande (ZIM) 6-3 6-4
Slim Hamza (TUN) d. Ziad Sultan (KUW) 6-1 6-2
Rafael Davidian (GER) d. Masayoshi Ono (JPN) 6-4 6-3
Leo Rosenberg (USA) d. T. S. Walker (USA) 6-0 6-2
Denny Fafek (USA) d. Artem Baradach (BLR) 6-3 6-4
Benjamin Recknagel (GER) d. Adrian Ortiz (MEX) 6-2 6-0
Derek Siddiqui (USA) d. Marvin Tawasi (GER) 1-6 6-4 1-0
(12)Dennis Mkrtchian (USA) d. Othar Kordsachia (GER) 6-1 6-1
(5)Alexios Halebian (USA) d. Mico Santiago (USA) 7-6(2) 7-6(5)
Robbie C. Bellamy (USA) d. Christopher Grant (USA) 6-2 6-2
Emmett A. Egger (USA) d. Kyle-Joshua Dandan (PHI) 7-5 6-3
Junior Alexander Ore (USA) d. (WC)Nicolas Le Gros (FRA) 6-2 6-3
(6)Axel Alvarez Llamas (ESP) d. Ren Nakamura (JPN) 6-0 6-1
Nick Papac (USA) d. Reo Asami (JPN) 6-1 6-2
Devin Lane (USA) d. Calum Puttergill (AUS) 6-4 6-0
Clay Thompson (USA) d. Tyler Pham (USA) 6-1 6-4
(7)Shane Vinsant (USA) d. Dillon Pottish (USA) 6-4 6-3
Markos Kalovelonis (GRE) d. Hufu Wang (CHN) 2-6 6-4 6-4
Runhao Hua (CHN) d. Sahak Bazrganian (USA) 6-3 6-3
Andre W Feliz (USA) d. (16)Felipe Rojas (COL) 6-2 6-3
(8)Ryan Thacher (USA) d. Ryoto Tachi (JPN) 6-1 6-4
Igor Sobolta (UKR) d. Andranik Khachatryan (USA) 6-2 6-4
Rogan Egerton (GBR) d. Matt Alexander (NZL) 6-2 6-1
(15)Jannis Kahlke (GER) d. Nicholas Kamisar (USA) 6-4 4-6 7-6(1)

Q-Third Round
Xavier Smith (USA) d. (1)Dennis Novikov (USA) 7-5 7-6(5)
(14)Marcos Giron (USA) d. Konstantin Lazarov (USA) 6-1 6-3
Sam Gould (NZL) d. (2)Costin Paval (ROU) 6-3 6-2
(10)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Stephen Stege (USA) 6-3 6-2
Slim Hamza (TUN) d. Jc Aragone (USA) 6-3 6-4
Leo Rosenberg (USA) d. Rafael Davidian (GER) 6-4 6-4
Denny Fafek (USA) d. Benjamin Recknagel (GER) 6-2 6-3
(12)Dennis Mkrtchian (USA) d. Derek Siddiqui (USA) 6-3 6-2
(5)Alexios Halebian (USA) d. Robbie C. Bellamy (USA) 4-6 6-2 6-1
Junior Alexander Ore (USA) d. Emmett A. Egger (USA) 5-7 6-3 6-2
(6)Axel Alvarez Llamas (ESP) d. Nick Papac (USA) 6-3 3-6 6-1
Clay Thompson (USA) d. Devin Lane (USA) 6-3 6-3
(7)Shane Vinsant (USA) d. Markos Kalovelonis (GRE) 6-4 6-4
Andre W Feliz (USA) d. Runhao Hua (CHN) 6-4 7-5
(8)Ryan Thacher (USA) d. Igor Sobolta (UKR) 6-2 3-6 7-6(6)
(15)Jannis Kahlke (GER) d. Rogan Egerton (GBR) 6-2 6-2

Qualifying Round
(14)Marcos Giron (USA) d. Xavier Smith (USA) 6-2 7-5
(10)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Sam Gould (NZL) 6-3 6-3
Leo Rosenberg (USA) d. Slim Hamza (TUN) 5-7 6-4 6-4
(12)Dennis Mkrtchian (USA) d. Denny Fafek (USA) 1-6 6-4 6-3
(5)Alexios Halebian (USA) d. Junior Alexander Ore (USA) 7-6(4) 7-6(4)
(6)Axel Alvarez Llamas (ESP) d. Clay Thompson (USA) 6-3 6-2
(7)Shane Vinsant (USA) d. Andre W Feliz (USA) 6-3 6-2
(8)Ryan Thacher (USA) d. (15)Jannis Kahlke (GER) 6-3 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments