2012 Futures Qualifying USA F24

Share This...

USA F24 Qualifying
September 10-16, 2012

Q-First Round
(1)Ryan Thacher (USA) bye
David Doehring (USA) d. Brian Iklaban (USA) 6-0 6-0
Henry Craig (USA) d. Ryan Wan Tat Cheung (HKG) 6-3 6-7(5) 6-2
Konstantin Lazarov (USA) d. Jordan Brown (USA) 6-2 6-7(4) 7-5
Nicholas Alexander Reyes (USA) d. Nathan Ponwith (USA) 6-3 6-1
Sebastian Bustamante (ECU) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 6-0 6-3
Andrew Carlisle (USA) d. Callum Kempe (GBR) 7-5 6-1
(10)Connor Farren (USA) d. Yevgeny Pereverzin (USA) 6-1 6-2
(2)Karim Hossam (EGY) d. Spencer L. Simon (USA) 6-2 6-2
Jc Aragone (USA) d. Mcclaine Roy (USA) 7-5 6-0
Bradley Royes (USA) d. Hayato Matsuda (JPN) 6-2 4-6 7-6(5)
Errol Smith (USA) d. Evan Meltzer (USA) 7-5 7-5
Kyle-Joshua Dandan (PHI) d. Rogan Egerton (GBR) 6-4 6-4
Junior Alexander Ore (USA) d. (f14) 6-0 6-1
Warren Hardie (USA) d. Ciro Riccardi (USA) 6-0 6-4
(13)Thomas Shubert (USA) d. Ren Nakamura (JPN) 6-1 6-4
(3)Daniel Nguyen (USA) d. Sam Holt (GBR) 6-2 6-0
Andranik Khachatryan (USA) d. Richard Sipala (USA) 6-0 6-3
Zeke Hindle (USA) d. Logan Raskin (USA) 6-1 6-1
Garrett Taylor (USA) d. Dro Dermegerdichian (USA) 6-0 6-0
Mico Santiago (USA) d. Juan Flores (COL) 6-2 6-4
Robert Kjellberg (SWE) d. Jesse Schneider (CAN) 6-1 6-2
Brendan Aguilar (USA) d. Raymond John Worley (USA) 6-2 6-3
(11)Yannick Hanfmann (GER) d. Nikolas Ramadan (USA) 6-1 6-0
(4)Nicholas John Andrews (USA) d. Jacob Johnson (USA) 6-2 6-2
Dillon Pottish (USA) d. Eddie Neese (USA) 6-0 6-4
Romain Kalaydjian (FRA) d. Jamin Ball (USA) 4-6 6-3 6-4
Marton Bots (HUN) d. Jakob Karnopp (USA) 6-1 6-2
Clarke Spinosa (USA) d. Zhao Yang Wang (CHN) 6-1 6-1
Masayoshi Ono (JPN) d. Nicholas Ballou (USA) 6-2 6-4
Hosep Orojian (USA) d. Igor Pissarenko (KAZ) 7-6(1) 7-5
Javier Pulgar-Garcia (ESP) d. (12)Dennis Mkrtchian (USA) 7-6(4) 6-3
(5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) d. Cristobal Rivera (USA) 3-6 6-4 6-1
Reo Asami (JPN) d. Neel Kotrappa (USA) 6-2 7-5
Clay Thompson (USA) d. Johnny Wang (USA) 7-5 6-1
Hufu Wang (CHN) d. Jeremy Orme (USA) 6-0 6-1
Jeremy Hunter Nicholas (USA) d. James Boyd (USA) 6-1 ret.
Artem Baradach (BLR) d. Harrison Keyser (AUS) 7-5 6-1
Emmett A. Egger (USA) d. Jacob Jung (USA) 6-3 6-2
(14)Marcos Giron (USA) d. Deiton Baughman (USA) 6-3 6-4
Stephen Stege (USA) d. (6)Sahak Bazrganian (USA) 3-6 7-6(5) 6-1
Jeffrey Hawke (USA) d. Tyler Pham (USA) 4-6 6-3 6-0
Andrew Raphaelson (USA) d. Ibrahim Karmadzha (BUL) 6-4 6-3
Adrian Ortiz (MEX) d. Victor Pugliese (FRA) 6-2 3-0 ret.
Todd Volmari (AUS) d. Douglas Pierson Hoshaw (USA) 3-6 6-2 7-5
Thorsten Bertsch (GER) d. Thibault Visy (FRA) 2-6 6-2 6-4
Thomas Pura (USA) d. Andre W Feliz (USA) 6-2 6-3
(9)Andre Dome (USA) d. (f14) 6-2 6-2
(7)Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. Denny Fafek (USA) 6-3 3-0 ret.
Max A. Manthou (USA) d. (f14) 6-0 6-0
Dimitar Pamukchian (BUL) d. T. S. Walker (USA) 6-1 6-0
Nikita Matveyko (RUS) d. (f14) 6-4 7-6(5)
Derek Siddiqui (USA) d. Jason Simon (USA) w/o
Marvin Tawasi (GER) d. Othar Kordsachia (GER) 6-3 6-0
Mohamed Abid (TUN) d. Rickey Baylon (USA) 6-4 6-2
(15)Raymond Sarmiento (USA) d. Brendan Reed Mcclain (USA) 6-4 2-6 6-2
Collin Altamirano (USA) d. (8)Charles Boyce (USA) 6-2 6-2
John Lamble (USA) d. Shoki Hachiya (JPN) 7-6(5) 6-0
Xavier Smith (USA) d. Michael Hui (USA) 6-3 6-0
Michael Grant (USA) d. Matt Alexander (NZL) 6-0 7-5
Nicholas Hoyle (USA) d. Nithin Pillai (IND) 6-0 6-0
Nicholas Bjerke (NOR) d. Felix Van Kann (GER) 6-1 3-6 6-1
Frederik Gelbrich (GER) d. Bryan Mehall (USA) 6-2 6-2
(16)Zhizhen Zhang (CHN) d. Eric Alm (USA) 6-1 6-0

Q-Second Round
(1)Ryan Thacher (USA) d. David Doehring (USA) 6-3 6-1
Henry Craig (USA) d. Konstantin Lazarov (USA) 6-4 7-6(4)
Sebastian Bustamante (ECU) d. Nicholas Alexander Reyes (USA) 6-4 6-1
(10)Connor Farren (USA) d. Andrew Carlisle (USA) 6-0 6-3
(2)Karim Hossam (EGY) d. Jc Aragone (USA) 6-4 6-3
Bradley Royes (USA) d. Errol Smith (USA) 6-2 6-4
Kyle-Joshua Dandan (PHI) d. Junior Alexander Ore (USA) 7-6(5) 7-6(4)
(13)Thomas Shubert (USA) d. Warren Hardie (USA) 7-5 6-3
(3)Daniel Nguyen (USA) d. Andranik Khachatryan (USA) 6-2 6-4
Zeke Hindle (USA) d. Garrett Taylor (USA) 6-2 6-1
Mico Santiago (USA) d. Robert Kjellberg (SWE) 6-4 6-3
(11)Yannick Hanfmann (GER) d. Brendan Aguilar (USA) 6-2 6-2
Dillon Pottish (USA) d. (4)Nicholas John Andrews (USA) 6-4 6-3
Marton Bots (HUN) d. Romain Kalaydjian (FRA) 6-4 6-4
Masayoshi Ono (JPN) d. Clarke Spinosa (USA) 6-2 ret.
Javier Pulgar-Garcia (ESP) d. Hosep Orojian (USA) 6-4 6-4
(5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) d. Reo Asami (JPN) 6-4 6-2
Clay Thompson (USA) d. Hufu Wang (CHN) 6-3 6-2
Jeremy Hunter Nicholas (USA) d. Artem Baradach (BLR) 6-4 0-6 6-2
(14)Marcos Giron (USA) d. Emmett A. Egger (USA) 6-2 6-0
Jeffrey Hawke (USA) d. Stephen Stege (USA) 1-6 6-2 7-5
Adrian Ortiz (MEX) d. Andrew Raphaelson (USA) 7-5 6-3
Todd Volmari (AUS) d. Thorsten Bertsch (GER) 6-4 6-0
Thomas Pura (USA) d. (9)Andre Dome (USA) 6-4 3-6 6-4
Max A. Manthou (USA) d. (7)Sahr Timothy Kpulun (SLE) 6-2 6-3
Dimitar Pamukchian (BUL) d. Nikita Matveyko (RUS) 6-3 6-3
Marvin Tawasi (GER) d. Derek Siddiqui (USA) 4-6 6-2 6-1
Mohamed Abid (TUN) d. (15)Raymond Sarmiento (USA) 6-4 6-2
Collin Altamirano (USA) d. John Lamble (USA) 6-2 6-2
Michael Grant (USA) d. Xavier Smith (USA) 7-5 6-4
Nicholas Bjerke (NOR) d. Nicholas Hoyle (USA) 6-1 6-2
(16)Zhizhen Zhang (CHN) d. Frederik Gelbrich (GER) 7-5 6-1

Q-Third Round
(1)Ryan Thacher (USA) d. Henry Craig (USA) 6-4 6-2
(10)Connor Farren (USA) d. Sebastian Bustamante (ECU) 6-4 6-0
(2)Karim Hossam (EGY) d. Bradley Royes (USA) 4-6 6-4 6-2
(13)Thomas Shubert (USA) d. Kyle-Joshua Dandan (PHI) 6-3 6-2
(3)Daniel Nguyen (USA) d. Zeke Hindle (USA) 6-0 6-0
Mico Santiago (USA) d. (11)Yannick Hanfmann (GER) 7-6(6) ret.
Marton Bots (HUN) d. Dillon Pottish (USA) 6-4 5-7 6-3
Masayoshi Ono (JPN) d. Javier Pulgar-Garcia (ESP) 7-6(5) 7-6(4)
Clay Thompson (USA) d. (5)Sunil-Kumar Sipaeya (IND) 7-6(2) 3-6 6-3
(14)Marcos Giron (USA) d. Jeremy Hunter Nicholas (USA) 7-6(4) 6-3
Jeffrey Hawke (USA) d. Adrian Ortiz (MEX) 0-6 6-2 6-3
Thomas Pura (USA) d. Todd Volmari (AUS) 6-3 6-2
Max A. Manthou (USA) d. Dimitar Pamukchian (BUL) 6-2 6-1
Mohamed Abid (TUN) d. Marvin Tawasi (GER) 6-4 6-4
Collin Altamirano (USA) d. Michael Grant (USA) 7-6(1) 3-6 6-1
(16)Zhizhen Zhang (CHN) d. Nicholas Bjerke (NOR) 6-4 6-3

Qualifying Round
(1)Ryan Thacher (USA) d. (10)Connor Farren (USA) 6-2 6-4
(13)Thomas Shubert (USA) d. (2)Karim Hossam (EGY) 4-6 7-6(2) 6-2
(3)Daniel Nguyen (USA) d. Mico Santiago (USA) 6-3 6-3
Marton Bots (HUN) d. Masayoshi Ono (JPN) 6-3 6-1
(14)Marcos Giron (USA) d. Clay Thompson (USA) 7-5 7-5
Thomas Pura (USA) d. Jeffrey Hawke (USA) 6-4 6-2
Mohamed Abid (TUN) d. Max A. Manthou (USA) 7-6(1) 6-1
Collin Altamirano (USA) d. (16)Zhizhen Zhang (CHN) 7-6(2) 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments