2012 Futures Qualifying USA F22

Share This...

USA F22 Qualifying
July 30-August 5, 2012

Q-First Round
(1)Luca Margaroli (SUI) bye
Dimitar Pamukchian (BUL) d. Harrison Keyser (AUS) 6-1 6-3
Zhizhen Zhang (CHN) bye
James Mcavoy (USA) d. Alexandre Latychev (CAN) 6-4 6-1
Yu Hsiang Chiu (TPE) bye
Connor Smith (USA) d. (WC)Lawrence Washington (USA) 6-3 6-1
Aleksandr Kotsyuk (UKR) bye
Nick Jones (GBR) bye
(2)Nathaniel Gorham (USA) bye
Spencer Newman (USA) bye
Anderson Reed (USA) d. Matthew Coomer (USA) 6-0 6-0
Wyatt Lippert (USA) bye
Daniel Nguyen (USA) bye
David Hopkins (USA) d. Paul Kramberger (AUS) 6-4 6-4
Kevin Metka (USA) d. Zeeshan Ismail (ZIM) 6-2 7-6(3)
David Sofaer (AUS) d. Patrick Sinha (USA) 6-3 6-1
(3)Carlos Llanes (ARG) bye
Daniel Quinn (AUS) bye
Gonzales Austin (HAI) bye
Mbonisi Ndimande (ZIM) d. P.Eliot Potvin (USA) 7-6(3) 6-2
Michael Lippens (USA) d. Joseph W. Van Meter (USA) 6-3 7-6(8)
Chris Simich (NZL) d. Mark.I Schanerman (USA) 6-3 6-4
Jamin Ball (USA) bye
(WC)Kyle C. Dawson (USA) d. Charles Price (USA) 6-0 6-0
(4)Hunter Callahan (USA) bye
Deo-Ray Brown (USA) bye
Rolando Torrellas (VEN) d. Tianyu Bao (CHN) 5-7 7-5 7-6(7)
Mark Oljaca (USA) bye
Peter Kobelt (USA) d. Jakub Dybala (POL) 6-3 6-3
Ryan Thacher (USA) bye
Van Damrongsri (USA) d. Chris Nowak (USA) 6-1 7-6(3)
Ryan Lipman (USA) d. Matthew Kandath (USA) 6-3 6-2
(5)Dean O’Brien (RSA) bye
Edward Elliott (USA) bye
Anton Samuilau (BLR) d. Weston Osborne (USA) 6-0 6-0
Finn Tearney (NZL) d. Wayne Trotman (USA) 6-0 6-0
Joseph Van Deinse (USA) d. Aaron Mayes (USA) 6-4 6-4
Daniel Brown (USA) bye
Raleigh Smith (USA) d. Edward Lube (USA) 6-0 6-0
(12)Mico Santiago (USA) bye
(6)Jeremy Efferding (USA) bye
Matt Roso (AUS) bye
Michael Hui (USA) d. Samuel Beddow (GBR) 6-2 6-3
Artem Baradach (BLR) d. Elliot Keyser (AUS) 6-1 6-0
Octavio Canibe (USA) bye
Kevin King (USA) d. Robert A. Stineman (USA) 7-6(5) 6-1
(WC)Karim Hossam (EGY) bye
(10)Terrell Celestine (USA) bye
(7)Nelson Vick (USA) bye
Aurko Joshi (USA) d. Nikita Borodatov (RUS) 7-6(3) 7-6(4)
Janis Podzus (LAT) bye
Adam Lee (NZL) d. Ryan Brookshaw (RSA) 6-2 6-1
Sam Swank (USA) bye
(WC)Bartosz Jozwiak (POL) d. James Van Deinse (USA) 6-0 6-3
Noah Rubin (USA) d. Graham Alrutz (USA) 6-1 6-0
(11)Bruno Abdel Nour (SYR) bye
(8)Ryan Rowe (USA) bye
Tariq Ismail (ZIM) bye
Michael Grant (USA) d. Nathan Lavanchy (SUI) 6-0 6-0
Hyeon Chung (KOR) d. Joey Swaysland (AUS) 6-4 3-0 ret.
Blake A. Bazarnik (USA) d. Terence Celestine (USA) 6-3 6-1
Jordan Kelly-Houston (NZL) bye
Brian Alden (USA) d. Jonathan Kuhn (GUA) 6-4 6-4
(9)Fares Ghasya (LBA) bye

Q-Second Round
Dimitar Pamukchian (BUL) d. (1)Luca Margaroli (SUI) 6-3 6-3
Zhizhen Zhang (CHN) d. James Mcavoy (USA) 6-4 6-3
Connor Smith (USA) d. Yu Hsiang Chiu (TPE) 6-0 6-7(4) 6-2
Aleksandr Kotsyuk (UKR) d. Nick Jones (GBR) 6-3 3-6 6-1
Spencer Newman (USA) d. (2)Nathaniel Gorham (USA) 6-0 6-1
Wyatt Lippert (USA) d. Anderson Reed (USA) 7-5 6-3
Daniel Nguyen (USA) d. David Hopkins (USA) 6-4 6-0
David Sofaer (AUS) d. Kevin Metka (USA) 6-7(4) 6-3 6-2
(3)Carlos Llanes (ARG) d. Daniel Quinn (AUS) 6-1 6-1
Gonzales Austin (HAI) d. Mbonisi Ndimande (ZIM) 6-3 2-6 7-6(5)
Michael Lippens (USA) d. Chris Simich (NZL) 7-6(4) 6-1
(WC)Kyle C. Dawson (USA) d. Jamin Ball (USA) 6-4 6-4
(4)Hunter Callahan (USA) d. Deo-Ray Brown (USA) 6-1 6-0
Mark Oljaca (USA) d. Rolando Torrellas (VEN) 6-7(5) 7-6(3) 6-0
Peter Kobelt (USA) d. Ryan Thacher (USA) w/o
Ryan Lipman (USA) d. Van Damrongsri (USA) 6-1 6-3
(5)Dean O’Brien (RSA) d. Edward Elliott (USA) 6-1 6-0
Finn Tearney (NZL) d. Anton Samuilau (BLR) 6-1 6-4
Daniel Brown (USA) d. Joseph Van Deinse (USA) 6-0 6-1
(12)Mico Santiago (USA) d. Raleigh Smith (USA) 4-6 6-4 6-3
(6)Jeremy Efferding (USA) d. Matt Roso (AUS) 6-3 4-1 ret.
Artem Baradach (BLR) d. Michael Hui (USA) 7-6(3) 6-2
Kevin King (USA) d. Octavio Canibe (USA) 6-0 6-1
(WC)Karim Hossam (EGY) d. (10)Terrell Celestine (USA) 6-2 6-1
(7)Nelson Vick (USA) d. Aurko Joshi (USA) 6-1 6-0
Adam Lee (NZL) d. Janis Podzus (LAT) 6-4 6-4
(WC)Bartosz Jozwiak (POL) d. Sam Swank (USA) 6-4 6-4
Noah Rubin (USA) d. (11)Bruno Abdel Nour (SYR) 6-2 7-6(4)
(8)Ryan Rowe (USA) d. Tariq Ismail (ZIM) 6-1 6-0
Hyeon Chung (KOR) d. Michael Grant (USA) 7-6(5) 6-4
Jordan Kelly-Houston (NZL) d. Blake A. Bazarnik (USA) 6-2 6-3
(9)Fares Ghasya (LBA) d. Brian Alden (USA) 6-1 6-1

Q-Third Round
Dimitar Pamukchian (BUL) d. Zhizhen Zhang (CHN) 7-5 6-0
Connor Smith (USA) d. Aleksandr Kotsyuk (UKR) 6-4 6-1
Spencer Newman (USA) d. Wyatt Lippert (USA) 6-1 6-1
Daniel Nguyen (USA) d. David Sofaer (AUS) 6-1 6-1
Gonzales Austin (HAI) d. (3)Carlos Llanes (ARG) 7-6(5) 4-6 7-5
Michael Lippens (USA) d. (WC)Kyle C. Dawson (USA) 6-3 6-0
(4)Hunter Callahan (USA) d. Mark Oljaca (USA) 6-3 6-1
Ryan Lipman (USA) d. Peter Kobelt (USA) 6-1 6-4
Finn Tearney (NZL) d. (5)Dean O’Brien (RSA) 6-1 6-4
(12)Mico Santiago (USA) d. Daniel Brown (USA) 7-6(3) 7-5
Artem Baradach (BLR) d. (6)Jeremy Efferding (USA) 6-3 6-3
Kevin King (USA) d. (WC)Karim Hossam (EGY) 6-4 6-4
(7)Nelson Vick (USA) d. Adam Lee (NZL) 4-6 7-5 6-4
Noah Rubin (USA) d. (WC)Bartosz Jozwiak (POL) 6-2 6-0
(8)Ryan Rowe (USA) d. Hyeon Chung (KOR) 6-2 3-6 6-2
(9)Fares Ghasya (LBA) d. Jordan Kelly-Houston (NZL) 7-6(1) 6-2

Qualifying Round
Connor Smith (USA) d. Dimitar Pamukchian (BUL) 6-7(8) 6-3 7-5
Spencer Newman (USA) d. Daniel Nguyen (USA) 6-2 3-6 7-5
Gonzales Austin (HAI) d. Michael Lippens (USA) 7-6(5) 7-6(3)
Ryan Lipman (USA) d. (4)Hunter Callahan (USA) 6-4 6-1
(12)Mico Santiago (USA) d. Finn Tearney (NZL) 5-7 6-4 6-4
Kevin King (USA) d. Artem Baradach (BLR) 6-1 6-4
Noah Rubin (USA) d. (7)Nelson Vick (USA) 6-3 6-4
(8)Ryan Rowe (USA) d. (9)Fares Ghasya (LBA) 6-4 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments