2012 Futures Qualifying Turkey F47

Share This...

Turkey F47 Qualifying
December 3-9, 2012

Q-First Round
(1)Matthias Wunner (GER) bye
Romano Frantzen (NED) d. Kevin Kralj (GER) 6-4 6-0
Duje Delic (CRO) d. Branislav Jovanovic (GER) 6-3 6-3
(14)Ciprian Alexandru Porumb (ROU) d. Julian Turosienski (POL) 1-6 6-3 7-6(4)
(2)Mikhail Vaks (RUS) bye
Simon Wardelmann (GER) d. Martin Prikryl (CZE) 7-5 6-2
Plamen Milushev (BUL) d. Jack Barber (USA) 7-6(3) 6-3
(10)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(3)Jeroen Vanneste (BEL) bye
Stefan Fiacan (SUI) d. Harrison Lombe (AUS) 6-2 6-4
Florian Barth (GER) d. Marko Tesanovic (GER) 6-4 6-2
(9)Or Ram-Harel (ISR) bye
(4)Nico Matic (GER) bye
Danail Tarpov (BUL) d. Filippo Borella (ITA) 6-1 6-4
Jan Simon (SVK) d. Artem Suprunov (RUS) 6-4 7-6(1)
Andrei Savulescu (ROU) d. (16)Tomas Papik (CZE) 6-4 7-6(2)
(5)Marvin Netuschil (GER) bye
Johan Sebastien Tatlot (FRA) d. Qin Nong Yang (CHN) 7-5 3-6 7-6(4)
Cem Ilkel (TUR) d. Durukan Durmus (TUR) 6-4 6-2
Bobbie De Goeijen (NED) d. (15)Boris Melamed (GER) 6-0 6-0
(6)Alban Meuffels (NED) bye
Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) d. Hao Zhang (CHN) 6-3 6-2
Fabian Van Der Lans (NED) d. Andrey Saveliev (RUS) 6-0 6-0
Janicije Sasha Karic (USA) d. (11)Fedor Chervyakov (RUS) 6-4 6-2
(7)Pawel Cias (POL) bye
Sergey Dorozhkin (RUS) d. Tristan Tringali (AUS) 6-1 6-0
Jonathan Pearlman (USA) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-4
Daniele Capecchi (ITA) d. (13)Ivan Polyakov (RUS) 6-2 7-5
(8)Yann Marti (SUI) bye
Herkko Pollanen (FIN) d. Leon Schutt (GER) 6-1 6-4
Robert Willekes Macdonald (NED) d. Anthony Hudson (GBR) 6-2 6-2
(12)Maxime Hamou (FRA) d. Aaron Cortes Alcaraz (ESP) 6-4 6-2

Q-Second Round
(1)Matthias Wunner (GER) d. Romano Frantzen (NED) 6-2 6-2
(14)Ciprian Alexandru Porumb (ROU) d. Duje Delic (CRO) 6-4 7-6(5)
(2)Mikhail Vaks (RUS) d. Simon Wardelmann (GER) 6-1 6-2
Plamen Milushev (BUL) d. (10)Alexander Zhurbin (RUS) 7-6(4) 3-6 6-4
(3)Jeroen Vanneste (BEL) d. Stefan Fiacan (SUI) 6-2 6-4
Florian Barth (GER) d. (9)Or Ram-Harel (ISR) 6-0 6-4
(4)Nico Matic (GER) d. Danail Tarpov (BUL) 4-6 6-2 6-2
Andrei Savulescu (ROU) d. Jan Simon (SVK) 6-1 6-1
(5)Marvin Netuschil (GER) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 6-1 7-5
Cem Ilkel (TUR) d. Bobbie De Goeijen (NED) 3-6 6-2 6-4
(6)Alban Meuffels (NED) d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 6-4 6-4
Fabian Van Der Lans (NED) d. Janicije Sasha Karic (USA) 6-4 6-7(0) 6-4
(7)Pawel Cias (POL) d. Sergey Dorozhkin (RUS) 6-2 6-0
Jonathan Pearlman (USA) d. Daniele Capecchi (ITA) 6-1 6-4
(8)Yann Marti (SUI) d. Herkko Pollanen (FIN) 6-3 7-6(5)
(12)Maxime Hamou (FRA) d. Robert Willekes Macdonald (NED) 2-6 6-4 6-3

Qualifying Round
(1)Matthias Wunner (GER) d. (14)Ciprian Alexandru Porumb (ROU) 6-4 6-7(6) 7-6(6)
(2)Mikhail Vaks (RUS) d. Plamen Milushev (BUL) 7-5 6-0
(3)Jeroen Vanneste (BEL) d. Florian Barth (GER) 6-4 6-2
(4)Nico Matic (GER) d. Andrei Savulescu (ROU) 6-1 7-6(6)
(5)Marvin Netuschil (GER) d. Cem Ilkel (TUR) 6-3 5-7 6-4
(6)Alban Meuffels (NED) d. Fabian Van Der Lans (NED) 6-1 6-1
(7)Pawel Cias (POL) d. Jonathan Pearlman (USA) 6-4 6-4
(12)Maxime Hamou (FRA) d. (8)Yann Marti (SUI) 6-3 5-3 Ret.

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.