2012 Futures Qualifying Turkey F46

Share This...

Turkey F46 Qualifying
November 26-December 2, 2012

Q-First Round
(1)Libor Salaba (CZE) bye
Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) bye
Janicije Sasha Karic (USA) d. Pavle Daljev (SRB) 6-1 6-7(6) 6-3
Andrei Ionita (ROU) bye
(2)George Tsivadze (GEO) bye
Vladyslav Ladygin (UKR) bye
Andrey Saveliev (RUS) d. Sebastian Kraila (ROU) 7-5 6-0
Deniz Karaca (TUR) bye
(3)Alexander Zhurbin (RUS) bye
Sergey Dorozhkin (RUS) bye
Stefan Fiacan (SUI) d. Fredric Lehfeldt (NOR) 6-2 6-1
Nikolas Makarskyi (UKR) bye
(4)Fedor Chervyakov (RUS) bye
Georgi Revazishvili (GEO) bye
Florian Barth (GER) d. Anton Djamalov (UZB) 6-2 6-1
Romano Frantzen (NED) bye
(5)Tomislav Jotovski (MKD) bye
Artem Suprunov (RUS) bye
Danail Tarpov (BUL) d. Benjamin Strunk (GER) 6-3 6-2
Besir Durguti (MKD) bye
(6)Giorgi Javakhishvili (GEO) bye
Fabian Van Der Lans (NED) bye
Leon Schutt (GER) d. Plamen Milushev (BUL) 6-4 6-3
(9)Jonathan Pearlman (USA) bye
(7)Christian Plattes (GER) bye
Jan Simon (SVK) bye
Herkko Pollanen (FIN) d. Robert Willekes Macdonald (NED) 6-0 6-4
(10)Andrei Savulescu (ROU) bye
(8)Ivan Polyakov (RUS) bye
Alexandru Danes (FRA) bye
Filipp Kekercheni (UKR) d. Khrystyyan Shpilka (UKR) 6-4 6-4
(11)Bobbie De Goeijen (NED) bye

Q-Second Round
(1)Libor Salaba (CZE) d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 6-4 6-1
Janicije Sasha Karic (USA) d. Andrei Ionita (ROU) 4-6 6-3 6-2
(2)George Tsivadze (GEO) d. Vladyslav Ladygin (UKR) 6-0 6-2
Andrey Saveliev (RUS) d. Deniz Karaca (TUR) 6-0 6-2
(3)Alexander Zhurbin (RUS) d. Sergey Dorozhkin (RUS) 7-6(3) 0-6 6-3
Stefan Fiacan (SUI) d. Nikolas Makarskyi (UKR) 6-2 7-6(4)
Georgi Revazishvili (GEO) d. (4)Fedor Chervyakov (RUS) 6-3 6-3
Florian Barth (GER) d. Romano Frantzen (NED) 7-6(4) 6-4
(5)Tomislav Jotovski (MKD) d. Artem Suprunov (RUS) 6-0 6-3
Danail Tarpov (BUL) d. Besir Durguti (MKD) 6-3 7-6(5)
Fabian Van Der Lans (NED) d. (6)Giorgi Javakhishvili (GEO) 5-2 ret.
(9)Jonathan Pearlman (USA) d. Leon Schutt (GER) 6-2 6-2
(7)Christian Plattes (GER) d. Jan Simon (SVK) 6-3 7-5
Herkko Pollanen (FIN) d. (10)Andrei Savulescu (ROU) 6-2 6-2
Alexandru Danes (FRA) d. (8)Ivan Polyakov (RUS) 5-7 6-3 6-3
(11)Bobbie De Goeijen (NED) d. Filipp Kekercheni (UKR) 6-3 7-5

Qualifying Round
(1)Libor Salaba (CZE) d. Janicije Sasha Karic (USA) 6-0 6-4
(2)George Tsivadze (GEO) d. Andrey Saveliev (RUS) 6-1 6-2
Stefan Fiacan (SUI) d. (3)Alexander Zhurbin (RUS) 6-4 6-3
Florian Barth (GER) d. Georgi Revazishvili (GEO) 7-6(3) 6-3
(5)Tomislav Jotovski (MKD) d. Danail Tarpov (BUL) 3-6 7-5 7-5
Fabian Van Der Lans (NED) d. (9)Jonathan Pearlman (USA) 6-0 6-2
Herkko Pollanen (FIN) d. (7)Christian Plattes (GER) 6-4 6-1
(11)Bobbie De Goeijen (NED) d. Alexandru Danes (FRA) 6-4 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.