2012 Futures Qualifying Turkey F45

Share This...

Turkey F45 Qualifying
November 19-25, 2012

Q-First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) bye
Khrystyyan Shpilka (UKR) d. Luca Cerin (ITA) 6-3 6-2
Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) d. Ibragim Byashimov (TKM) 6-3 6-1
(15)Giorgi Javakhishvili (GEO) bye
(2)Alban Meuffels (NED) bye
Jan Simon (SVK) d. Matthew Kirk (NZL) 6-2 6-1
Vladyslav Ladygin (UKR) d. Sebastian Kraila (ROU) 6-3 6-7(5) 6-3
(12)Antonio Mastrelia (ITA) bye
(3)Aleksandre Metreveli (GEO) bye
Leon Schutt (GER) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-3 6-4
Andrei Ionita (ROU) d. Mihail Vorobiev (GBR) 6-1 6-0
(11)Tomislav Jotovski (MKD) bye
(4)Andrea Patracchini (ITA) bye
Stefan Fiacan (SUI) d. (WC)Sabri Vlad Al Tawel (ROU) 6-3 6-0
Denis Markov (RUS) d. Luca Mezzanotte (ITA) 7-5 6-2
(13)Libor Salaba (CZE) bye
(5)Luca Margaroli (SUI) bye
Gleb Alekseenko (UKR) d. Benjamin Strunk (GER) 6-3 6-2
Florian Barth (GER) d. Giovanni Grieco (ITA) 6-1 6-0
(10)Tom Farquharson (GBR) bye
(6)Andraz Bedene (SLO) bye
Manuel Mazzella (ITA) d. Borjan Stefanovski (MKD) 6-0 6-2
Gabor Borsos (HUN) d. Nikolas Makarskyi (UKR) 6-2 6-2
(9)William Boe-Wiegaard (USA) bye
(7)Luka Zaninovic (CRO) bye
Vicente Joli-Viera (ESP) d. Pavle Daljev (SRB) 6-0 6-4
Georgi Revazishvili (GEO) d. Besir Durguti (MKD) 6-3 7-6(5)
(16)Alexandru Catalin Marasin (ROU) bye
(8)Yann Marti (SUI) bye
Sergey Dorozhkin (RUS) d. Neculai-Teodor Agavriloae (ROU) 6-4 7-5
Alexandru Danes (FRA) d. Anton Djamalov (UZB) 6-3 6-3
(14)George Tsivadze (GEO) bye

Q-Second Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) d. Khrystyyan Shpilka (UKR) 6-2 6-1
(15)Giorgi Javakhishvili (GEO) d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 6-3 2-0 ret.
(2)Alban Meuffels (NED) d. Jan Simon (SVK) 6-2 7-5
(12)Antonio Mastrelia (ITA) d. Vladyslav Ladygin (UKR) 6-0 6-1
Leon Schutt (GER) d. (3)Aleksandre Metreveli (GEO) 6-3 4-1 ret.
(11)Tomislav Jotovski (MKD) d. Andrei Ionita (ROU) 6-2 6-0
(4)Andrea Patracchini (ITA) d. Stefan Fiacan (SUI) 6-3 3-6 6-4
(13)Libor Salaba (CZE) d. Denis Markov (RUS) 6-3 6-1
(5)Luca Margaroli (SUI) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-2 1-6 6-4
Florian Barth (GER) d. (10)Tom Farquharson (GBR) 7-6(6) 0-6 6-4
Manuel Mazzella (ITA) d. (6)Andraz Bedene (SLO) 6-4 6-3
(9)William Boe-Wiegaard (USA) d. Gabor Borsos (HUN) 6-1 6-3
(7)Luka Zaninovic (CRO) d. Vicente Joli-Viera (ESP) 6-4 6-4
(16)Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Georgi Revazishvili (GEO) 6-1 6-3
(8)Yann Marti (SUI) d. Sergey Dorozhkin (RUS) 6-2 6-2
Alexandru Danes (FRA) d. (14)George Tsivadze (GEO) 6-4 3-6 7-6(3)

Qualifying Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) d. (15)Giorgi Javakhishvili (GEO) 6-2 4-6 6-3
(12)Antonio Mastrelia (ITA) d. (2)Alban Meuffels (NED) 2-6 6-3 6-1
Leon Schutt (GER) d. (11)Tomislav Jotovski (MKD) 6-2 1-6 6-4
(13)Libor Salaba (CZE) d. (4)Andrea Patracchini (ITA) 6-1 3-0 ret.
Florian Barth (GER) d. (5)Luca Margaroli (SUI) 6-2 6-3
Manuel Mazzella (ITA) d. (9)William Boe-Wiegaard (USA) 6-2 6-2
(16)Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. (7)Luka Zaninovic (CRO) 6-3 7-5
(8)Yann Marti (SUI) d. Alexandru Danes (FRA) 7-5 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments