2012 Futures Qualifying Turkey F41

Share This...

Turkey F41 Qualifying
October 22-28, 2012

Q-First Round
(1)(WC)Evgeny Korolev (KAZ) d. Beka Komakhidze (RUS) 6-3 6-0
Andrew Ruppli (SUI) d. Gustavo Holz (BRA) 6-1 6-2
Jean Pascal Vernet (FRA) d. Jacob Adaktusson (SWE) 7-6(2) 6-1
(14)Vladzimir Kruk (BLR) d. Jesper Brunstrom (SWE) 2-6 6-1 6-2
(2)Jeroen Vanneste (BEL) d. Nebojsa Peric (SRB) 6-1 6-1
Ilya Ivashka (BLR) d. Giacomo Vianello (ITA) 6-2 6-2
Rasmus Schwarz (DEN) d. Mehdi Naqvi (GBR) 6-2 6-4
(9)Alexandr Kushakov (UKR) d. Nikolas Makarskyi (UKR) 6-0 6-2
Fede Valsangiacomo (SUI) d. (3)Gabriel Moraru (ROU) 1-6 6-3 7-5
Andreii Andriienko (UKR) d. Mert Dinc (TUR) 6-1 6-1
Philip Orno (DEN) d. Dimitar Petrov (BUL) 7-6(4) 6-2
(12)William Boe-Wiegaard (USA) d. Ivan Gakhov (RUS) 6-3 4-6 4-0 ret.
(4)Valentin Dimov (BUL) d. (WC)Janicije Sasha Karic (USA) 6-2 6-4
Ugo Nastasi (FRA) d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 6-0 6-2
Egor Kuprin (RUS) d. Vladislav Khatskevich (BLR) 6-2 6-3
(13)(WC)Kirill Dmitriev (RUS) d. (WC)Vasco Mensurado (POR) 7-5 6-3
(5)Andrea Patracchini (ITA) d. Philipp Aleksanyan (RUS) 6-4 7-6(3)
Kyrylo Panchenko (UKR) d. Sebastian Kraila (ROU) 6-3 6-2
Bobbie De Goeijen (NED) d. Kamil Uldanov (RUS) 6-3 6-0
(15)Riccardo Bonadio (ITA) d. Ogulcan Deniz (TUR) 6-0 6-2
(6)Maxime Forcin (FRA) d. Maksim Malyshev (UKR) 6-0 6-3
Dimitar Grabul (MKD) d. Marko Tepavac (SRB) 6-3 ret.
Ciprian Alexandru Porumb (ROU) d. (WC)Robertos Ioannides (CYP) 6-2 6-0
(WC)Aggelos Venizelos (GRE) d. (11)Marc Ferrigno (DEN) 6-4 0-6 6-3
(7)Robert Coman (ROU) d. Henrique Sousa (POR) 7-6(4) 6-4
(WC)Ilya Chkoniya (RUS) d. (WC)Scott Browne (AUS) 1-6 6-4 6-4
Mohamed Shabib (DEN) d. Killian Davanzo (SUI) 6-0 6-3
(10)Vladyslav Manafov (UKR) d. Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) 6-2 6-1
(8)Luca Margaroli (SUI) d. Artem Oganesyan (RUS) 6-3 6-4
Jannick Lupescu (NED) d. Andrei Savulescu (ROU) 6-0 6-1
Yannick Thivant (FRA) d. Ivan Gomez Mantilla (ESP) 6-3 6-2
(16)Pavel Filin (BLR) d. Vlad Protopopescu (ROU) 6-2 6-3

Q-Second Round
(1)(WC)Evgeny Korolev (KAZ) d. Andrew Ruppli (SUI) 6-3 6-1
(14)Vladzimir Kruk (BLR) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 6-4 5-7 6-4
Ilya Ivashka (BLR) d. (2)Jeroen Vanneste (BEL) 4-6 6-4 6-4
(9)Alexandr Kushakov (UKR) d. Rasmus Schwarz (DEN) 6-3 6-3
Fede Valsangiacomo (SUI) d. Andreii Andriienko (UKR) 6-1 6-1
(12)William Boe-Wiegaard (USA) d. Philip Orno (DEN) 6-4 7-6(2)
(4)Valentin Dimov (BUL) d. Ugo Nastasi (FRA) 4-6 7-6(3) 7-6(5)
(13)(WC)Kirill Dmitriev (RUS) d. Egor Kuprin (RUS) 6-0 6-1
(5)Andrea Patracchini (ITA) d. Kyrylo Panchenko (UKR) 6-4 6-1
(15)Riccardo Bonadio (ITA) d. Bobbie De Goeijen (NED) 6-2 6-4
(6)Maxime Forcin (FRA) d. Dimitar Grabul (MKD) 0-6 7-5 6-4
Ciprian Alexandru Porumb (ROU) d. (WC)Aggelos Venizelos (GRE) 6-4 6-2
(7)Robert Coman (ROU) d. (WC)Ilya Chkoniya (RUS) 6-2 6-0
(10)Vladyslav Manafov (UKR) d. Mohamed Shabib (DEN) 6-2 6-1
(8)Luca Margaroli (SUI) d. Jannick Lupescu (NED) 6-3 7-5
Yannick Thivant (FRA) d. (16)Pavel Filin (BLR) 6-2 7-6(8)

Qualifying Round
(1)(WC)Evgeny Korolev (KAZ) d. (14)Vladzimir Kruk (BLR) 6-1 6-1
(9)Alexandr Kushakov (UKR) d. Ilya Ivashka (BLR) 6-1 6-2
(12)William Boe-Wiegaard (USA) d. Fede Valsangiacomo (SUI) 6-3 5-7 6-2
(4)Valentin Dimov (BUL) d. (13)(WC)Kirill Dmitriev (RUS) 6-2 6-3
(5)Andrea Patracchini (ITA) d. (15)Riccardo Bonadio (ITA) 6-3 7-6(7)
(6)Maxime Forcin (FRA) d. Ciprian Alexandru Porumb (ROU) 6-2 6-2
(7)Robert Coman (ROU) d. (10)Vladyslav Manafov (UKR) 4-6 6-4 6-4
Yannick Thivant (FRA) d. (8)Luca Margaroli (SUI) 6-2 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments