2012 Futures Qualifying Turkey F37

Share This...

Turkey F37 Qualifying
September 24-30, 2012

Q-First Round
(1)Vadim Alekseenko (UKR) bye
Nikolas Makarskyi (UKR) d. Valeriy Preobrazhenskiy (RUS) 6-1 6-2
Jorge Martinez Martinez (ESP) d. Benjamin Ezer (ISR) 6-4 7-6(5)
Antoine Richard (CAN) d. Pablo Blasco Torres (ESP) 6-1 6-3
(2)Andrei Ciumac (MDA) bye
Marat Deviatiarov (UKR) d. Sascha Bilek (GER) 6-0 6-0
Przemyslaw Filipek (POL) d. Iznaur Akhmaev (RUS) 6-2 6-4
(13)Bobbie De Goeijen (NED) bye
(3)Francesco Picco (ITA) bye
Rudy Dreon (ITA) d. Mete Buyuksahin (TUR) 6-2 6-3
Andrea Ceccarello (ITA) d. Gabriel Pimentel (BRA) 6-4 6-2
(11)Ilya Chkoniya (RUS) bye
(4)Matteo Donati (ITA) bye
Michele Longo (ITA) d. Scott Browne (AUS) 3-6 6-2 6-1
Khrystyyan Shpilka (UKR) d. Mateo Faber (CRO) 1-6 7-6(6) 6-4
(15)Gleb Alekseenko (UKR) d. Cedric Stalder (SUI) 6-0 6-2
(5)Luca Margaroli (SUI) bye
Igor Zubov (RUS) d. Marco Zocastello (SUI) 6-1 6-2
Janicije Sasha Karic (USA) d. Jiri Fraenkl (CZE) 3-6 7-6(5) ret.
(14)Jannick Lupescu (NED) bye
(6)Adrian Partl (SVK) bye
Javier Jover Maestre (ESP) d. Oran Reznik (ISR) 6-4 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Urs Thurau (GER) 7-5 6-1
(10)Mohamed Nazim Khan (MAS) bye
(7)Scott Griekspoor (NED) bye
Marcus Yu (USA) d. Jordan Wright (AUS) 6-1 6-3
Ondrej Vaculik (CZE) d. Tinotenda Chanakira (ZIM) 6-2 6-2
(12)Patrik Fabian (SVK) bye
(8)Kirill Dmitriev (RUS) bye
Jakub Hadrava (CZE) d. Nichita Cepak (MDA) 6-2 6-2
Killian Davanzo (SUI) d. Bartosz Wojnar (POL) 2-6 6-2 7-5
(9)Lubomir Majsajdr (CZE) bye

Q-Second Round
(1)Vadim Alekseenko (UKR) d. Nikolas Makarskyi (UKR) 7-6(3) 6-0
Jorge Martinez Martinez (ESP) d. Antoine Richard (CAN) 6-2 6-1
(2)Andrei Ciumac (MDA) d. Marat Deviatiarov (UKR) 6-4 6-4
(13)Bobbie De Goeijen (NED) d. Przemyslaw Filipek (POL) 6-2 6-2
(3)Francesco Picco (ITA) d. Rudy Dreon (ITA) 6-1 6-1
Andrea Ceccarello (ITA) d. (11)Ilya Chkoniya (RUS) w/o
(4)Matteo Donati (ITA) d. Michele Longo (ITA) 6-2 6-2
(15)Gleb Alekseenko (UKR) d. Khrystyyan Shpilka (UKR) 7-5 7-6(5)
(5)Luca Margaroli (SUI) d. Igor Zubov (RUS) 6-3 6-2
(14)Jannick Lupescu (NED) d. Janicije Sasha Karic (USA) 7-6(3) 6-1
(6)Adrian Partl (SVK) d. Javier Jover Maestre (ESP) 6-1 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR) d. (10)Mohamed Nazim Khan (MAS) 7-5 6-2
(7)Scott Griekspoor (NED) d. Marcus Yu (USA) 6-1 6-4
(12)Patrik Fabian (SVK) d. Ondrej Vaculik (CZE) 6-2 6-3
(8)Kirill Dmitriev (RUS) d. Jakub Hadrava (CZE) 6-2 7-6(1)
(9)Lubomir Majsajdr (CZE) d. Killian Davanzo (SUI) 6-1 6-2

Qualifying Round
(1)Vadim Alekseenko (UKR) d. Jorge Martinez Martinez (ESP) 6-3 6-4
(2)Andrei Ciumac (MDA) d. (13)Bobbie De Goeijen (NED) 6-2 6-3
(3)Francesco Picco (ITA) d. Andrea Ceccarello (ITA) 6-4 6-0
(4)Matteo Donati (ITA) d. (15)Gleb Alekseenko (UKR) 6-1 6-0
(14)Jannick Lupescu (NED) d. (5)Luca Margaroli (SUI) 6-2 7-5
(6)Adrian Partl (SVK) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-2 6-1
(12)Patrik Fabian (SVK) d. (7)Scott Griekspoor (NED) 6-4 6-3
(8)Kirill Dmitriev (RUS) d. (9)Lubomir Majsajdr (CZE) 7-6(5) 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.