2012 Futures Qualifying Turkey F24

Share This...

Turkey F24 Qualifying
June 18-24, 2012

Q-First Round
(1)Michael Linzer (AUT) bye
Mohammed Dhia (IRQ) bye
Dale Sutherland (AUS) d. Atacan Turk (TUR) 3-6 7-5 6-4
(15)Thomas Statzberger (AUT) bye
(2)Mate Delic (CRO) bye
Finn Meinecke (GER) d. Nikita Kushnarev (RUS) 6-4 6-3
Alejandro Salmeron (ESP) bye
(10)Brian Grooms (USA) bye
(3)Adrian Partl (SVK) bye
Georgi Revazishvili (GEO) d. Antoine Champagne (BEL) 6-2 ret.
David Pamminger (AUT) d. Gurinder Singh (IND) 7-5 6-1
(11)Filip Vittek (SVK) bye
(4)Denys Mylokostov (UKR) bye
Adrian Gorny (RSA) d. Yaman Mir Yildirim (TUR) 6-0 6-0
Duje Delic (CRO) d. Batuhan Cakmak (TUR) 6-1 6-0
(14)Ilya Chkoniya (RUS) bye
(5)Matias Castro (ARG) bye
Sardor Pulatov (UZB) d. Yahor Dubikouski (BLR) 6-2 6-2
Tobias Hinzmann (GER) d. Andreii Andriienko (UKR) 6-0 6-0
(16)Andrey Yuzhnyy (RUS) bye
(6)Andrei Plotniy (RUS) bye
Furkan Senlikci (TUR) d. Taylan Koc (TUR) 6-0 6-3
Benjamin Lock (ZIM) bye
(12)Aleksandre Metreveli (GEO) bye
(7)William Boe-Wiegaard (USA) bye
Mert Dinc (TUR) d. Garrett Ceronio (RSA) 6-2 6-0
Thomas Rees (GBR) d. Salar Saraydarpour (USA) 6-3 6-2
(13)Anoosha Shahgholi (IRI) bye
(8)Stephan Hoiss (GER) bye
Henrique Sousa (POR) bye
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Tim Srkala (SUI) 4-6 7-6(6) 6-3
(9)Mo Niaki (CAN) bye

Q-Second Round
(1)Michael Linzer (AUT) d. Mohammed Dhia (IRQ) 6-0 6-0
(15)Thomas Statzberger (AUT) d. Dale Sutherland (AUS) 6-1 6-0
(2)Mate Delic (CRO) d. Finn Meinecke (GER) 6-3 6-2
(10)Brian Grooms (USA) d. Alejandro Salmeron (ESP) 6-4 6-1
(3)Adrian Partl (SVK) d. Georgi Revazishvili (GEO) 6-3 6-1
David Pamminger (AUT) d. (11)Filip Vittek (SVK) 6-4 7-5
(4)Denys Mylokostov (UKR) d. Adrian Gorny (RSA) 6-3 6-1
Duje Delic (CRO) d. (14)Ilya Chkoniya (RUS) 6-3 4-6 6-4
(5)Matias Castro (ARG) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-1 6-1
Tobias Hinzmann (GER) d. (16)Andrey Yuzhnyy (RUS) 6-4 7-5
(6)Andrei Plotniy (RUS) d. Furkan Senlikci (TUR) 6-0 6-1
(12)Aleksandre Metreveli (GEO) d. Benjamin Lock (ZIM) 6-4 7-6(0)
(7)William Boe-Wiegaard (USA) d. Mert Dinc (TUR) 6-1 6-3
(13)Anoosha Shahgholi (IRI) d. Thomas Rees (GBR) 6-1 4-6 6-2
(8)Stephan Hoiss (GER) d. Henrique Sousa (POR) 6-7(4) 6-1 7-5
(9)Mo Niaki (CAN) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 7-6(5) 6-3

Qualifying Round
(1)Michael Linzer (AUT) d. (15)Thomas Statzberger (AUT) 6-3 6-0
(2)Mate Delic (CRO) d. (10)Brian Grooms (USA) 6-2 6-1
(3)Adrian Partl (SVK) d. David Pamminger (AUT) 6-3 6-2
(4)Denys Mylokostov (UKR) d. Duje Delic (CRO) 5-7 6-4 7-6(6)
(5)Matias Castro (ARG) d. Tobias Hinzmann (GER) 2-6 7-5 7-5
(6)Andrei Plotniy (RUS) d. (12)Aleksandre Metreveli (GEO) 6-2 6-3
(13)Anoosha Shahgholi (IRI) d. (7)William Boe-Wiegaard (USA) 7-5 6-3
(9)Mo Niaki (CAN) d. (8)Stephan Hoiss (GER) 6-1 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments