2012 Futures Qualifying Slovenia F2

Share This...

Slovenia F2 Qualifying
June 4-10, 2012

Q-First Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) bye
Luka Zaninovic (CRO) d. Peter Mick (SVK) 7-6(8) 6-1
Gabor Borsos (HUN) d. Aljaz Cajzek (SLO) 6-2 6-3
Vitalii Shcherba (UKR) bye
(2)Andrew Whittington (AUS) bye
Tilen Zitnik (SLO) d. Martin Bevc (SLO) 6-0 6-0
Edoardo Pacifico (ITA) d. Luka Zarak (CRO) 3-6 6-2 6-3
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Marko Lazic (SLO) 7-6(7) 3-6 6-2
(3)Stepan Khotulev (RUS) bye
Rok Petelinsek (SLO) d. Aleksander Vuckovic (SLO) w/o
Christian Bartmann (GER) d. Maxim Maksimyuk (RUS) 6-2 6-2
(12)Davide Melchiorre (ITA) bye
(4)Viktor Filipenko (HUN) bye
Maxi Pongratz (AUT) d. Dino Hadzalic (CRO) 7-5 6-2
Rudolf Kurz (AUT) d. Gregor Breskvar (SLO) 6-2 6-1
(13)Tomas Hrabec (CZE) bye
(5)Josip Mesin (CRO) bye
Dennis Novak (AUT) d. Harry Bourchier (AUS) 6-4 6-2
Ivan Galic (AUT) d. Matic Spec (SLO) 7-5 6-3
(11)Christopher O’Connell (AUS) bye
(6)Lukas Weinhandl (AUT) bye
Moritz Dettinger (GER) d. Peter Balla (HUN) 4-6 7-5 6-1
Bradley Mousley (AUS) d. Juraj Masar (SVK) 4-6 6-3 6-4
(9)Paolo Beninca (ITA) bye
(7)Michal Milko (SVK) bye
Blaz Bizjak (SLO) d. Matija Okorn (SLO) 6-1 6-2
Jesper Brunstrom (SWE) d. Thomas Haeusler (AUT) 6-1 7-6(5)
(14)Boris Melamed (GER) bye
(8)Luca Rovetta (ITA) bye
Omar Jasika (AUS) d. Marko Stosic (SLO) 7-5 6-2
Jacob Grills (AUS) d. Jay Andrijic (AUS) 5-7 1-0 ret.
(10)Thanasi Kokkinakis (AUS) bye

Q-Second Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) d. Luka Zaninovic (CRO) 6-2 6-3
Gabor Borsos (HUN) d. Vitalii Shcherba (UKR) 6-2 6-4
(2)Andrew Whittington (AUS) d. Tilen Zitnik (SLO) 3-6 7-5 6-4
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Edoardo Pacifico (ITA) 6-1 6-0
(3)Stepan Khotulev (RUS) d. Rok Petelinsek (SLO) 3-6 6-1 6-2
(12)Davide Melchiorre (ITA) d. Christian Bartmann (GER) 2-6 6-0 6-3
(4)Viktor Filipenko (HUN) d. Maxi Pongratz (AUT) 7-5 7-5
(13)Tomas Hrabec (CZE) d. Rudolf Kurz (AUT) 6-1 6-1
Dennis Novak (AUT) d. (5)Josip Mesin (CRO) 6-4 6-4
(11)Christopher O’Connell (AUS) d. Ivan Galic (AUT) 7-5 6-1
Moritz Dettinger (GER) d. (6)Lukas Weinhandl (AUT) 2-6 6-3 3-0 ret.
(9)Paolo Beninca (ITA) d. Bradley Mousley (AUS) 6-4 6-1
(7)Michal Milko (SVK) d. Blaz Bizjak (SLO) 6-2 6-3
Jesper Brunstrom (SWE) d. (14)Boris Melamed (GER) 6-1 6-2
(8)Luca Rovetta (ITA) d. Omar Jasika (AUS) 6-4 6-1
Jacob Grills (AUS) d. (10)Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-4 7-5

Qualifying Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) d. Gabor Borsos (HUN) 6-2 6-1
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. (2)Andrew Whittington (AUS) 7-6(7) 6-1
(12)Davide Melchiorre (ITA) d. (3)Stepan Khotulev (RUS) 6-2 6-3
(4)Viktor Filipenko (HUN) d. (13)Tomas Hrabec (CZE) 7-6(3) 6-2
Dennis Novak (AUT) d. (11)Christopher O’Connell (AUS) 6-1 6-0
Moritz Dettinger (GER) d. (9)Paolo Beninca (ITA) 7-6(1) 6-4
(7)Michal Milko (SVK) d. Jesper Brunstrom (SWE) 6-1 6-2
Jacob Grills (AUS) d. (8)Luca Rovetta (ITA) 6-1 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments