2012 Futures Qualifying Russia F8

Share This...

Russia F8 Qualifying
June 18-24, 2012

Q-First Round
(1)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) bye
Vladislav Gorshenin (RUS) bye
Ivan Polyakov (RUS) d. Vlad Shchetinin (RUS) 6-3 6-3
Svyatoslav Knyazev (RUS) bye
(2)Mikhail Vaks (RUS) bye
Dmitri Tarkhatchev (RUS) d. Dmitri Marfinsky (RUS) 6-3 4-6 7-6(11)
Andrey Yakovlev (RUS) bye
(13)Kamil Khalil (LIB) bye
(3)Anton Manegin (RUS) bye
Vladimir Polyakov (RUS) d. Valeriy Preobrazhenskiy (RUS) 6-1 6-1
Ruslan Baymyashkin (UZB) bye
(14)Ronald Slobodchikov (RUS) bye
(4)Pavel Filin (BLR) bye
Victor Komlev (RUS) d. Fail Mannapov (RUS) 6-0 6-0
Aydyn Akhmetshin (RUS) bye
(15)Ilya Lebedev (RUS) bye
(5)Alexandr Kushakov (UKR) bye
Nikolay Vvedenskiy (RUS) d. Anton Yudkin (RUS) 6-1 6-2
Kirill Kokhanov (RUS) d. Pavel Kuzin (UKR) 6-2 6-2
(11)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(6)Yahor Yatsyk (BLR) bye
Evgeny Tikhonov (RUS) d. Oskar Davleev (RUS) 6-0 6-2
Ilya Ivashka (BLR) bye
(12)Alexey Golovachev (RUS) bye
(7)Fedor Chervyakov (RUS) bye
Pavel Zelenkin (RUS) d. Gennady Ushakov (RUS) 6-4 6-0
Il’Ja Kovalev (RUS) d. Alexander Repin (RUS) 6-0 6-1
(9)Alexander Igoshin (RUS) bye
(8)Anton Galkin (RUS) bye
Pavel Baranov (RUS) d. Ilya Vorontsov (RUS) 7-6(1) 5-7 6-3
Philipp Skvortsov (RUS) bye
(10)Yaraslau Shyla (BLR) bye

Q-Second Round
(1)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Vladislav Gorshenin (RUS) 6-4 3-6 6-4
Ivan Polyakov (RUS) d. Svyatoslav Knyazev (RUS) 6-0 6-1
(2)Mikhail Vaks (RUS) d. Dmitri Tarkhatchev (RUS) 6-4 6-2
(13)Kamil Khalil (LIB) d. Andrey Yakovlev (RUS) 6-2 6-2
Vladimir Polyakov (RUS) d. (3)Anton Manegin (RUS) 6-3 6-2
(14)Ronald Slobodchikov (RUS) d. Ruslan Baymyashkin (UZB) 6-0 6-0
(4)Pavel Filin (BLR) d. Victor Komlev (RUS) 6-2 2-0 ret.
(15)Ilya Lebedev (RUS) d. Aydyn Akhmetshin (RUS) 6-1 6-1
(5)Alexandr Kushakov (UKR) d. Nikolay Vvedenskiy (RUS) 6-3 6-0
(11)Alexander Zhurbin (RUS) d. Kirill Kokhanov (RUS) 6-4 6-4
(6)Yahor Yatsyk (BLR) d. Evgeny Tikhonov (RUS) 6-3 6-3
Ilya Ivashka (BLR) d. (12)Alexey Golovachev (RUS) 6-1 6-2
Pavel Zelenkin (RUS) d. (7)Fedor Chervyakov (RUS) 4-6 7-6(4) 6-4
(9)Alexander Igoshin (RUS) d. Il’Ja Kovalev (RUS) 4-0 ret.
(8)Anton Galkin (RUS) d. Pavel Baranov (RUS) 6-0 6-1
(10)Yaraslau Shyla (BLR) d. Philipp Skvortsov (RUS) 6-1 6-3

Qualifying Round
(1)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Ivan Polyakov (RUS) 7-6(5) 6-3
(2)Mikhail Vaks (RUS) d. (13)Kamil Khalil (LIB) 6-3 7-5
(14)Ronald Slobodchikov (RUS) d. Vladimir Polyakov (RUS) 4-6 6-2 6-3
(4)Pavel Filin (BLR) d. (15)Ilya Lebedev (RUS) 7-5 6-4
(5)Alexandr Kushakov (UKR) d. (11)Alexander Zhurbin (RUS) 6-3 6-4
(6)Yahor Yatsyk (BLR) d. Ilya Ivashka (BLR) 7-6(2) 7-6(1)
(9)Alexander Igoshin (RUS) d. Pavel Zelenkin (RUS) 2-6 7-6(3) 6-4
(10)Yaraslau Shyla (BLR) d. (8)Anton Galkin (RUS) 7-5 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments