2012 Futures Qualifying Russia F13

Share This...

Russia F13 Qualifying
August 20-26, 2012

Q-First Round
(1)Alexander Lobkov (RUS) bye
Teimouraz Metreveli (RUS) d. Igor Piskarev (RUS) 6-1 6-1
Maksim Malyshev (UKR) bye
Georgy Shashkanov (RUS) bye
(2)Yuriy Schukin (KAZ) bye
Dmitri Marfinsky (RUS) d. Stanislav Isaev (RUS) 6-0 6-1
Pavel Baranov (RUS) bye
Alexandr Ivanov (RUS) bye
(3)Victor Kozin (RUS) bye
Ilya Ivanov (RUS) d. Mihail Khaldeev (RUS) 6-4 6-4
Pavel Bazunov (RUS) bye
Ilya Koshelev (RUS) bye
(4)Anton Galkin (RUS) bye
Valentin Bazunov (RUS) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-3 6-4
Kiril Garkusha (BLR) bye
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) bye
(5)Yan Sabanin (RUS) bye
Aliaksandr Klygin (BLR) d. Ivan Umnikov (RUS) 7-6(7) 7-6(5)
(WC)Ivan Ivanov (RUS) bye
Abbas Abbasov (RUS) bye
(6)Alexander Igoshin (RUS) bye
Boris Kharkov (RUS) d. (WC)Egor Kuprin (RUS) 6-0 6-1
Sergey Dyakonov (RUS) bye
Igor Rud (RUS) bye
(7)Gleb Alekseenko (UKR) bye
Stanislav Skobelev (RUS) d. Vugar Aliev (AZE) 7-5 2-6 6-3
(WC)Maxim Zaichenko (RUS) bye
(9)Shalva Dzhanashia (RUS) bye
(8)Ivan Polyakov (RUS) bye
Pavel Zelenkin (RUS) d. Alexander Kunin (RUS) 6-2 6-2
Timofey Skripkin (RUS) bye
(10)Yuriy Kryvoy (UKR) bye

Q-Second Round
(1)Alexander Lobkov (RUS) d. Teimouraz Metreveli (RUS) 6-1 6-3
Maksim Malyshev (UKR) d. Georgy Shashkanov (RUS) 6-3 6-2
(2)Yuriy Schukin (KAZ) d. Dmitri Marfinsky (RUS) 6-4 6-0
Pavel Baranov (RUS) d. Alexandr Ivanov (RUS) 6-3 6-4
(3)Victor Kozin (RUS) d. Ilya Ivanov (RUS) 6-2 2-6 6-2
Ilya Koshelev (RUS) d. Pavel Bazunov (RUS) 6-0 6-3
(4)Anton Galkin (RUS) d. Valentin Bazunov (RUS) 6-4 6-3
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Kiril Garkusha (BLR) 6-0 6-0
(5)Yan Sabanin (RUS) d. Aliaksandr Klygin (BLR) 6-1 6-0
Abbas Abbasov (RUS) d. (WC)Ivan Ivanov (RUS) 7-6(5) 1-6 6-1
(6)Alexander Igoshin (RUS) d. Boris Kharkov (RUS) 6-1 6-0
Igor Rud (RUS) d. Sergey Dyakonov (RUS) 6-3 6-0
(7)Gleb Alekseenko (UKR) d. Stanislav Skobelev (RUS) 6-0 6-1
(9)Shalva Dzhanashia (RUS) d. (WC)Maxim Zaichenko (RUS) w/o
Pavel Zelenkin (RUS) d. (8)Ivan Polyakov (RUS) 7-5 6-4
(10)Yuriy Kryvoy (UKR) d. Timofey Skripkin (RUS) 6-4 6-1

Qualifying Round
(1)Alexander Lobkov (RUS) d. Maksim Malyshev (UKR) 6-3 6-1
(2)Yuriy Schukin (KAZ) d. Pavel Baranov (RUS) 6-1 6-1
(3)Victor Kozin (RUS) d. Ilya Koshelev (RUS) 6-2 6-1
(4)Anton Galkin (RUS) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-0 6-2
(5)Yan Sabanin (RUS) d. Abbas Abbasov (RUS) 6-2 6-2
(6)Alexander Igoshin (RUS) d. Igor Rud (RUS) 7-5 6-4
(9)Shalva Dzhanashia (RUS) d. (7)Gleb Alekseenko (UKR) 6-1 6-0
(10)Yuriy Kryvoy (UKR) d. Pavel Zelenkin (RUS) 6-0 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments