2012 Futures Qualifying Russia F12

Share This...

Russia F12 Qualifying
August 13-19, 2012

Q-First Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) bye
Dmitry Kalyuzhny (RUS) d. Grigory Rybenkov (RUS) 6-3 6-4
Mikhail Evtimyev (RUS) d. Ivan Zubarev (RUS) 6-0 6-2
(11)Anton Galkin (RUS) bye
(2)(WC)Andrei Levine (RUS) bye
(WC)Daniyal Zagidullin (RUS) d. Denis Markov (RUS) 6-3 4-0 ret.
Georgy Shashkanov (RUS) d. Nikita Shpanko (RUS) 6-2 6-3
(16)Yuriy Kryvoy (UKR) bye
(3)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) bye
Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) d. Andrey Smirnov (RUS) 6-0 6-0
Andrey Saveliev (RUS) d. Evgeniy Matveenko (RUS) 6-2 6-0
(12)Pavel Chekhov (RUS) bye
(4)Anton Manegin (RUS) bye
Ilya Lebedev (RUS) d. Victor Komlev (RUS) 6-2 6-3
Kirill Saplin (RUS) d. Shukhrat Gizatulin (UZB) 6-0 6-2
(9)Kevin Jordi (SUI) bye
(5)Ronald Slobodchikov (RUS) bye
Shalva Dzhanashia (RUS) d. Alexandr Chepelev (RUS) 6-2 7-5
Vladimir Polyakov (RUS) d. Maksim Malyshev (UKR) 6-1 4-6 6-3
(13)Alexander Igoshin (RUS) bye
(6)Petr Arkhipov (RUS) bye
(WC)Dmitri Vlasov (RUS) d. (WC)Vladimir Geller (RUS) 6-1 6-1
Karen Khachanov (RUS) d. (WC)Dmitri Marfinsky (RUS) 6-2 6-3
(10)Fedor Chervyakov (RUS) bye
(7)Vitaly Kozyukov (RUS) bye
Leo Rosenberg (USA) d. Sergey Teteryukov (RUS) 6-2 6-2
Anton Chekhov (RUS) d. Alexander Kukharenko (RUS) 6-2 6-0
(14)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(8)Sergey Strelkov (RUS) bye
(WC)Nikita Fomine (RUS) d. Yuri Kalmutsky (RUS) 7-5 7-5
Artem Kukharenko (RUS) d. Mihail Khaldeev (RUS) 6-2 2-6 7-6(9)
(15)Gleb Alekseenko (UKR) bye

Q-Second Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) d. Dmitry Kalyuzhny (RUS) 6-1 6-2
(11)Anton Galkin (RUS) d. Mikhail Evtimyev (RUS) 6-2 6-2
(2)(WC)Andrei Levine (RUS) d. (WC)Daniyal Zagidullin (RUS) 6-3 6-3
Georgy Shashkanov (RUS) d. (16)Yuriy Kryvoy (UKR) 6-3 6-3
Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) d. (3)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 3-6 5-5 def.
(12)Pavel Chekhov (RUS) d. Andrey Saveliev (RUS) 6-1 6-1
(4)Anton Manegin (RUS) d. Ilya Lebedev (RUS) 6-1 7-6(7)
(9)Kevin Jordi (SUI) d. Kirill Saplin (RUS) 6-1 6-1
Shalva Dzhanashia (RUS) d. (5)Ronald Slobodchikov (RUS) 7-5 6-0
Vladimir Polyakov (RUS) d. (13)Alexander Igoshin (RUS) 4-6 7-6(4) 6-2
(WC)Dmitri Vlasov (RUS) d. (6)Petr Arkhipov (RUS) 6-3 6-0
Karen Khachanov (RUS) d. (10)Fedor Chervyakov (RUS) 6-2 6-2
Leo Rosenberg (USA) d. (7)Vitaly Kozyukov (RUS) 6-1 6-4
(14)Alexander Zhurbin (RUS) d. Anton Chekhov (RUS) 6-4 5-7 7-5
(8)Sergey Strelkov (RUS) d. (WC)Nikita Fomine (RUS) 6-3 6-2
(15)Gleb Alekseenko (UKR) d. Artem Kukharenko (RUS) 6-3 6-0

Qualifying Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) d. (11)Anton Galkin (RUS) 7-5 6-0
(2)(WC)Andrei Levine (RUS) d. Georgy Shashkanov (RUS) 6-2 6-2
Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) d. (12)Pavel Chekhov (RUS) 7-6(6) 7-5
(9)Kevin Jordi (SUI) d. (4)Anton Manegin (RUS) 6-4 7-5
Shalva Dzhanashia (RUS) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-4 6-3
(WC)Dmitri Vlasov (RUS) d. Karen Khachanov (RUS) 6-2 6-2
Leo Rosenberg (USA) d. (14)Alexander Zhurbin (RUS) 6-3 7-6(6)
(15)Gleb Alekseenko (UKR) d. (8)Sergey Strelkov (RUS) 2-6 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments