2012 Futures Qualifying Russia F11

Share This...

Russia F11 Qualifying
August 6-12, 2012

Q-First Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) bye
Dmitry Kalyuzhny (RUS) d. Victor Komlev (RUS) 6-3 6-0
Shukhrat Gizatulin (UZB) d. Alexey Tumakov (RUS) 7-6(4) 6-2
(11)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(2)Nikolai Fidirko (BLR) bye
Stanislav Skobelev (RUS) d. Artem Kukharenko (RUS) 6-3 6-1
Maksim Malyshev (UKR) d. Nikita Khamraev (RUS) 6-0 6-2
(12)Gleb Alekseenko (UKR) bye
(3)Petr Arkhipov (RUS) bye
Anton Chekhov (RUS) d. Sergey Teteryukov (RUS) 6-4 6-0
Georgy Shashkanov (RUS) d. Yuri Kalmutsky (RUS) 6-2 6-1
(15)Ilya Chkoniya (RUS) bye
(4)Yahor Yatsyk (BLR) bye
Vladimir Polyakov (RUS) d. Artem Suprunov (RUS) 6-1 6-0
Alexandr Chepelev (RUS) d. (WC)Nikolay Dolgikh (RUS) 6-1 6-0
(14)Vladimir Karusevich (RUS) bye
(5)Vitaly Kozyukov (RUS) bye
Nikita Barashkov (RUS) d. Andrey Smirnov (RUS) 6-3 6-1
Andrey Saveliev (RUS) d. Grigory Rybenkov (RUS) 3-6 6-1 7-5
(13)Evgeny Elistratov (RUS) bye
(6)Sergey Strelkov (RUS) bye
Leo Rosenberg (USA) d. Ivan Zubarev (RUS) 6-1 6-0
Kirill Saplin (RUS) d. Denis Markov (RUS) 6-2 6-4
(16)Shalva Dzhanashia (RUS) bye
(A)Pavel Zelenkin (RUS) bye
Mikhail Evtimyev (RUS) d. Evgeniy Matveenko (RUS) 6-1 6-2
(WC)Nikita Fomine (RUS) d. Mihail Khaldeev (RUS) 6-4 6-3
(A)Denys Pume (UKR) bye
(8)Fedor Chervyakov (RUS) bye
Sergey Dyakonov (RUS) d. Nikita Shpanko (RUS) 6-3 6-3
(WC)Vladimir Geller (RUS) d. Nikita Gostev (RUS) 6-7(7) 6-4 6-1
(9)Pavel Chekhov (RUS) bye

Q-Second Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) d. Dmitry Kalyuzhny (RUS) 6-4 6-3
(11)Alexander Zhurbin (RUS) d. Shukhrat Gizatulin (UZB) 7-6(7) 7-6
(2)Nikolai Fidirko (BLR) d. Stanislav Skobelev (RUS) 6-2 6-3
(12)Gleb Alekseenko (UKR) d. Maksim Malyshev (UKR) 6-4 6-3
(3)Petr Arkhipov (RUS) d. Anton Chekhov (RUS) 6-3 2-6 7-5
Georgy Shashkanov (RUS) d. (15)Ilya Chkoniya (RUS) 6-3 6-3
(4)Yahor Yatsyk (BLR) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-1 6-4
(14)Vladimir Karusevich (RUS) d. Alexandr Chepelev (RUS) 7-5 5-7 6-2
(5)Vitaly Kozyukov (RUS) d. Nikita Barashkov (RUS) 6-3 6-0
(13)Evgeny Elistratov (RUS) d. Andrey Saveliev (RUS) 6-1 6-4
Leo Rosenberg (USA) d. (6)Sergey Strelkov (RUS) 7-5 6-3
(16)Shalva Dzhanashia (RUS) d. Kirill Saplin (RUS) 3-6 6-3 6-3
Mikhail Evtimyev (RUS) d. (A)Pavel Zelenkin (RUS) 6-4 4-6 6-3
(A)Denys Pume (UKR) d. (WC)Nikita Fomine (RUS) 7-6(4) 6-4
(8)Fedor Chervyakov (RUS) d. Sergey Dyakonov (RUS) 6-3 6-2
(9)Pavel Chekhov (RUS) d. (WC)Vladimir Geller (RUS) 6-3 6-2

Qualifying Round
(1)Yaraslau Shyla (BLR) d. (9)Alexander Zhurbin (RUS) 6-0 6-2
(2)Nikolai Fidirko (BLR) d. (10)Gleb Alekseenko (UKR) 6-4 6-0
Georgy Shashkanov (RUS) d. (3)Petr Arkhipov (RUS) 6-2 6-2
(4)Yahor Yatsyk (BLR) d. (12)Vladimir Karusevich (RUS) 6-3 3-6 7-5
(11)Evgeny Elistratov (RUS) d. (5)Vitaly Kozyukov (RUS) 4-6 6-3 6-3
Leo Rosenberg (USA) d. (14)Shalva Dzhanashia (RUS) 6-4 6-1
(A)Denys Pume (UKR) d. Mikhail Evtimyev (RUS) 6-1 6-2
(7)Fedor Chervyakov (RUS) d. (8)Pavel Chekhov (RUS) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments