2012 Futures Qualifying Romania F5

Share This...

Romania F5 Qualifying
July 2-8, 2012

Q-First Round
(1)Dragos Dima (ROU) d. Ioan Farcas (ROU) 7-6(5) 6-4
Bogdan Ursu (ROU) d. Toni Stanca (ROU) 7-5 6-0
Andrei Ionita (ROU) d. Joan Tsonev (BUL) 6-1 6-0
(16)Thomas Giraudeau (FRA) d. Patrick Grigoriu (ROU) 6-1 6-0
(2)Marc Ferrigno (DEN) d. Vlad Protopopescu (ROU) 6-3 6-3
Radu Andrei Stelian (ROU) d. Dragos Jerca (ROU) 6-3 6-2
Alexandru Danes (FRA) d. Teodor Apostu (ROU) 2-6 6-3 6-4
Giacomo Vianello (ITA) d. (15)Gleb Alekseenko (UKR) 6-3 6-0
(3)Francesco Picco (ITA) d. Iulian Mihai Crisan Zara (ROU) 6-1 6-1
Luca George Tatomir (ROU) d. Andras Szekely (ROU) 6-1 3-0 ret.
Tudor Cristian Sulea (ROU) d. Cristian Alexandru Nicolau (ROU) 6-1 6-1
(14)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. Alexandru Mihai Maru (ROU) 6-1 6-1
(4)Pierre Bonfre (SWE) d. Sebastian Erimicioiu (ROU) 6-1 6-1
Marius Frosa (ROU) d. Victor Andrei Bodiut (ROU) 7-6(6) 6-0
Angel Stefan Rascu (ROU) d. Ion Efrim (ROU) 6-1 7-5
(10)Viktor Stjern (SWE) d. Sergiu Ioan Bucur (ROU) 6-1 6-1
(5)Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Nicolae Frunza (ROU) 7-5 3-6 6-3
Bogdan Borza (ROU) d. Constantin Dan Lazar (ROU) 6-1 6-1
Mihaita Daniel Damian (ROU) d. Iustin Baciu (ROU) 6-0 5-7 6-0
(12)Eros Siringo (ITA) d. Alexandros Sokratis Charisis (GRE) 6-0 6-0
(6)Soren Wedege (DEN) d. Armand Baboian (ROU) 6-1 6-2
Catalin Fifea (ROU) d. Radu Matei Lupu (ROU) 5-7 6-3 7-6(4)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) d. Vlad Victor Cornea (ROU) 4-0 ret.
(13)Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Bogdan Vladimirov (BUL) 6-1 6-1
(7)Sergiu Rogoveanu (ROU) d. Octavian-Vlad Murad (ROU) 7-6(4) 6-3
Teodor Nicolae Marin (ROU) d. Razvan Ioan Dumitrescu (ROU) 6-3 6-4
Adrian-Marin Dancescu (ROU) d. Mirel Catalin Sandu (ROU) 6-3 6-3
Konstantinos Mikos (GRE) d. (9)Andrei Savulescu (ROU) 4-6 7-5 6-1
(8)Pedro Graber-Anguita (CHI) d. Gabriel Vlad Crisan Zara (ROU) 6-2 6-1
Vasile Antonescu (ROU) d. Lucian Gheorghe (ROU) 6-1 6-4
Alexandru Grigorita (ROU) d. Vladimir Filip (ROU) 2-6 7-6(1) 5-0 ret.
(11)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Tudor Hermeneanu (ROU) 6-1 6-0

Q-Second Round
(1)Dragos Dima (ROU) d. Bogdan Ursu (ROU) 6-1 6-1
(16)Thomas Giraudeau (FRA) d. Andrei Ionita (ROU) 6-1 6-0
(2)Marc Ferrigno (DEN) d. (WC)Radu Andrei Stelian (ROU) 6-3 6-2
Giacomo Vianello (ITA) d. Alexandru Danes (FRA) 6-4 6-4
(3)Francesco Picco (ITA) d. Luca George Tatomir (ROU) 6-2 7-5
(14)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. Tudor Cristian Sulea (ROU) 7-6(2) 6-3
(4)Pierre Bonfre (SWE) d. Marius Frosa (ROU) 6-2 7-6(0)
(10)Viktor Stjern (SWE) d. Angel Stefan Rascu (ROU) 6-3 6-4
(5)Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. (WC)Bogdan Borza (ROU) 7-6(5) 6-7(5) 6-1
(12)Eros Siringo (ITA) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-3 6-2
(6)Soren Wedege (DEN) d. Catalin Fifea (ROU) 6-3 6-3
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) d. (13)Alexandru Catalin Marasin (ROU) 7-6(5) 6-0
(7)Sergiu Rogoveanu (ROU) d. Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-1 1-6 6-4
(WC)Konstantinos Mikos (GRE) d. Adrian-Marin Dancescu (ROU) 6-3 6-4
Vasile Antonescu (ROU) d. (8)Pedro Graber-Anguita (CHI) 6-4 7-6(3)
(11)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Alexandru Grigorita (ROU) 7-5 6-2

Qualifying Round
(16)Thomas Giraudeau (FRA) d. (1)Dragos Dima (ROU) 6-4 6-4
(2)Marc Ferrigno (DEN) d. Giacomo Vianello (ITA) 6-4 6-3
(14)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. (3)Francesco Picco (ITA) 6-2 4-6 6-1
(10)Viktor Stjern (SWE) d. (4)Pierre Bonfre (SWE) 3-6 7-5 ret.
(5)Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. (12)Eros Siringo (ITA) 6-4 6-4
(6)Soren Wedege (DEN) d. Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 6-4 6-1
(WC)Konstantinos Mikos (GRE) d. (7)Sergiu Rogoveanu (ROU) 6-0 6-1
(11)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Vasile Antonescu (ROU) 6-0 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments