2012 Futures Qualifying Mexico F12

Share This...

Mexico F12 Qualifying
October 29-November 4, 2012

Q-First Round
(1)(WC)Gianni Mina (FRA) d. Diego Beltranena (GUA) 6-0 6-0
Edward Elliott (USA) d. Maximiliano Colorado Zavala (MEX) 4-6 6-3 6-1
Tomas Aranda (ESP) d. Arturo Tajonar (MEX) 6-3 6-4
Joaquin Azcue (ARG) d. Alvaro De La Fuente (MEX) 6-3 6-2
(2)Guilherme Hadlich (BRA) d. Stephen Stege (USA) 6-3 6-4
Raul Contreras Najera (MEX) d. Luis Fanghanel (MEX) 6-3 6-2
Matthew Lasprilla (USA) d. Guillermo Duenas Munoz (MEX) 6-0 6-1
Pablo Sanchez Rivera (MEX) d. Alejandro Jose Adame Rabago (MEX) 6-4 6-1
(3)Marlon Oliveira (BRA) d. Rafael Rosas Baez (MEX) 6-0 6-0
Vladislav Bondarenko (UKR) d. Alejandro Fierro (MEX) 6-1 6-0
Francisco Javier Chavez Chio (MEX) d. Pablo Daniel Gomez Bakaitis (ARG) 6-4 6-4
(12)Morgan Mays (USA) d. Axel Jordan Lucich (MEX) 6-0 6-2
(4)Dean O’Brien (RSA) d. Jack Barber (USA) 6-4 6-3
Lucas Fabeiro (ARG) d. Alejandro Pascacio F. (MEX) 6-2 6-1
Eduardo Nava (USA) d. Edmon Halebian (USA) 6-0 6-2
(9)Tigre Hank (MEX) d. (WC)Alejandro Alvarez (MEX) 6-0 6-1
(5)Luis Enrique Barrientos (MEX) d. George Cartledge (USA) 7-5 6-0
Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) d. Carlos Di Laura (USA) 7-5 6-4
Andy Chang (USA) d. Rodrigo Novelo Amable (MEX) 6-2 6-3
Matt Alexander (NZL) d. (13)Manuel Barros (ARG) 6-4 6-3
(6)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) d. Adrian Fernandez (MEX) 6-0 6-4
(WC)Arturo Gerardo Bueno Ruiz (MEX) d. Jesus Alberto Hernandez Velasco (MEX) 6-3 6-2
Rudy Richter (GUA) d. Gustavo Gonzalez Casillas (MEX) 6-1 7-6(4)
(14)Sahak Bazrganian (USA) d. Jesus Amezcua Virues (MEX) 6-1 6-4
(7)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Ian Perez Peon (MEX) 6-2 6-1
Sebastian Salinas Walther (MEX) d. Arturo Yanez (MEX) 6-0 6-1
Sebastian Rivera (ECU) d. Alvaro Zaragoza (MEX) 6-0 6-0
(11)Dante Saleh (USA) d. Pablo Landa Catan (MEX) 6-2 2-6 7-5
(8)Connor Farren (USA) d. Jorge Molina-De La Rosa (MEX) 6-3 6-1
Mauricio Resendiz Dominguez (MEX) d. Andres Munoz Lopez (MEX) 6-1 6-0
Julio Cesar Vasquez Bonilla (MEX) d. Diego Loya (MEX) 6-2 6-1
(10)Joseph Cadogan (TRI) d. Christian Barbieri De Peray (PAR) 6-4 6-2

Q-Second Round
(1)(WC)Gianni Mina (FRA) d. Edward Elliott (USA) 6-0 6-3
Joaquin Azcue (ARG) d. Tomas Aranda (ESP) 6-2 6-4
(2)Guilherme Hadlich (BRA) d. Raul Contreras Najera (MEX) 6-3 6-3
Matthew Lasprilla (USA) d. Pablo Sanchez Rivera (MEX) 6-0 6-1
Vladislav Bondarenko (UKR) d. (3)Marlon Oliveira (BRA) 6-7(4) 7-5 7-6(5)
(12)Morgan Mays (USA) d. Francisco Javier Chavez Chio (MEX) 6-3 6-3
(4)Dean O’Brien (RSA) d. Lucas Fabeiro (ARG) 6-1 6-2
(9)Tigre Hank (MEX) d. Eduardo Nava (USA) 3-6 6-3 6-3
(5)Luis Enrique Barrientos (MEX) d. Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) 6-3 6-2
Matt Alexander (NZL) d. Andy Chang (USA) 6-3 7-6(4)
(6)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) d. (WC)Arturo Gerardo Bueno Ruiz (MEX) 6-0 6-0
(14)Sahak Bazrganian (USA) d. Rudy Richter (GUA) 6-0 6-2
(7)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Sebastian Salinas Walther (MEX) 6-1 7-6(5)
Sebastian Rivera (ECU) d. (11)Dante Saleh (USA) 6-0 6-0
(8)Connor Farren (USA) d. Mauricio Resendiz Dominguez (MEX) 6-3 6-1
(10)Joseph Cadogan (TRI) d. Julio Cesar Vasquez Bonilla (MEX) 6-4 4-6 6-3

Qualifying Round
(1)(WC)Gianni Mina (FRA) d. Joaquin Azcue (ARG) 6-1 6-0
(2)Guilherme Hadlich (BRA) d. Matthew Lasprilla (USA) 6-4 6-2
Vladislav Bondarenko (UKR) d. (12)Morgan Mays (USA) 6-2 5-7 6-4
(4)Dean O’Brien (RSA) d. (9)Tigre Hank (MEX) 6-3 6-2
Matt Alexander (NZL) d. (5)Luis Enrique Barrientos (MEX) 2-6 6-4 7-5
(14)Sahak Bazrganian (USA) d. (6)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) 6-2 4-6 7-5
(7)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Sebastian Rivera (ECU) 7-6(5) 6-2
(8)Connor Farren (USA) d. (10)Joseph Cadogan (TRI) 6-7(4) 6-4 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments