2012 Futures Qualifying Korea F3

Share This...

Korea F3 Qualifying
May 28-June 3, 2012

Q-First Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. Jae Hwan Kim (KOR) 6-3 6-2
Byung-Kook Kang (KOR) d. Ren Nakamura (JPN) 6-2 4-6 6-1
Woo-Ram Kim (KOR) d. Ilyoung Jeong (KOR) 6-3 6-0
Dukyoung Kim (KOR) d. Joowook Jeong (KOR) 6-7(5) 6-2 6-1
(2)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Daniel Yoon (KOR) 6-2 6-1
Sang-Oh Oh (KOR) d. Hogi Kang (KOR) 6-3 6-0
Young-Hwan Ju (KOR) d. Young-Jae Kim (KOR) 7-6(4) 2-1 ret.
Leo Rosenberg (USA) d. Chang-Hyun Kang (KOR) 6-4 6-4
(3)Yusuke Watanuki (JPN) d. Chan Hwi Shin (KOR) 6-1 6-2
Hyeong Don Kim (KOR) d. Hayden Smith (AUS) 7-5 6-2
Yo-Sub Yoon (KOR) d. Ho-Min Kang (KOR) 6-4 1-6 6-2
Kwi-Tai Kim (KOR) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-1 6-0
Joo-Ho Maeng (KOR) d. (4)Jea Moon Lee (KOR) 7-5 2-6 6-0
Young Seok Kim (KOR) d. Sa-Rang Kang (KOR) 6-2 6-2
Hyung-Tae Kwon (KOR) d. Ku Keon Kang (KOR) 7-5 6-1
Ki Su Jung (KOR) d. Chang-Hoon Lee (KOR) 6-4 6-4
Dae-Soung Oh (KOR) d. (5)Seong Hyeon Im (KOR) 2-6 6-3 6-4
Yu-Seob Kim (KOR) d. Seng Hui Lee (KOR) 6-3 6-3
Young-Hoon Jeong (KOR) d. In-Sub Lee (KOR) 2-6 6-3 6-4
Ji Hoon Son (KOR) d. Woo Hyeok Jang (KOR) 4-6 6-1 6-4
(6)Jae Won Yun (KOR) d. Dae-Han Ji (KOR) 6-1 6-0
Patrick Sinha (USA) d. Ju-Hae Moon (KOR) 6-0 6-2
Gyusang Lee (KOR) d. Hyun-Soo Lim (KOR) 6-3 6-3
Seong-Yoon Chung (KOR) d. (11)Robin Marc Pfister (AUS) 6-1 6-2
(7)Shu Saito (JPN) d. In Kyo Jeong (KOR) 6-0 6-3
Geon Ju Shin (KOR) d. Jaeyoung Park (KOR) 6-3 6-2
Jong-Min Choi (KOR) d. Soonhyun Hwang (KOR) 6-4 6-4
(9)Jae-Won Choi (KOR) d. Sung-Kyun Kang (KOR) 6-4 4-6 6-3
(8)Ji Sung Nam (KOR) d. Bin Jeong (KOR) 6-2 3-0 ret.
Sang Yeop Kim (KOR) d. Sang Min Lee (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Woo Nam (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 6-3 6-1
(10)Seong-Gook Oh (KOR) d. Dong-Whee Choi (KOR) 2-4 ret.

Q-Second Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. Byung-Kook Kang (KOR) 6-1 6-4
Woo-Ram Kim (KOR) d. Dukyoung Kim (KOR) 6-1 6-0
(2)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Sang-Oh Oh (KOR) 6-1 6-2
Leo Rosenberg (USA) d. Young-Hwan Ju (KOR) 6-3 6-1
(3)Yusuke Watanuki (JPN) d. Hyeong Don Kim (KOR) 6-4 6-1
Yo-Sub Yoon (KOR) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-4 6-2
Joo-Ho Maeng (KOR) d. Young Seok Kim (KOR) 6-7(7) 7-6(5) 6-3
Hyung-Tae Kwon (KOR) d. Ki Su Jung (KOR) 6-1 6-0
Dae-Soung Oh (KOR) d. Yu-Seob Kim (KOR) 6-1 2-6 6-1
Ji Hoon Son (KOR) d. Young-Hoon Jeong (KOR) 6-2 7-5
Ju-Hae Moon (KOR) d. (6)Jae Won Yun (KOR) 6-4 6-3
Seong-Yoon Chung (KOR) d. Gyusang Lee (KOR) 6-0 6-2
(7)Shu Saito (JPN) d. Geon Ju Shin (KOR) 6-2 6-1
(9)Jae-Won Choi (KOR) d. Jong-Min Choi (KOR) 6-2 6-1
(8)Ji Sung Nam (KOR) d. Sang Yeop Kim (KOR) 6-2 6-1
Hyun-Woo Nam (KOR) d. (10)Seong-Gook Oh (KOR) 6-0 6-1

Qualiyfing Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. Woo-Ram Kim (KOR) 7-6(3) 6-1
(2)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Leo Rosenberg (USA) 6-4 6-1
(3)Yusuke Watanuki (JPN) d. Yo-Sub Yoon (KOR) 6-1 6-3
Hyung-Tae Kwon (KOR) d. Joo-Ho Maeng (KOR) 6-1 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. Ji Hoon Son (KOR) 6-1 6-3
Ju-Hae Moon (KOR) d. Seong-Yoon Chung (KOR) 6-2 6-2
(9)Jae-Won Choi (KOR) d. (7)Shu Saito (JPN) 7-6(4) 7-5
(8)Ji Sung Nam (KOR) d. Hyun-Woo Nam (KOR) 6-1 4-1 ret.

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments