2012 Futures Qualifying Korea F2

Share This...

Korea F2 Qualifying
May 21-27, 2012

Q-First Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. Chang-Hyun Kang (KOR) 6-7(2) 6-0 6-1
Sang-Oh Oh (KOR) d. Yu-Seob Kim (KOR) 6-2 6-0
Si Wook Kwon (KOR) d. Dong-Joon Shin (KOR) 6-2 6-4
Hong-Soon Kim (KOR) d. Seung-Min Lee (KOR) 7-5 6-1
(2)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Young Seok Kim (KOR) 6-3 6-4
Leo Rosenberg (USA) d. Bong-Joo Kim (KOR) 6-2 6-2
Ji-Sup Lim (KOR) d. Yo-Sub Yoon (KOR) 6-2 6-2
Jae-Min Seol (KOR) d. Daniel Yoon (KOR) 6-2 6-1
Hyun-Woo Nam (KOR) d. (3)Yusuke Watanuki (JPN) 6-2 6-1
Ji Hoon Son (KOR) d. Seul-Ki Um (KOR) 6-3 6-3
Jong-Min Choi (KOR) d. Byung-Kook Kang (KOR) 3-6 ret.
Ki Su Jung (KOR) d. Hyeong Don Kim (KOR) 6-1 6-2
(4)Yuki Matsuo (JPN) d. Ui Hyeon Seo (KOR) 6-3 6-1
Dong-Whee Choi (KOR) d. Yeon-Woo Jeong (KOR) 6-1 6-1
Kwi-Tai Kim (KOR) d. Byoung-Ryoung Koh (KOR) 6-1 6-3
Ju-Hae Moon (KOR) d. Sung Jun Park (KOR) 7-5 6-3
Dukyoung Kim (KOR) d. (5)Jea Moon Lee (KOR) 6-1 6-1
Ho-Min Kang (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 7-5 4-6 6-3
Sang Min Lee (KOR) d. Hyobin Kim (KOR) 7-6(5) 7-6(3)
Woo-Ram Kim (KOR) d. In-Sub Lee (KOR) 6-2 6-4
(6)Seong Hyeon Im (KOR) d. Gwang Hyeon Cho (KOR) 4-6 6-0 6-2
Sung-Kyun Kang (KOR) d. Chang-Hoon Lee (KOR) 6-2 6-3
Young-Jae Kim (KOR) d. Joowook Jeong (KOR) 4-6 6-3 6-2
Hogi Kang (KOR) d. (11)Robin Marc Pfister (AUS) 6-2 7-6(5)
(7)Shu Saito (JPN) d. Dae-Han Ji (KOR) 6-0 6-0
Hayden Smith (AUS) d. Ren Nakamura (JPN) 6-2 7-6(5)
Jae Hwan Kim (KOR) d. Young-Hoon Jeong (KOR) 6-4 4-6 7-6(11)
(9)Jae-Won Choi (KOR) d. Seong-Yoon Chung (KOR) 1-6 6-1 6-1
(8)Dae-Hee Lee (KOR) d. Seong Chan Hong (KOR) 7-5 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 6-3 6-4
Jaeyoung Park (KOR) d. Patrick Sinha (USA) 6-3 6-1
Sang Min Lee (KOR) d. (10)Seong-Gook Oh (KOR) 6-0 2-6 6-2

Q-Second Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. Sang-Oh Oh (KOR) 6-4 5-7 6-3
Si Wook Kwon (KOR) d. Hong-Soon Kim (KOR) 7-5 6-4
(2)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Leo Rosenberg (USA) 6-4 6-4
Ji-Sup Lim (KOR) d. Jae-Min Seol (KOR) 6-0 6-0
Hyun-Woo Nam (KOR) d. Ji Hoon Son (KOR) 6-4 6-3
Ki Su Jung (KOR) d. Jong-Min Choi (KOR) 6-4 6-3
Dong-Whee Choi (KOR) d. (4)Yuki Matsuo (JPN) 7-6(3) 6-2
Ju-Hae Moon (KOR) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-2 6-2
Dukyoung Kim (KOR) d. Ho-Min Kang (KOR) 6-3 6-2
Woo-Ram Kim (KOR) d. Sang Min Lee (KOR) 6-2 6-1
Sung-Kyun Kang (KOR) d. (6)Seong Hyeon Im (KOR) 6-1 6-2
Hogi Kang (KOR) d. Young-Jae Kim (KOR) 6-3 6-0
(7)Shu Saito (JPN) d. Hayden Smith (AUS) 6-2 6-1
Jae Hwan Kim (KOR) d. (9)Jae-Won Choi (KOR) 6-2 2-6 6-3
Dae-Soung Oh (KOR) d. (8)Dae-Hee Lee (KOR) 6-1 5-7 6-1
Sang Min Lee (KOR) d. Jaeyoung Park (KOR) 7-6(5) 7-5

Qualifying Round
(1)Sekou Bangoura (USA) d. (WC)Si Wook Kwon (KOR) 6-0 6-1
Ji-Sup Lim (KOR) d. (2)Oh-Hee Kwon (KOR) 7-5 6-4
Hyun-Woo Nam (KOR) d. Ki Su Jung (KOR) 6-1 6-4
Dong-Whee Choi (KOR) d. Ju-Hae Moon (KOR) 6-1 6-2
Woo-Ram Kim (KOR) d. (WC)Dukyoung Kim (KOR) 7-6(5) 6-1
Sung-Kyun Kang (KOR) d. Hogi Kang (KOR) 6-0 1-6 6-1
Jae Hwan Kim (KOR) d. (7)Shu Saito (JPN) 7-6(3) 6-0
Dae-Soung Oh (KOR) d. Sang Min Lee (KOR) 6-4 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments